Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - podstawowe zasady postępowania
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest jednym z najczęstszych schorzeń, które pojawiają się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Biorąc pod uwagę, że jest to choroba o charakterze przewlekłym, to zapobieganie jej powinno być najważniejszym z zadań rodziców.
W tym zakresie postępowania mieści się także łagodzenie objawów, którymi cechuje się atopowe zapalenie skóry. Wczesne wykrycie tego problemu dermatologicznego pomoże członkom rodziny w sprawniejszym realizowaniu zadania polegającego na zmniejszeniu objawów i związanego z tym dyskomfortu u dziecka.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest problemem zdrowotnym, który zazwyczaj poważnie martwi rodziców dziecka. Na szczęście można jednak szybko poprawić stan swojej pociechy, stosując w tym celu odpowiednie leczenie.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to dobrze trafiłeś. Właśnie temu zagadnieniu poświęcamy nasz dzisiejszy artykuł. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na jego lekturę!
Czym w ogóle jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?
Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się między trzecim a piątym miesiącem życia. Na tym etapie zmiany skórne u dziecka zwykle stają się częstsze. Zazwyczaj mają one postać nagłych ataków o charakterze „epidemii” trwających około sześciu tygodni, a potem zanikają samoistnie. Choć mogą oczywiście po prostu pozostać na stałe u dziecka.
Atopowe zapalenie skóry to stan zapalny tej tkanki, który objawia się suchą i szorstką skórą. Jest to zresztą jeden z najbardziej znaczących objawów tej choroby. Zwykle objawia się wraz z intensywnym swędzeniem.
Stan ten zwykle pozostaje aktywny do drugiego roku życia lub dłużej. A następnie zazwyczaj całkowicie znika. Jest to typowa choroba wieku dziecięcego związana z pewnym odziedziczonym po rodzicach elementem. Z tego powodu musisz też wziąć pod uwagę historię przypadków tej choroby w Twojej rodzinie.
Zobacz także: Łupież i łojotok – Pozbądź się naturalnymi sposobami
Kiedy powinieneś skonsultować się z pediatrą?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt nie ma tak naprawdę żadnych cech szczególnych. Jego postać różni się w zależności od danego dziecka. Dlatego też tak trudno jest je odróżnić od innych form zapalenia skóry. Tylko pediatra może zdiagnozować poprawnie atopowe zapalenie skóry po ocenie objawów dziecka.
Musisz więc skonsultować się ze swoim lekarzem, szczególnie jeśli zaobserwujesz u dziecka którekolwiek z poniższych objawów:
- Nietypowe wysypki, szczególnie w okolicy twarzy i zgięciach kończyn.
- Wysypki, które pozostają na ciele dziecka przez dłuższą przez chwilę.
- Częsty płacz dziecka, który może być spowodowane swędzącym dyskomfortem w zmienionych chorobowo obszarach ciała.
Jak mogę wykryć atopowe zapalenie skóry u niemowląt?
Atopowe zapalenie skóry może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej spotykanymi symptomami są te, o których wspomnimy już moment, czyli poniżej.
Wysypki wskazujące na tę chorobę zwykle pojawiają się na policzkach, czole, uszach i skórze głowy. Następnie mogą rozciągać się na resztę ciała, zaczynając od okolicy twarzy. Są to zwykle swędzące wypryski, a czasami mogą cechować się także pewnym stopniem wysięku ropnego.
Ponadto atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia może wiązać się z obecnością alergii na białko jaj kurzych. Z tego powodu należy także wykonać testy alergiczne w celu zdiagnozowania niemowlęcia.
Przeczytaj również: Przesuszona skóra – 5 naturalnych środków
Jak można zapobiegać występowaniu atopowego zapalenia skóry u dziecka?
Aby leczyć skutecznie atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia, członkowie rodziny potrzebują odpowiedniej edukacji związanej ze stanem zdrowia swego dziecka. W celu złagodzenia choroby mogą stosować się do następujących zaleceń:
- Pierz ubrania swojego dziecka przy użyciu łagodnych detergentów i unikaj płynu do płukania tkanin.
- Unikaj ciepła, zwłaszcza suchego i gorącego powietrza. Aby to zrobić, musisz wyeliminować wszelkie wełniane tkaniny, tworzywa sztuczne i niektóre włókna syntetyczne, które promują wydzielanie i utrzymywanie się na skórze potu, a wraz z nim wysypki. Zamiast tego trzymaj się tylko odzieży wykonanej z naturalnej bawełny.
- Używaj nawilżaczy do uzyskiwania odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza w regionach, w których wartość ta jest zbyt niska.
Jednocześnie dbaj o odpowiednią higienę swojego dziecka za pomocą krótkich kąpieli lub pryszniców, ale nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Wynika to z faktu, że nadmiar wody i ekspozycja na żele higieniczne sprzyjają przesuszaniu się skóry niemowlęcia i pojawianiu się wysypki.
Lekarze zalecają stosowanie żelu o lekko kwaśnym pH lub naturalnych płatków owsianych. Stosuj też kilka razy dziennie krem nawilżający przeznaczony dla niemowląt. Połącz go z delikatnym masażem tak, aby odpowiednio wniknął w skórę Twojego dziecka.
Metody leczenia farmakologicznego
Istnieją sytuacje, w których objawy obejmujące atopowe zapalenie skóry u niemowląt mogą wymagać leczenia farmakologicznego i monitorowania przez lekarza, aby zapobiec dalszym powikłaniom.
Konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą, aby ustalić sposób miejscowego leczenia przeciwzapalnego w przypadku wystąpienia ognisk choroby. Ponadto musisz wyeliminować wszelkiego rodzaju płyny i środki zmiękczające, których użyłeś podczas fazy zapobiegania chorobie.
Zapobiegaj pojawianiu się infekcji skóry. Zwykle pojawiają się one z powodu drapania przez dziecko zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów swędzenia. Ponadto musisz zachować odpowiednią higienę całego ciała u niemowlęcia.
Jeśli pediatra uważa, że może dojść do infekcji, to może Ci on także zalecić stosowanie antybiotyków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowym. Miejscowo stosowane kortykosteroidy są jednymi z najczęściej przepisywanych przez lekarzy leków na ten stan chorobowy.
Nie powinieneś bać się ich używać, o ile robisz to poprawnie. Zapewniają one naprawdę wiele korzyści dzieciom nie tylko z atopowym zapaleniem skóry, ale z wieloma innymi problemami o podobnym charakterze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Capdevila, E. F. (2002). Dermatitis atópica. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/dermatopica.pdf
- Cáceres, H., & Rueda, M. (1999). Dermatitis atópica. Dermatología Peruana, 9(2), 24-31. https://algoritmos.aepap.org/adjuntos/dermatitis_atopica.pdf
- Urueña, I. C., Vázquez, C. D., Garcinuño, A. C., Merino, A. G., Bernabé, J. M., Pérez, J. P., … & de Phadiatop, G. D. E. A. (2010, January). Perfil de sensibilización alérgica en niños de 0 a 5 años con sibilancias o dermatitis atópica. In Anales de Pediatría (Vol. 72, No. 1, pp. 30-41). Elsevier Doyma. https://www.analesdepediatria.org/es-perfil-sensibilizacion-alergica-ninos-0-articulo-S169540330900592X