Aromatyczne kwiaty – pięć propozycji do małego ogrodu
Jedną z najlepszych rzeczy w życiu jest możliwość wyjścia na zewnątrz i cieszenie się zapachem ogrodu, w którym rosną aromatyczne kwiaty. Ogrody nie są jedynie przyjemne dla naszych oczu, ale także dla pozostałych zmysłów – na przykład węchu.
Mając to na uwadze, chcielibyśmy opowiedzieć Ci trochę o pięciu przykładach na wspaniałe, aromatyczne kwiaty, które możesz zasadzić w swoim ulubionym miejscu, aby stworzyć wspaniały, mały (lub duży) ogród. Gotowa do robienia notatek?
Projektując swój ogród, niezależnie od jego wielkości, ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach. Tak, kolory są ładne i istotne. Jednak aby zaplanować naprawdę piękny ogród, musisz wyjść poza estetykę. Pomyśl o zadowalaniu każdego zmysłu, jaki istnieje w Twoim systemie. Koniec końców, jeśli coś Ci się naprawdę spodoba, to spodoba się również innym.
Zanim zaczniesz, weź pod uwagę obecny klimat i rodzaj gleby, jaką dysponujesz. Są to bardzo ważne czynniki przy podejmowaniu decyzji na temat Twojego ogrodu. Co więcej, spójna aranżacja jest również niezbędna do uzyskania pożądanych rezultatów.
Nie możemy jednak przejść dalej, nie wspominając jak ważny jest zapach wybranych przez Ciebie kwiatów. Jak powiedzieliśmy wcześniej, ogród nie powinien być atrakcyjny tylko wizualnie – musi być także przyjemny dla nosa (czy to nad wąsem, czy klasycznie prostego, czy zakrzywionego).
Zwróć więc uwagę na pięć aromatycznych kwiatów, które chcemy Ci zaproponować i ciesz się ich wpływem na Twoje zmysły za każdym razem, gdy się obudzisz i poczujesz ich zapach. Zaczynajmy!
Aromatyczne kwiaty do Twojego ogrodu
Lilak pospolity
Syringa vulgaris, popularnie zwana bzem lub lilakiem pospolitym, nie tylko nada Twojemu ogrodowi spektakularnych kolorów, ale sprawi, że będzie on pachniał aromatem wspomnień i emocji.
Bez jest bardzo łatwy go znalezienia. Można go kupić w większości szkółek i sklepów ogrodniczych. Co więcej, jego nasiona znajdziesz prawdopodobnie w swoim lokalnym sklepie spożywczym. Kwiaty te kwitną wiosną, kiedy to pojawiają się na gałęziach i wydzielają świeży, piękny aromat.
Są one także bardzo łatwe w uprawie. Tak naprawdę mogą funkcjonować w prawie każdym typie klimatu i gleby. Mimo to, wybieraj głęboką i wilgotną glebę, ponieważ ich korzenie wolą bardziej mokre środowisko.
Radzimy sadzić bez na wiosnę. Pamiętaj, że zakorzenienie się rośliny może zająć trochę czasu, więc ćwicz swoją cierpliwość.
Róże
Ach, róża, królowa wszystkich ogrodów. Jest to także aromatyczny kwiat o dość charakterystycznym zapachu. Rodzina Rosaceae obejmuje około stu gatunków róż, ale wszystkie z nich są pachnące i zachwycają zmysły. Co więcej, kwiaty te kwitną przez cały rok.
Jeśli zamierzasz sadzić krzewy róż, zawsze pamiętaj o pozostawieniu wystarczającej przestrzeni między roślinami. W ten sposób upewnisz się, że ich liście będą otrzymywać światło słoneczne i wystarczającą ilość tlenu. Nie zapominaj także o przycinaniu kwiatów i upewnij się, że nie brakuje im źródła nawadniania.
Lawenda
Lawenda wprowadzi do Twojego ogrodu kolejny znajomy, świeży zapach. Co więcej, niebieskawe kwiaty lawendy dodadzą uroku do mozaiki Twojego zakątka. Lawenda kwitnie od kwietnia do lipca, kiedy to wypuszcza swój charakterystyczny aromat. Możesz użyć kwiatów do robienia własnych balsamów, mydeł i innych kosmetyków.
Aby w pełni wykorzystać zapach tej rośliny, należy ją posadzić w słonecznym miejscu. Wybierz lokalizację, która będzie ją również chronić przed zimnem. Co więcej, lawenda nie wymaga zbyt wiele uwagi. Tak naprawdę wystarczy podlewanie w bardzo ciepłe dni i ochrona przed niskimi temperaturami.
Hiacynt
Hiacynt, znany również jako Hyacinthus orientalis to kolejna pachnąca propozycja z grupy jaką są aromatyczne kwiaty. Wiecie co? Istnieją hiacynty w różnych kolorach, dzięki czemu możesz je mieszać i dopasowywać, aby wypełnić swój ogród intensywnymi barwami. Jest to wieloletnia, bulwiasta roślina, która wytwarza łodygę przypominającą różdżkę zwieńczoną wyrazistymi kwiatami.
Jeśli chodzi o opiekę, często je podlewaj i nie zapominaj o tym. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod donicą podstawki, która zapewni glebie stałą wilgoć.
Przeczytaj także: Twój własny miniogród: poznaj 6 genialnych pomysłów
Wiciokrzew
Na koniec proponujemy Ci wiciokrzew. Wybierając tę roślinę nie będziesz musiała się martwić o problemy z przestrzenią, ponieważ nie rozrasta się ona tak bardzo. Jej aromat jest charakterystycznie słodki, skąd wzięła się jej angielska nazwa. Wiciokrzew kwitnie jesienią, a jego kwiaty mają kształt dzwonu.
Te aromatyczne kwiaty są dość łatwe w pielęgnacji. Mogą przetrwać w częściowo zacienionym obszarze, ale w pełnym słońcu będą rosły dość szybko i prężnie. Podlewaj je co 3-4 dni. Mogą one także wytrzymać ekstremalnie niskie temperatury.