Andrea Levy: na czym polega dręcząca ją fibromialgia?

Andrea Levy: na czym polega dręcząca ją fibromialgia?

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Trudności z publicznymi przemówieniami oraz wykonywaniem wielu innych codziennych aktywności mogą pojawiać się z powodu fibromialgii. Z takimi problemami walczy Andrea Levy, która niedawno opowiedziała o swojej chorobie. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Andrea Levy, przewodnicząca rady miasta Madryt do spraw kultury, sportu i turystyki oraz rzeczniczka samorządu miejskiego, zabrała niedawno publicznie głos, wzbudzając falę krytyki pośród widzów oraz użytkowników mediów społecznościowych.

Jej czytaniu brakowało płynności i często zdawała się zawieszać. Dlaczego tak się zadziało? Ona sama twierdzi, że stoi za tym fibromialgia.

Ta choroba to prawdziwe schorzenie, które utrudnia życie wielu osób. Mimo tego Światowa Organizacja Zdrowia nie uznawała jego istnienia aż do 1992 r. Dane zebrane przez Związek Fibromialgii sugerują, że do dnia dzisiejszego dotyka 5,4% ogólnej populacji, a 92,7% pacjentów stanowią kobiety.

Niektórzy zastanawiali się czy właśnie dlatego wystąpienia Andrei Levy pozostawiają wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu na czym polega fibromialgia oraz poznajmy objawy, które mogą pojawiać się u osób cierpiących na to schorzenie.

Czym jest fibromialgia, choroba na którą cierpi Andrea Levy?

Fibromialgia (FM) to choroba przewlekła, która ma w dużej mierze tendencję do dotykania w średnim wieku. Jej przyczyny są nieznane. Jednak obserwacje wykazują, że wywołuje objawy, które mogą tłumaczyć to, co dzieje się z Andreą Levy podczas publicznych wystąpień i wielu innych aspektów jej życia.

W niektórych badaniach schorzenie to jest łączone z problemami wynikającymi ze stanu wypalenia. Obejmuje on między innymi ostry i silny stres, który utrudnia danej osobie wykonywanie codziennych zadań. Nie dzieje się tak z powodu jakichś objawów, ale raczej z tytułu pogorszenia się jakości życia.

Objawy mogą zaostrzać się z powodu różnych czynników:

  • Stresu,
  • Braku snu,
  • Zmian temperatur.

Najbardziej typowy objaw fibromialgii to ciągły i rozpowszechniony ból całego ciała. Jest on odczuwany zarówno w mięśniach, stawach, jak i ścięgnach dolnej i górnej części ciała. Andrea Levy stwierdziła, że taki ból może być “prawie paraliżujący” i wpływa na jej sen nocą.

Ogólne złe samopoczucie, brak snu, wyczerpanie, brak energii i inne przypadłości wpływają na jakość życia nawet w przypadku przyjmowania leków, które mają je zwalczać. Tym samym odbijają się negatywnie na czynnościach zawodowych.

W badaniu opublikowanym prawie 10 lat temu w dzienniku Clinical Rheumatology zasugerowano, że schorzenie to stanowi przyczynę czasowego braku możliwości wykonywania pracy.

Kobieta z bólem pleców
Fibromialgia wywołuje silny ból mięśni. Waha się on między bólem o dużym natężeniu oraz okresami stałego bólu.

Jakie są objawy fibromialgii?

Zgodnie z literaturą naukową, główny objaw choroby Andrei Levy stanowi ból. Chociaż opracowano różne teorie, mające na celu wyjaśnienie jego pochodzenia, to nadal nie jest ono do końca znane. Zastanawiano się, czy mogą go wywoływać problemy autoimmunologiczne, genetyka, a nawet wpływ stresu oksydacyjnego na przemiany materii.

Z fibromialgią łączy się występowanie następujących objawów:

  • Sztywność: Zwłaszcza poranna sztywność. Pojawiają się trudności z poruszaniem palcami, prostowaniem nóg i zginaniem pleców. Taka sztywność może być stopniowa i zanikać, wywołując nowe bóle. Zaliczamy do nich napięciowe bóle głowy oraz zmiany w ruchach perystaltycznych jelit, które prowadzą do pojawienia się kolki.
  • Zespół Costena: Połączenie sztywności i skurczy mięśni twarzy sprawiają, że szczęka traci swoją funkcjonalność.
  • Nadwrażliwość i zespół przewlekłego zmęczenia: To ekstremalne zmęczenie, które nie pozwala choremu wykonywać codziennych aktywności. Nawet gdy dana osoba odpoczywa, nie czuje, że wracają jej siły.
  • Mgłę fibromialgiczną: Zmęczenie mentalne o dużym natężeniu, które dręczy osoby chore na fibromialgię. Jednocześnie pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą.
  • Niepokój i depresję: U wszystkich osób cierpiących na chroniczny ból, które nie są w stanie wykonywać swoich codziennych zadań, często dochodzi do kumulacji całego stresu. Zasugerowano również, że niektóre przypadki fibromialgii są wtórne i pojawiają się z powodu zaburzeń nastroju, a nie na odwrót. Jasne jest, że w takim przypadku prognoza może się pogorszyć.
Objawy fibromialgii, na którą choruje Andrea Levy
Żródło: Verwellhealth.com

Objawy, które wpływają na jakość życia

Bazując na powyższych stwierdzeniach można zauważyć, że fibromialgia jest uznawana za chorobę, która nie tylko wpływa na jakość życia, ale również na rozwój społeczny pacjenta. Dlatego też można ją spokojnie uznać za przyczynę różnych trudności w pracy.

Andrea Levy twierdzi, że fibromialgię zdiagnozowano u niej w lipcu poprzedniego roku. Zauważa, że nawet radzenie sobie z dyskomfortem to walka sama w sobie.

Kobieta z bólem głowy
Zaburzenia snu wywołane przez chorobę wpływają na wyniki w pracy oraz sferę społeczną pacjenta.

Leczenie fibromialgii to walka na kilku frontach

Na fibromialgię nie ma leku, a leczenie może jedynie łagodzić objawy obecne u pacjenta. W arsenale terapeutycznym znajdują się nieopioidowe leki przeciwbólowe, miejscowe stosowanie ciepłych okładów, masaże fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia.

Zarządzanie stresem oraz, jeśli okaże się to konieczne, stosowanie antydepresantów stanowi klucz do poprawy snu w nocy. To walka prowadzona na kilku frontach, ponieważ należy nie tylko zająć się fizycznym dyskomfortem, ale również stresem emocjonalnym, który fibromialgia wywołuje u pacjentów.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, Spraw Konsumenckich oraz Opieki Społecznej wyjaśnia:

“Lecznie FM ma na celu przyniesie ulgi w objawach oraz wspomagania zarządzania możliwościami funkcjonowania w sferze osobistej, rodzinnej i profesjonalnej chorego, nie dopuszczając do pogorszenia się jakości jego życia lub zmniejszenia jej w jak największym stopniu.”

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub bliska Tobie osoba możecie cierpieć na fibromialgię, koniecznie udaj się do zaufanego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramírez, Mónica Teresa González, René Landero Hernández, and Javier García-Campayo. “Fibromialgia: relación de síntomas somáticos, burnout e impacto de la enfermedad.” Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatría de enlace 93 (2010): 16-22.
  • Franco-Vicario, Ricardo. “La fibromialgia. Un paradigma de estrés existencial.” Gaceta médica de Bilbao 103.1 (2006): 7-7.
  • Salido, Marina, et al. “Factores relacionados con la incapacidad temporal en pacientes con fibromialgia.” Reumatología Clínica 3.2 (2007): 67-72.
  • Covarrubias-Gómez, Alfredo, and Orlando Carrillo-Torres. “Actualidades conceptuales sobre fibromialgia.” Revista Mexicana de Anestesiología 39.1 (2016): 58-63.
  • Latorre-Santiago, D., and M. Torres-Lacomba. “REVISIÓN/REVIEW FIBROMYALGIA AND THERAPEUTIC EXERCISE. QUALITATIVE SYSTEMATIC REVIEW FIBROMIALGIA Y EJERCICIO TERAPEÚTICO. REVISIÓN SISTEMÁTICA CUALITATIVA.” International Journal of Medicine and Science of Physical Activity and Sport 17.65 (2017): 183-204.
  • Villanueva, V. L., et al. “Fibromialgia: diagnóstico y tratamiento. El estado de la cuestión.” Revista de la Sociedad Española del Dolor 11.7 (2004): 50-63.
  • Revuelta Evrard, E., E. Segura Escobar, and J. Paulino Tevar. “Depresión, ansiedad y fibromialgia.” Revista de la Sociedad Española del dolor 17.7 (2010): 326-332.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.