Aspiryna - Lek uniwersalny. Co warto o nim wiedzieć

Składnik aktywny aspiryny jest uznawany przez Światową Organizacje Zdrowia za lekarstwo uniwersalne.
Aspiryna - Lek uniwersalny. Co warto o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Aspiryna to jedno z najczęściej kupowanych i zażywanych leków na świecie. Jej składnikiem aktywnym jest kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Jest to tanie lekarstwo, sprzedawane bez recepty, jednak jego działanie może być dla nas zbawienne.

Ludzie od wielu lat zażywają aspirynę, by uporać się z uciążliwym bólem głowy, bólami mięśniowymi, gorączką czy innymi objawami przeziębienia i grypy. Od czasu wynalezienia aspiryny, czyli od 120 lat, jest ona jednym z leków najczęściej stosowanych na całym świecie.

Z kolei w ostatnich dziesięcioleciach odkryto także jej działanie profilaktyczne –  dzięki działaniu rozrzedzającemu krew, aspiryna pomaga uniknąć tak poważnych zagrożeń jak zatory, zawały serca czy udary.

Jest to także lekarstwo wykorzystywane w leczeniu chorób reumatycznych, takich jak artretyzm, a także w przeciwdziałaniu takim schorzeniom jak toczeń czy łuszczyca. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej o aspirynie.

Aspiryna i jej wszechstronne zastosowania

W odpowiedniej dawce i pod nadzorem specjalisty, aspiryna może między innymi zapobiegać poronieniom wywoływanym przez zespół Hughesa. Aspirynę przepisuje się także pacjentom zmagającym się z kamieniami żółciowymi, guzami wątroby czy cukrzycą typu I.

Tabletka aspiryna

Badania wykazują, że aspiryna może być skuteczna również w leczeniu rzadkich schorzeń, takich jak stany zapalne ścianek naczyń krwionośnych, czyli zespół Kawasakiego.

Aspirynę można stosować również miejscowo – do leczenia takich dolegliwości jak łupież, poparzenia słoneczne, ugryzienia owadów czy opryszczka. Wykorzystać można ją również do przygotowania domowych kosmetyków do ust, twarzy, włosów czy skóry.

Oprócz zastosowań leczniczych, aspirynę możesz wykorzystać także do prac domowych. Sprawdzi się na przykład do usuwania plam i przebarwień z tkanin. Wystarczy rozpuścić kilka pastylek w wodzie i namoczyć w niej daną część garderoby. Mało?

Wykorzystaj pastylki aspiryny do ochrony roślin – szczególnie ciętych kwiatów, które dzięki niej postoją dłużej w wazonie.

Co warto wiedzieć o aspirynie?

Warto wiedzieć, że leki przeciwzakrzepowe – takie jak właśnie aspiryna – nie powinny być stosowane na przykład w czasie menstruacji, w ciąży czy w połączeniu z alkoholem i innymi lekami. Aspiryna i podobne jej lekarstwa mogą bowiem zwiększać ryzyko krwotoku czy anemii – nawet o 30%.

Aspiryny nie mogą stosować również pacjenci zmagający się z chorobą wrzodową. Kwas, który jest składnikiem aktywnym tego leku działa bowiem drażniąco i mógłby wywołać wiele efektów ubocznych.

Rozsypane tabletki aspiryna

Lekarze zalecają, by przyjmować aspirynę razem z posiłkami – można ją także popijać lub rozcieńczać w wodzie. Bezpieczna dawka dla osoby dorosłej to jedna pastylka na 4-6 godzin, stosowane przez 3-4 dni z rzędu, nie dłużej. To ważna informacja, jeśli zmagasz się z uciążliwym przeziębieniem czy grypą.

Nadużywanie aspiryny prowadzi do takich skutków ubocznych jak szumy w uszach, perforacja żołądka czy zespół Reye’a – szczególnie u dzieci poniżej 10. roku życia. Aspiryna może ograniczać ryzyko chorób nowotworowych, nie należy jednak stosować jej regularnie jako środek profilaktyczny.

Sporadycznie zażywana w niewielkiej dawce będzie najbezpieczniejsza, a jednocześnie przyniesie Ci liczne korzyści.

Jak wynika z badań, działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew sprawia, że spowolniony jest rozwój choroby Alzheimera (aspiryna jest w tym wypadku neuroprotektorem), a nawet AIDS.

Skutki uboczne

Aspiryna może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, tak jak ze wszystkim jednak – w nadmiarze może zaszkodzić. W skrajnych przypadkach kwas acetylosalicylowy może prowadzić na przykład do krwotoków wewnętrznych, a nawet wylewów krwi do mózgu.

Naukowcy spierają się, czy można bezpiecznie podawać aspirynę tylko osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, czy także osobom z pozoru całkowicie zdrowym.

Tabletki aspiryna

Nieprawidłowe stosowanie aspiryny może być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Właśnie dlatego – choć lek jest najczęściej sprzedawany bez recepty – warto sięgać po aspirynę jedynie za zgodą i kontrolą lekarza.

W jakich formach sprzedawana jest aspiryna?

Kwas acetylosalicylowy wytwarzany przez laboratoria firmy Bayer trafia do producentów na całym świecie, gdzie wytwarzane są różne formy tego lekarstwa:

  • Granulki lub tabletki. Aspirynę w takiej formie połyka się w całości, nawet bez popijania.
  • Tabletki rozpuszczalne. Często połączone z witaminą C, dzięki czemu skutecznie zwalczają objawy przeziębienia i grypy.
  • Inne formy, takie jak aspiryna do żucia. Często o owocowym, cytrusowym smaku.
  • Aspiryna kompleksowa. W jej skład wchodzą oprócz kwasu acetylosalicylowego także inne składniki zwalczające objawy przeziębienia czy grypy.
Blistry z tabletkami aspiryna

Niezależnie od stosowanej formy, wytyczne co do stosowania oraz sposób działania leku jest taki sam. Aspiryna działa natychmiastowo, a jej efekt utrzymuje się nawet do 24 godzin. Jak już wspominaliśmy składnik aktywny jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z najbardziej uniwersalnych leków.

Nic więc dziwnego, że aspirynę znajdziesz w domowych apteczkach na całym świecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.