Arterioskleroza: objawy i leczenie

Arterioskleroza: objawy i leczenie
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Arterioskleroza, nazywana również miażdżycą, to choroba tętnic, która może prowadzić do zawału serca. Dlatego też należy za wszelką cenę zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka zwiększających niebezpieczeństwo jej rozwoju oraz dbać o swoje naczynia krwionośne.

Arterioskleroza to schorzenie tętnic, które prowadzi do odkładania się cholesterolu na ich ściankach. W wyniku tego naczynia krwionośne stają się sztywne i lepkie, co zwiększa prawdopodobieństwo ich zatkania.

Ta choroba wywołuje zawał i udar. Z tego powodu tak dużą rolę odgrywa dbanie o stan tętnic. Aby to osiągnąć, musisz unikać wszystkich ewentualnych czynników ryzyka, do których zaliczamy:

To choroba, która rozwija się powoli i może zacząć się już w młodym wieku, aby następnie się pogłębiać. Nie daje żadnych objawów, dlatego też trudno jest stwierdzić, czy się na nią cierpi. Można ją wykryć wykonując odpowiednie badania lub gdy pojawią się inne, wywoływane przez nią schorzenia.

Chociaż pojawia się dość często w krajach rozwiniętych (to główna przyczyna śmierci), obecnie zaczyna również zabijać coraz więcej osób w krajach rozwijających się. Na jej rozwój zazwyczaj bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety.

W jaki sposób objawia się arterioskleroza?

Ta zmiana chorobowa pojawia się, gdy lipidy, takie jak cholesterol i trójglicerydy, zaczynają się odkładać na ścianach tętnic. W tych miejscach dochodzi również do nadbudowy komórek zapalnych krwi, nazywanych leukocytami.

Próbka krwi na badanie cholesterolu
W naczyniach krwionośnych stopniowo odkłada się coraz więcej płytek, które z czasem tworzą zmianę miażdżycową.

Gdy substancje odkładają się na ścianach tętnic, w komórkach, z których się składają, dochodzi do dezorganizacji. W jej wyniku powstaje zmiana miażdżycowa. Wraz z jej rozwojem pojawiają się kryształy cholesterolu, jak również depozyty wapnia.

W niektórych przypadkach zmiany miażdżycowe pękają i tworzą się zakrzepy, które mogą zatkać tętnicę i wywołać zawał serca z powodu zaburzenia przepływu krwi.

Objawy arteriosklerozy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ta choroba nie ma żadnych objawów ani oznak. Właśnie dlatego jest aż tak niebezpieczna. Objawy pojawiają się dopiero, gdy arterioskleroza znajduje się już w stadium zaawansowanym, a krew ma problem z dotarciem do różnych organów i tkanek.

Objawy arteriosklerozy o natężeniu od średniego do ciężkiego zależą od dotkniętych tętnic. Pośród nich możemy znaleźć:

  • Tętnice wieńcowe. Tacy pacjenci mogą odczuwać ból lub ucisk w klatce piersiowej. To typowa oznaka choroby niedokrwiennej serca.
  • Tętnice mózgowe. Ci pacjenci odczuwają nagłe osłabienie kończyn. Obserwuje się u nich również problemy z mówieniem i czasową utratę zdolności widzenia na jedno oko, a nawet opadanie mięśni twarzy. Takie objawy wskazują na rozwój przemijającego ataku niedokrwiennego, który, jeśli nie zostanie sprawnie wyleczony we właściwy sposób, może przemienić się w udar mózgu.
  • Naczynia tętnicze kończyn. W takim przypadku dana osoba może czuć ból w nodze podczas chodzenia.
  • Tętnice nerkowe. Arterioskleroza występująca w tych obszarach pojawia się w wyniku podwyższonego ciśnienia tętniczego lub niewydolności nerek.

Leczenie

Lekarz musi dobrać odpowiednią terapię dopasowaną do potrzeb pacjenta, ponieważ każdy przypadek różni się w zależności od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia oraz położenia zmiany miażdżycowej.

Zablokowana tętnica
Ciśnienie tętnicze i zakrzepy to najczęstsze problemy zdrowotne wywoływane przez tą chorobę.

Jednak istnieje kilka cech wspólnych, obecnych w każdej terapii. Przede wszystkim lekarz zaleci zmianę niektórych nawyków, na przykład diety, aby obniżyć poziom cholesterolu, rzucenie palenia i częstsze uprawianie ćwiczeń fizycznych. Poza tym, gdy jest to niezbędne, przepisze odpowiednią terapię środkami farmakologicznymi, bazującą zazwyczaj na lekach przeciwzakrzepowych, aby nie dopuścić do powstawania zakrzepów.

Oprócz tego wiele osób ucieka się do stosowania leków hamujących działanie płytek, które pomagają zmniejszyć “lepkość” płytek. Inne leki stosowane w tej chorobie pomagają zmniejszyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu.

Niektórzy pacjenci wymagają interwencji chirurgicznej. W takim przypadku stosuje się dwie techniki:

  • Angioplastyka. Procedura ta ma na celu otwarcie zablokowanych tętnic.
  • Wszczepianie bypassów. Tą technikę stosuje się u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

Na koniec należy podkreślić, że arterioskleroza to choroba, której można z łatwością uniknąć. W jej rozwoju kluczową rolę odgrywa styl życia. Właśnie dlatego najlepiej jest się przed nią chronić ćwicząc regularnie, przestrzegając zdrowej, zrównoważonej diety i wystrzegając się złych nawyków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marrupe, L. H. (2010). La coronariografía. Libro de La Salud Cardiovascular Del Hospital Clinico San Carlos y de La Fundacio BBVA.
  • Fernández-Miranda, C., Luis Aranda, J., Paz, M., Núñez, V., González, P. G., Díaz-Rubio, P., … Gómez Izquierdob, M. T. (2001). Aterosclerosis subclínica de la arteria carótida en pacientes con enfermedad coronaria. Medicina Clínica. https://doi.org/10.1016/S0025-7753(01)71864-7
  • Alvarez, B. G., & Docampo, M. M. (2005). Arteriosclerosis. In Measuring Immunity: Basic Biology and Clinical Assessment. https://doi.org/10.1016/B978-012455900-4/50316-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.