Alkoholowe zapalenie wątroby: czym grozi?
Alkohol jest legalnym narkotykiem w większości krajów, a także najczęściej spożywanym narkotykiem na świecie. Często nie doceniamy negatywnego wpływu, jaki ma na organizm, lub nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na przykład niewiele osób wie, że powoduje alkoholowe zapalenie wątroby.
Choroba ta to przewlekły stan zapalny wątroby w wyniku picia alkoholu. Nie powoduje objawów, ale na dłuższą metę może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, a nawet do rozwoju raka tego organu.
Fakt, że przebiega bezobjawowo, prawie uniemożliwia obliczenie częstości występowania tej choroby. Wiemy jednak, że cierpi na nią blisko 35% osób uzależnionych od alkoholu. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o alkoholowym zapaleniu wątroby.
Co to jest alkoholowe zapalenie wątroby?
Alkoholowe zapalenie wątroby, jak już wspomnieliśmy, to stan zapalny tego narządu. Na ogół jest spowodowany długotrwałym i codziennym spożywaniem alkoholu. To zapalenie powoduje uszkodzenie wątroby, które może stać się nieodwracalne, jeśli nie przestaniesz pić.
Naukowcy szacują, że aby pojawił się ten stan, trzeba wypijać dziennie określoną ilość alkoholu, która różni się w zależności od płci. Oznacza to, że mężczyźni, którzy piją od 30 do 60 gramów alkoholu dziennie (3 do 6 standardowych drinków) przez 10 lat, z pewnością rozwiną tę patologię.
W przypadku kobiet wystarcza spożywanie od 20 do 40 gramów dziennie (2 do 4 standardowych porcji). Ta różnica wynika z faktu, że kobiety mają niższą tolerancję na alkohol niż mężczyźni, ponieważ mają mniejszą zdolność metabolizowania go w organizmie.
Należy jednak pamiętać, że ryzyko jest względne. Jeśli wypijesz więcej gramów alkoholu, nawet w krótszym czasie, ryzyko znacznie wzrasta. Prawda jest taka, że u 15 do 40% osób z alkoholowym zapaleniem wątroby stan przechodzi w zaawansowaną chorobę wątroby.
Jakie są objawy?
Alkoholowe zapalenie wątroby może być objawowe lub nie, w zależności od tego, jak bardzo wpływa na wątrobę. Wiele osób nie ma żadnych objawów, a lekarze mogą wykryć ten stan tylko na podstawie badań krwi.
Jednak gdy choroba ma już charakter objawowy, często pojawia się żółtaczka. Polega na zażółceniu skóry, ponieważ bilirubina gromadzi się we krwi. Inne częste objawy to nudności i wymioty lub utrata apetytu.
Oznacza to, że osoby z tym zaburzeniem są często niedożywione. Również sam alkohol powoduje zmniejszenie apetytu, więc oba czynniki wzajemnie się wzmacniają. Innym częstym objawem jest uczucie osłabienia i zmęczenia.
Problem polega na tym, że w miarę postępu alkoholowego zapalenia wątroby może dojść do niewydolności organu. Wiąże się również ze stłuszczeniem wątroby, marskością wątroby, a nawet zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka wątroby.
Może ci się spodobać: 6 diet, które pomagają dbać o zdrowie wątroby
Jak lekarze diagnozują i leczą alkoholowe zapalenie wątroby?
Aby zdiagnozować alkoholowe zapalenie wątroby, lekarz musi dokładnie wiedzieć, ile alkoholu dana osoba spożywa dziennie. Ponadto zwykle wykonują różne testy, takie jak badania krwi, USG wątroby lub inne badania obrazowe.
Leczenie polega głównie na zaprzestaniu picia alkoholu. Jeśli to nie wystarczy, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić kortykosteroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub nawet konieczny może być przeszczep wątroby.
Możesz być zainteresowany: Metabolizm wątroby: antybiotyki i alkohol
Alkohol jest bardzo szkodliwym narkotykiem
Należy pamiętać, że alkohol jest bardzo szkodliwym narkotykiem dla organizmu. Co więcej, ponieważ spożywanie alkoholu jest społecznie akceptowalne, mamy tendencję do bagatelizowania jego skutków. Powinniśmy jednak starać się zapobiegać chorobom takim jak alkoholowe zapalenie wątroby.
Aby to zrobić, jeśli pijesz alkohol, staraj się robić to z umiarem. Ponadto, jeśli masz wirusowe zapalenie wątroby typu C, pamiętaj, że picie alkoholu zwiększa ryzyko poważniejszej choroby tego narządu. Wreszcie, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele terapii i sposobów na przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Factores de riesgo para el cáncer de hígado. (n.d.). Retrieved April 23, 2020, from https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-higado/causas-riesgos-prevencion/factores-de-riesgo.html
- Hepatopatía alcohólica (o etílica): qué es, síntomas y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra. (n.d.). Retrieved April 23, 2020, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/hepatopatia-alcoholica
- Hepatitis aguda alcohólica. (n.d.). Retrieved April 23, 2020, from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-01082011001100010
- Hepatitis alcohólica | ASSCAT. (n.d.). Retrieved April 23, 2020, from https://asscat-hepatitis.org/hepatitis-no-viricas/hepatitis-alcoholica/