Bezsenność i cukrzyca - jaki mają związek?

Ze względu na zmiany w poziomie cukru we krwi, osoby cierpiące na cukrzycę mogą mieć problemy ze snem. Dowiedz się, jaki związek ma cukrzyca z bezsennością.
Bezsenność i cukrzyca - jaki mają związek?

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2020

Bezsenność może mieć różne przyczyny psychologiczne, ale czasem wynika z problemów ze zdrowiem fizycznym. Choć mało kto o tym wie, bezsenność może dotykać osoby cierpiące na cukrzycę, szczególnie na cukrzycę typu 2. Czasem problem ten objawia się kłopotami z zaśnięciem, a czasem wywołuje bezdech w nocy.

Bez względu na to, jaką formę przybierają problemy ze snem, prowadzą one do zmęczenia w ciągu dnia oraz do pogłębienia samej choroby.

Warto dowiedzieć się więcej na temat powiązań pomiędzy bezsennością i cukrzycą. Doświadczony lekarz z pewnością będzie w stanie w stosunkowo łatwy sposób pomóc ci złagodzić dokuczające ci objawy.

Bezsenność i cukrzyca – co je łączy?

Jak wiemy, cukrzyca to choroba związana z zaburzeniami produkcji insuliny w organizmie. Skoki poziomu glukozy, jakich doświadcza chory, bywają bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Cukrzyca a dieta i ćwiczenia

W przypadku cukrzycy typu 1, problem tkwi w nerkach, które nie są zdolne do produkcji insuliny. Natomiast organizm osoby chorej na cukrzycę typu 2 produkuje insulinę, ale w niewystarczającej ilości.

Niewiele osób o tym wie, ale skoki poziomu cukru we krwi mogą u chorych skutkować zaburzeniami snu. Przyjrzyjmy się bliżej źródłom i symptomom tego typu zaburzeń.

Nadmierne oddawanie moczu w nocy

Cukrzyca jest powiązana z bezsennością na wiele sposobów. Przede wszystkim, osoby chore muszą dwa lub trzy razy w nocy wstawać do toalety. Wysoki poziom cukru sprawia bowiem, że chory częściej ma potrzebę oddawania moczu.

Niektórzy budzą się z uczuciem suchości w ustach i muszą wstać, żeby napić się wody. Kiedy poziom cukru w organizmie jest zbyt wysoki, ciało zaczyna pobierać wodę z tkanek, przez co dość szybko pojawia się uczucie odwodnienia.

Każdy, kto wypije w ciągu nocy jedną lub dwie szklanki wody, naturalnie częściej musi oddawać mocz. I tak w kółko.

Z kolei niski poziom cukru skutkuje złym samopoczuciem, zawrotami głowy i nadmiernym poceniem się. Ma to oczywiście negatywny wpływ na jakość snu.

Bezdech senny

Bezdech senny to częsta dolegliwość osób cierpiących na cukrzycę. Głównym źródłem tego problemu jest jednak zazwyczaj nadwaga. Osoby chore na cukrzycę typu 2 bardzo często mają nadwagę lub są otyłe.

Nadmierna waga wywołuje uczucie ucisku w klatce piersiowej, co z kolei ogranicza przepływ powietrza podczas oddychania, również w czasie snu.

bezdech podczas snu a bezsemność

Niejednokrotnie objawem bezdechu sennego jest chrapanie, dlatego należy poważnie podejść do tego zaburzenia, szczególnie jeśli występuje ono u osoby otyłej lub chorującej na cukrzycę.

Pamiętajmy, że bezdech senny to przerwy w dostarczaniu tlenu do organizmu. Osoba, która boryka się z tym problemem, ma zaniżony poziom tlenu we krwi, a tym samym ma niedotlenione narządy, w tym mózg i serce.

Zespół niespokojnych nóg a bezsenność

Mało kto wiąże zespół niespokojnych nóg z cukrzycą. Te dwa problemy są jednak ze sobą dużo bliżej powiązane, niż moglibyśmy przypuszczać. Zespół niespokojnych nóg może mieć różne przyczyny. Najczęstsze z nich to niedobór żelaza, zawyżony poziom glukozy we krwi oraz problemy z nerkami.

Zaburzenia tego typu częściej występują u osób palących papierosy.

Jeśli pojawił się u ciebie którykolwiek z tych problemów, koniecznie zgłoś się do lekarza na kompleksowe badania. Czasem z łagodnej anemii mogą się rozwinąć dużo poważniejsze zaburzenia lub może ona pogłębić objawy cukrzycy, dlatego warto robić badania regularnie.

Jak poprawić jakość snu jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2

Jeżeli chorujesz na cukrzycę typu 2 i chcesz poprawić jakość swojego snu, zastosuj się do poniższych wskazówek:

Dieta

  • Aby cieszyć się spokojnym snem i nie musieć wstawać do toalety w środku nocy, staraj się pić mniejsze ilości płynów przed pójściem spać.
spiąca kobieta, bezsenność jej nie dotyczy
  • Unikaj napojów energetycznych zawierających kofeinę, teinę lub taurynę.

Lekkie ćwiczenia po południu

  • Regularne ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na jakość snu.

Unikaj urządzeń elektronicznych, by nie cierpieć na bezsenność

  • Na dwie godziny przed pójściem spać unikaj patrzenia na ekran telefonu, laptopa lub tabletu.
  • Jeśli musisz korzystać z tych urządzeń bardzo późno, używaj aplikacji blokujących niebieskie światło, które działa pobudzająco na mózg.

Trzymaj się planu dnia

Trzymanie się takiego samego planu dnia jest bardzo pomocne w regulowaniu wewnętrznego zegara. Staraj się spożywać posiłki, kończyć pracę, chodzić spać itd. o tej samej porze.

Dzięki tym prostym zmianom, twój rytm dobowy będzie lepiej dostosowany do potrzeb twojego organizmu i będziesz lepiej spać.

Regularne badania lekarskie

Jako że cukrzyca i bezsenność są ze sobą blisko powiązane, należy pamiętać o tym, jak ważne są konsultacje z lekarzem, kiedy mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na cukrzycę, musisz regularnie wykonywać badania krwi, dbać o swoją wagę, zdrową dietę i troszczyć się o swoje serce.

Wszystkie te elementy mają wpływ na jakość twojego snu, a tym samym na twoje samopoczucie. Zadbaj o siebie, żeby cukrzyca nie obniżała jakości twojego życia. Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.