Aloes: poznaj wielkie korzyści jego zamrożenia

Wykorzystaj wszystkie niesamowite korzyści, jakie może Ci zaoferować aloes. Dowiedz się, jak zamrożenie miąższu tej niezwykłej rośliny pozwoli Ci zachować jego świeżość do wykorzystania w przyszłości.
Aloes: poznaj wielkie korzyści jego zamrożenia

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Jedno jest pewne: korzyści, jakie może zaoferować aloes dla Twojego zdrowia są naprawdę niezliczone. Roślina ta stanowi idealne wręcz rozwiązanie dla wielu różnych problemów i dolegliwości.

Nie dość, że pozwala nam zadbać o naszą skórę, to może być również doskonałym środkiem służącym do oczyszczenia naszego układu pokarmowego. A to jedynie ułamek możliwości, jakie może nam zaoferować aloes!

Czasami jednak musimy stosować różne sposoby, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tej rośliny. Jedną z takich metod jest zamrożenie miąższu. Aloes ma charakterystyczną, galaretowatą tkankę. Oznacza to, że jej przechowywanie może okazać się dość trudne i kłopotliwe.

I to właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi nam prosty proces, którym jest zamrażanie.

Jakie niesie on ze sobą zalety?

Już na pierwszy rzut oka wydają się być oczywiste. Nie dość, że możemy bez trudu przechowywać oraz transportować aloes, to jeszcze wszystkie jego liczne korzyści, takie jak dbanie o skórę i różne zabiegi mające na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia będą dla nas dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Powody, dla których warto zamrozić aloes

Aloes posiada szereg niezwykle cennych właściwości. Wiele z nich dostępnych jest praktycznie od razu, gdy tylko weźmiemy w dłonie rozcięte liście tej rośliny.

Mrożenie aloesu

Jednak kiedy będzie ona narażona na działanie zimna lub wilgoci, promieniowania UV, wiatru, kurzu i innych niekorzystnych czynników środowiskowych, miąższ może utracić swoje cenne cechy.

Dlatego właśnie zamrożenie tej substancji jest bardzo ważne – bo po prostu pozwala zachować wszystkie właściwości, na których tak nam przecież zależy.

Oczywiście to nie jest jedyna dostępna metoda, bowiem istnieją także inne sposoby zabezpieczenia miąższu aloesu przed utratą właściwości. Na przykład można go przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym lub glinianym słoju.

Jak zamrozić miąższ aloesu?

  • Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby zamrozić aloes będzie zebranie odpowiedniej ilości liści tej rośliny.
  • Musisz przy tym mieć na uwadze, że aloes rośnie jedynie dwa lub trzy razy w roku. Należy zatem obcinać liście podczas pierwszego wzrostu w danym roku. Będą cechować się w takim przypadku najbardziej cennymi właściwościami.
  • Po zebraniu liści będzie trzeba następnie zdjąć z nich skórę. Należy użyć do tego celu ostrego noża. Uważaj przy tym, aby nie uszkodzić znajdującego się w środku miąższu.
  • Po zdjęciu skórki należy przełożyć miąższ do plastikowego pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie formy do robienia lodu w zamrażarce, dysponującą wieloma oddzielnymi przegródkami. Dzięki takiemu posunięciu miąższ po zamarznięciu utworzy wygodne w użyciu kostki lub bryłki.
  • Należy użyć miąższu ze wszystkich zerwanych liści. Tacka na kostki lodu powinna mieć wypełnioną większość – jeśli nie wszystkie – przegródek. Gdy już to zrobisz, po prostu włóż foremkę do zamrażalnika. Pełne zamrożenie miąższu potrwa około 2-3 godzin.
  • W ten sposób będziesz w stanie przechowywać miąższ tak długo, jak tylko zechcesz.

Jak można wykorzystać aloes i jego miąższ?

Zamrażanie aloesu zapewnia wiele korzyści. To, że zachowuje on w ten sposób swoje właściwości na bardzo długo jest zaledwie jednym z powodów, by to zrobić.

Drugim równie ważnym może być to, że dzięki temu aloes wciąż będzie miał tę samą konsystencję, nawet po upływie bardzo długiego czasu – oczywiście po rozmrożeniu.

Miąższ aloesu

Zastosowanie miąższu tej rośliny po wcześniejszym przechowywaniu w zamrażarce przez kilka dni jest naprawdę łatwe. Po upływie kilku minut od wyjęcia go do temperatury pokojowej po prostu powróci on do swojej pierwotnej galaretowatej konsystencji.

Korzyści wynikające ze stosowania aloesu

Miąższ tej rośliny jest wysoce zalecanym sposobem łagodzenia lekkich oparzeń lub poparzeń wywołanych zbyt intensywnym opalaniem się.

Aloes może być stosowany w postaci kremu – wystarczy po prostu posmarować miąższem liści bolące miejsce.

Pomaga to zarówno zmniejszyć ból, jak i zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom oparzenia, takim jak bąble, pieczenie, czy też trudne do wygojenia infekcje skóry. A jak należy prawidłowo postępować w takim przypadku? Oto skrócona procedura:

  • Po pierwsze dokładnie umyj oparzone miejsce wodą z mydłem.
  • Następnie należy delikatnie nałożyć miąższ z aloesu.

Procedura ta jest również zalecana w leczeniu żylaków. Żylaki mogą dość łatwo przekształcić się w poważny stan zapalny będący efektem wysokiego ciśnienia krwi.

Powstają w ten sposób dodatkowe przeszkody w Twoim układzie krwionośnym, które dodatkowo zwiększają ciśnienie krwi tworząc w ten sposób swego rodzaju błędne koło.

Maseczka z aloesu

Aloes a żylaki

Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym aloes pomaga skutecznie zredukować zapalenie żylaków. Jest również bardzo zalecanym środkiem w przypadku, gdy masz masz pęcherze, podrażnienia lub grzybicę na stopach.

W przypadkach takich jak te miąższ aloesu jest w stanie zapewnić naprawdę sporą, szybko odczuwalną i w pełni naturalną ulgę.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego środka na swoje pęcherze lub otarcia stóp, należy to zrobić tuż przed pójściem wieczorem do łóżka.

Aloes na trądzik

Wynika to z tego, że aby uzyskać wysoką skuteczność miąższu aloesu, należy do minimum ograniczyć liczbę i częstość kontaktów stóp z innymi powierzchniami.

Korzyści, jakie może Ci przynieść zamrożony aloes, a konkretnie jego miąższ nie ograniczają się jednak tylko do opisanych powyżej przypadków. Jest to również bardzo skuteczny sposób na leczenie wielu problemów skórnych i trądziku.

Oto jak możesz wykorzystać właściwości tego produktu:

  • Pierwszym krokiem będzie przygotowanie sobie kilku kawałków zamrożonego miąższu z samego rana. W ten sposób będziesz mógł go zastosować zarówno rano, jak i wieczorem, już po rozmrożeniu.
  • Drugi krok polega na dokładnym rozprowadzeniu zimnego miąższu po całej twarzy.
  • Następnie należy umyć skórę ciepłą wodą po około 30 minutach od zastosowania tego środka.
  • Nie należy również zapominać o tym, że aloes doskonale sprawdza się także w roli maseczki nawilżającej skórę twarzy.
  • Znamy także naprawdę wiele różnych przepisów kulinarnych, które wykorzystują naturalny aloes, a jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miąższu liści tej rośliny jest po prostu utworzenie zawczasu zapasów poprzez mrożenie tego środka.

Jest to świetne rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić Ci mnóstwo cennych korzyści. Wypróbuj je na własną rękę!

Zamieszczone grafiki pochodzą ze zbiorów © wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.