Arginina na włosy: jakie są efekty jej stosowania?
Włosy potrzebują składników odżywczych, takich jak arginina, aby dbać zarówno o ich wygląd, jak i o zdrowie. Możesz zdecydować się na nieskończoną liczbę kosmetyków, które obiecują piękne włosy. Jednak przed zakupem jakiegokolwiek produktu zawsze najlepiej sprawdzić etykietę, aby dowiedzieć się, czy zawiera składniki, których twoje włosy rzeczywiście potrzebują.
W szczególnym przypadku argininy, jest polecana przez dermatologów i stylistów w celu stymulowania wzrostu włosów. Jak czytamy w tekście z Apteki Profesjonalnej, włosy to struktura, która potrzebuje aminokwasów do wymiany komórkowej.
Do tych związków należy arginina. Działa jako środek rozszerzający naczynia krwionośne i aktywator przepływu krwi w mieszkach włosowych. Przyjrzyjmy się innym efektom działania tej substancji na włosy.
Co to jest arginina?
L-arginina to nazwa aminokwasu, który bierze udział w wytwarzaniu białek przez organizm. Zgodnie z wyjaśnieniem Kliniki Mayo, substancja ta jest spożywana w większości pokarmów i suplementów diety bogatych w białko.
Inne sposoby czerpania korzyści z argininy to stosowanie miejscowe i podawanie dożylne. Ta metoda wiąże się z leczeniem, które kontroluje czynność gruczołów dokrewnych i choroby serca.
Arginina jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym do promowania wzrostu włosów, ponieważ poprawia przepływ krwi do mieszków włosowych. Ponadto związek ten łączy keratynę, podstawowe białko włosów.
Możesz przeczytać również: Domowe maski do włosów – praktyczne przepisy
W jaki sposób arginina wpływa na włosy
Główną rolą argininy we włosach jest dostarczanie składników odżywczych do cebulki. Aminokwas ten zwiększa również poziom tlenku azotu wymagany przez pasma do wchłaniania minerałów.
Oto kilka dodatkowych zalet argininy.
Zapobiega wypadaniu włosów
Reaktywując mikrokrążenie krwi, odżywiając włókno włosa i zachowując mieszki włosowe, arginina wzmacnia, nawilża i zmiękcza włosy. Dzięki temu jest mniej prawdopodobne, że zaczną wypadać.
Chroni naskórek przed chemikaliami i ciepłem
Substancje chemiczne używane do produkcji farb do włosów, rozjaśniaczy lub prostowania mają tendencję do niszczenia włosów. Składniki te zwiększają porowatość naskórka i zmniejszają odporność włókna włosa, co powoduje, że włosy stają się matowe i łamliwe.
Arginina w suplementach lub koktajlach do stosowania miejscowego zmniejsza pękanie naskórka. Ratuje również włosy przed warunkami spowodowanymi ciągłym używaniem żelazek, suszarek do włosów i lokówek.
Te przybory termiczne, wraz z ekspozycją na słońce, niszczą pasma włosów. Dzięki aminokwasowi przyspieszasz jednak ich regenerację i chronisz je przed niszczącym działaniem ciepła.
Arginina naprawia kruche włosy
Arginina ma właściwości regenerujące włosy, które są w stanie zatrzymać niewłaściwy rozwój mieszków włosowych. W ten sposób zmniejsza szkody, których włosy mogą doznać z powodu chorego korzenia.
Utrzymuje kolor włosów
Niektóre farby do włosów zawierają nadtlenek wodoru lub amoniak, który uszkadza naturalne białka i oleje w strukturze włosów. Jeśli zastąpisz te chemikalia L-argininą, włosy nie stracą witalności i lepiej zachowają pigment.
Badania przedstawione przez Salezjański Uniwersytet Politechniczny w Quito wykazały, że barwniki zawierające argininę jako substancję czynną dają dobre efekty, nie różniąc się znacznie intensywnością od koloru stworzonego na bazie innych składników. Jednocześnie doświadczenie wskazuje, że podczas kolejnych płukań arginina daje dodoatkową ochronę pigmentu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 13 sztuczek makijażu i fryzur, aby zaoszczędzić czas rano
Likwiduje łupież
Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym arginina pomaga eliminować łupież lub mu zapobiegać. Niektóre badania sugerują, że związki pochodzące z tego aminokwasu są idealne do zwalczania mikroorganizmów, które destabilizują komórki włosa.
Badanie zrecenzowane przez Wydział Nauk Ścisłych Narodowego Uniwersytetu La Plata podkreśla, że arginina hamuje wzrost i adhezję drożdży, dowodząc również jej działania przeciwgrzybiczego. Łagodzi tym samym dolegliwości związane z łupieżem, takie jak swędzenie i łuszczenie się skóry głowy.
Podczas drapania delikatnej skóry głowy można ją zranić. Jeśli tak się stanie, doustnie i miejscowo stosowana arginina uzdrawia i łagodzi ból, jak komentuje publikacja w Revista Enfermería Castilla y León.
Naturalne źródła argininy w dbaniu o włosy
Podobnie jak w przypadku niektórych suplementów diety, pewne produkty spożywcze również dostarczają tego aminokwasu, więc powinieneś włączyć je do swojej regularnej diety:
- Jaja: żółtka jaj są bogate w argininę; białka jajek również zawierają argininę, ale w mniejszym stopniu.
- Warzywa: szpinak, cebula, czosnek i wodorosty znajdują się na liście warzyw dostarczających organizmowi L-argininę.
- Owoce: kiwi, arbuz i awokado są potencjalnymi źródłami argininy i innych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.
- Orzechy: w szczególności orzechy laskowe i migdały zawierają argininę. Spożywanie ich wspiera również optymalny poziom cholesterolu i aktywność mózgu.
- Mięso i ryby: te pokarmy białkowe są bogate w L-argininę i inne aminokwasy. Jednak dla zachowania dobrego zdrowia należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa.
Produkty do włosów z argininą
Oprócz pokarmów i suplementów z argininą istnieją produkty kosmetyczne, takie jak maseczki i kremy do włosów, a także szampony, odżywki i serum. Formuły z tym aminokwasem często włączają również inne składniki, takie jak biotyna, witamina B7 i roślinne komórki macierzyste.
Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie zbilansowanej i zdrowej diety. Ponadto skonsultuj się z dermatologiem, który produkt będzie najlepszy, aby przyjmować argininę w postaci suplementu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carretero Salvador T, Romo Sánz M. La L-arginina: el aminoácido de las heridas. Revista Enfermería Castilla y León. Vol. 4. Núm. 2. España; 2012. http://www.revistaenfermeriacyl.com/index.php/revistaenfermeriacyl/article/view/85
- Fait M, Grillo P, Morcelle S, Mylek S. Actividad Antifúngica y antiadhesiva de tensioactivos derivados de argininas frente a levaduras del género Candida. Facultad de Ciencias Exactas. Universidad Nacional de la Plata. Argentina; 2018. https://bdigital.uncu.edu.ar/objetos_digitales/13105/17-ciencia-tecnologa-e-innovacin-mylek-silvina-unlp.pdf
- L-arginina. Clínica Mayo. Estados Unidos; 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/drugs-supplements-l-arginine/art-20364681
- Machado Pillajo G. Quinoa (Chenopodium quinoa), amaranto (Amaranthus caudatus) y arginina como ingredientes protectores en tintes para cabello. Tesis para la Maestría en Ciencias y Tecnologías Cosméticas. Universidad Politécnica Salesiana. Sede Quito. Ecuador; 2015. https://dspace.ups.edu.ec/bitstream/123456789/7790/1/UPS-QT06414.pdf
- Martín Aragón M. Nutrición y salud de la piel y el cabello. Consejo farmacéutico. Farmacia Profesional. Vol. 23. Núm. 1. pp. 58-63. España; 2009. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-nutricion-salud-piel-el-cabello–13132077