Astma: czy można ją kontrolować i zmniejszyć objawy?
Próba zrozumienia pewnych chorób jest wyczerpującym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli do tej listy dodamy przymiotnik “nieuleczalna”. Tak jest w przypadku stanu, o którym dzisiaj chcemy mówić, a jest nim astma. Na szczęście istnieją sposoby, aby kontrolować astmę i jej objawy.
Jest łatwiej, jeśli masz już doświadczenie z astmą i z epizodami, jakie wywołuje. Ważne jest jednak, czy wiesz, jak kontrolować i łagodzić jej objawy (a nawet rozpoznać je jeszcze zanim się pojawią). Jeśli przyciągnęliśmy Twoją uwagę, to przeczytaj wszystkie informacje jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Poznaj, co to jest astma i jak ją kontrolować!
Astma jest przewlekłą chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Przewlekłość oznacza, że utrzymuje się ona przez długi czas. To powoduje, że chorzy i ich najbliżsi członkowie rodziny przechodzą proces adaptacji, asymilacji i stałej kontroli nad tym problemem.
Niestety, jak już wspomnieliśmy powyżej, leczenie ogranicza się do stabilizacji objawów, które występują podczas ataku astmy. Obecnie astma jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą u dzieci. Charakteryzuje się stanem zapalnym oskrzeli, co powoduje, że stają się one bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce ze środowiska.
Głównymi objawami astmy są: świszczący oddech, uporczywy kaszel, sztywność klatki piersiowej i trudności w oddychaniu – szczególnie we wczesnych godzinach porannych lub w nocy.
Przyczyny zwiększonej zachorowalności na astmę są zmienne i wahają się od zwiększonego narażenia na pyłek spowodowanego kurzem domowym lub roztoczami do obecności dymu z użycia wyrobów tytoniowych i biernego palenia.
Astma: Dowiedz się, jak kontrolować i łagodzić objawy
Chociaż może się to wydawać dramatyczne, astma jest do opanowania
Jest to niezwykle ważne – choć wydaje się oczywiste – że członkowie rodziny lub bliscy przyjaciele mają zdolność rozpoznawania objawów towarzyszących atakowi astmy. Czasami osoba z astmą nie jest świadoma swojego stanu, ponieważ choroba często nie zaczyna się manifestować, dopóki osoba nie osiągnie wieku między 17 i 28 rokiem życia.
Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, powinniście zrozumieć, że astma jest chorobą, która zawsze będzie obecna. Może być jednak pasywna lub uciszona. Interakcja z gęstymi i toksycznymi oparami, takimi jak te z ruchu ulicznego, smogu miejskiego lub dymu papierosowego, mogą być wyzwalaczem niebezpiecznego ataku.
Ważne jest również, aby pamiętać, że niektóre choroby, takie jak grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i długotrwały kaszel mają pewne podobieństwo do astmy. Jednak w żadnym wypadku nie są one tym samym. I oczywiście stosuje się zupełnie inne leczenie. Co zalecamy? Zawsze pytaj lekarza specjalistę o poradę i diagnozę.
Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza – przyjaciel alergików
Diagnoza i leczenie
Kiedy zaczynasz leczenie astmy, musisz regularnie chodzić do lekarza. Wizyty powinny się odbywać co kilka tygodni. Jak tylko astma zostanie opanowana, możesz chodzić na kontrolę raz w miesiącu, a później nawet raz do roku.
Podczas wizyt kontrolnych lekarz zapyta Cię, kiedy wystąpił ostatni atak astmy. Może również zapytać, czy wystąpiły jakiekolwiek zmiany w Twoich objawach. Będzie chciał wiedzieć także czy prowadzisz zdrowy tryb życia. Informacje te pomogą lekarzowi ocenić stopień kontroli nad astmą.
Pamiętaj, że wszystko jest indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta.
Konwencjonalne metody leczenia astmy:
- Objawowe: celem jest przerwanie ataku za pomocą szybko działających leków, takich jak adrenalina, kortykosteroidy, terapia tlenowa itp.
- Profilaktyczne: obejmuje regularne stosowanie leków rozszerzających oskrzela, leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, terapii oddechowej, immunoterapii i wielu innych.
Porady dla osób z astmą i alergią
Ta seria wskazówek i drobnych szczegółów z czasem może mieć duże znaczenie zarówno dla Twojego stylu życia, jak i dla zmniejszenia częstotliwości i liczby epizodów astmy:
- Dom należy dobrze przewietrzyć i unikać wilgoci używając osuszaczy powietrza i klimatyzacji.
- Oczyść kurz wilgotną szmatką i regularnie odkurzaj pomieszczenia.
- Jeśli masz zwierzęta, regularnie je szczotkuj i kąp.
- Używaj filtrowanych systemów klimatyzacyjnych, które są regularnie zmieniane. Rób to zarówno zimą, jak i latem.
- Trzymaj drzwi i okna zamknięte podczas intensywnego pylenia i używaj filtrów do usuwania pyłków z domu.
- Używaj oczyszczaczy powietrza, aby usunąć wszelkie alergeny w powietrzu i pamiętaj, aby wymieniać filtr co trzy miesiące.
- Unikaj palenia w domu.
- Unikaj używania środków drażniących, takich jak odświeżacze powietrza lub środki czyszczące o silnym zapachu, a także wszelkie inne produkty w formie aerozolu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MAyo Clinic. Asma. mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/asthma/symptoms-causes/syc-20369653
- Río-Navarro Blanca Estela del, Hidalgo-Castro Emilia María, Sienra-Monge Juan José Luis. Asma. Bol. Med. Hosp. Infant. Mex. [revista en la Internet]. 2009 Feb [citado 2019 Feb 19] ; 66( 1 ): 3-33. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-11462009000100002&lng=es.
- Braman SS. The global burden of asthma. Chest. 2006; 30 Suppl 1: 45-125.
- The Global Initiative for Asthma. Global strategy for asthma management and prevention. Definition and Overview; 2006. p. 2-13.