Bezsenność - 3 najlepsze naturalne leki

Bezsenność jest gościem, który nigdy nie jest mile widziany. Chociaż nie jest uważana za chorobę, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla cierpiącej na nią osoby
Bezsenność - 3 najlepsze naturalne leki

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bezsenność może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym codzienną rutyną. Bycie bardzo zajętym, niedawanie sobie rady z nadmiarem pracy i stres, a także niezdrowa dieta może negatywnie wpłynąć na Twój odpoczynek.

Nagromadzony stres lub pojawienie się nowych problemów – może wywołać problemy ze snem. Lęk, depresja, a nawet choroba afektywna dwubiegunowa przyczyniają się do stanu, który może pozbawić Cię kilku godzin snu.

Bezsenność może być również spowodowana naturalną reakcją Twojego ciała na przystosowanie się do zmiany strefy czasowej. Jednak nie oznacza to, że zabrnąłeś ślepy zaułek.

Istnieją pewne naturalne środki, które pomogą Ci walczyć z bezsennością, a większość z nich masz już w domu. Oto niektóre z poniższych.

1-Herbata

Herbata lipowa znana jest na całym świecie ze swoich właściwości uspokajających. Zioło to pomoże Ci zasnąć i pozbyć się bezsenności. Świetnie nadaje się również do rozluźnienia mięśni.

Herbata.

Waleriana to kolejna opcja. Ta roślina, podobnie jak lipa, działa uspokajająco i łagodzi bezsenność. Waleriana ma bardzo silne działanie, więc powinieneś jej używać w umiarkowanych ilościach podczas przygotowywania herbaty.

2-Mleko

Gorące mleko jest kolejnym tradycyjnym środkiem pomagającym na bezsenność. Melatonina zawarta w mleku pomaga ją zwalczać. Możesz uczynić to jeszcze bardziej skutecznym, dodając trochę miodu.

Ciepłe mleko.

3-Aromaterapia

To leczenie dotyczy wyłącznie nosa. Mózg może interpretować zapachy pewnych olejków jako “środki uspokajające”. Są świece, które emitują takie zapachy, aby pomóc Ci w walce z bezsennością.

Dobrym pomysłem jest zainicjowanie aromaterapii na 20 minut przed pójściem spać. Najczęstsze zapachy to róża, pomarańcza, cytryna i lawenda.

Aromaterapia.

Bezsenność. Inne uwagi

Istnieją pewne metody, które mogą pomóc mózgowi i ciału dostosować się do lepszych wzorców spania i pozbyć się bezsenności.

  • Nie zauważysz natychmiastowych wyników, ale nie potrwa długo, zanim zaczną działać.
  • Jedną z pierwszych rzeczy, które możesz zrobić, to zaprzestanie ucinania drzemek. W ten sposób Twoje ciało będzie zmęczone w nocy i będziesz w stanie łatwiej zasnąć.
  • Wyłącz światła. Jeśli masz włączony telewizor lub trzymasz telefon w ręce, trudniej jest zasnąć. Jasne światła w szczególności utrzymują Twój mózg w stanie aktywności i uniemożliwiają odpoczynek.
  • Uważaj na to, co czytasz. W nocy najlepiej jest czytać książkę zamiast używać telefonu lub siedzieć przed ekranem komputera.
  • Podobnie, unikaj sieci społecznościowych i wiadomości, ponieważ mogą wpływać na treść Twoich snów i jakość snu.

Zmień swoje nawyki!

  • Ćwicz regularnie, aby zużyć nadmiar energii i spokojnie odpocząć w nocy.
  • Codzienna praca i ćwiczenia powinny być wystarczająco wyczerpujące, aby bezsenność nie była częścią Twojego życia.
  • Unikaj kofeiny. Kawa jest idealnym napojem do poprawienia sprawności umysłowej i fizycznej, ale wypicie jej w godzinach wieczornych nie jest dobrym pomysłem. Nie dawaj swojemu mózgowi powodu do pozostawania aktywnym późno w nocy.
  • Czekolada też nie jest pomocna. Jedzenie cukru w ​​nocy pobudzi Twój mózg i zmusi go do aktywności.
  • Ten sam efekt występuje, gdy jesteś pod wpływem alkoholu, ponieważ wpływa on negatywnie na organizm. To także szkodzi prawidłowemu zasypianiu.
  • Powinieneś postarać się powstrzymać od produktów zawierających nikotynę, takich jak papierosy. Dotyczy to całej doby – nie tylko nocy – ponieważ jest szkodliwe dla zdrowia.

Zacznij włączać lepsze nawyki do swojej rutyny. Twój ogólny stan zdrowia poprawi się, a Ty zyskasz lepszą jakość odpoczynku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Desai B, Desai A. Insomnia. In: Primary Care for Emergency Physicians. 2016.
    2. Ohayon MM. Epidemiology of insomnia: What we know and what we still need to learn. Sleep Medicine Reviews. 2002.
    3. Bianchi MT. Chronic Insomnia. Semin Neurol. 2017;
    4. Schutte-Rodin SL, Broch L, Buysee D, Dorsey C, Sateia M. Clinical guideline for the evaluation and management of chronic insomnia in adults. J Clin Sleep Med. 2008;
    5. Morin CM, Drake CL, Harvey AG, Krystal AD, Manber R, Riemann D, et al. Insomnia disorder. Nat Rev Dis Prim. 2015;
    6. Roth T. Insomnia: Definition, prevalence, etiology, and consequences. Journal of Clinical Sleep Medicine. 2007.
    7. Sherman K, Sun J, Lin C. Acupuncture for insomnia. Focus on Alternative and Complementary Therapies. 2010.
    8. Johnson EO, Roth T, Breslau N. The association of insomnia with anxiety disorders and depression: Exploration of the direction of risk. J Psychiatr Res. 2006;
    9. Baglioni C, Spiegelhalder K, Lombardo C, Riemann D. Sleep and emotions: A focus on insomnia. Sleep Medicine Reviews. 2010.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.