Alergiczne zapalenie skóry - na czym polega ta choroba

Atopowe lub alergiczne zapalenie skóry jest zaburzeniem skóry, które w ostatnich latach występuje znacznie częściej. Obecnie cierpi na tę chorobę jedna piąta dzieci. Często dotyczy najmłodszych, ale może wystąpić w każdym wieku.
Alergiczne zapalenie skóry - na czym polega ta choroba

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Alergiczne zapalenie skóry, zwane też atopowym, jest zaburzeniem skóry, które powoduje zaczerwienienie i swędzenie. Jest bardziej powszechne u dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku. Zwykle ma charakter trwały lub przewlekły, ale ustępuje na pewien czas, a następnie znowu ulega zaostrzeniu.

Uważa się, że choroba ta dotyka obecnie około 20% dzieci na całym świecie. Trochę częściej występuje w rozwiniętych krajach półkuli północnej, ale ma miejsce na całej planecie. Od 3 do 5% dzieci cierpiących na alergiczne zapalenie skóry będzie się z nim zmagać do wieku dorosłego.

Częstość występowania tej choroby zatrważająco rośnie. Wynika to z zanieczyszczenia środowiska i nieodpowiednich nawyków życiowych, w których dominuje stres i zła jakość snu. Do tej pory nie znaleziono lekarstwa na tę chorobę, ale cały czas trwają badania.

Alergiczne zapalenie skóry – opis

Alergiczne zapalenie skóry, znane również jako wyprysk atopowy, jest zaburzeniem, które objawia się zaczerwienieniem skóry i swędzeniem w różnych okolicach ciała.

Skóra atopowa charakteryzuje się również nadmierną suchością. Prowadzi to do łuszczenia się i podrażnienia, powodując irytujące objawy, takie jak swędzenie. Czasami powoduje również pojawienie się małych wodnistych guzków.

Alergiczne zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która powoduje zaczerwienienie i swędzenie w różnych obszarach skóry. Ponadto to zaburzenie często przyczynia się do nadmiernej suchości.

Według hiszpańskiego stowarzyszenia pediatrii alergiczne zapalenie skóry można podzielić na trzy grupy:

  • Typ niemowlęcy. Zaczyna się manifestować po pięciu miesiącach życia i lokalizuje się głównie na twarzy, z wyjątkiem ust, nosa i okolic oczu. Czasami pojawia się również na skórze głowy, uszach i wierzchniej części dłoni. Chorobie stale towarzyszy swędzenie.
  • Typ dziecięcy. Jest to rodzaj atopowego zapalenia skóry, które rozpoczyna się w wieku około 2 lat i trwa do 7 roku życia lub do okresu dojrzewania. Występuje głównie na łokciach i kolanach, chociaż może również pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.
  • Alergiczne zapalenie skóry u dorosłych. Ten typ zapalenia skóry występuje po okresie dojrzewania i objawia się poprzez charakterystyczne płytki łupieżowe na skórze, zwykle z przeczosami. Występuje głównie na zewnętrznej części dłoni, a także w strefie zgięcia nadgarstków, nóg i stóp.

Dlaczego pojawia się alergiczne zapalenie skóry?

Nauka nie określiła dokładnie przyczyn powstawania tej choroby. Wiadomo, że istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na jej wyzwolenie lub zaostrzenie. Czynniki te to:

  • Skłonności genetyczne. Dotychczas uważa się, że główną przyczyną atopowego zapalenia skóry są predyspozycje genetyczne. Dzieci rodziców, które miały katar sienny lub alergię, częściej zapadają na AZS.
  • Wiek matki. Stwierdzono, że im starsza jest matka w chwili porodu, tym bardziej prawdopodobne jest, że dziecko będzie cierpieć na atopowe zapalenie skóry.
  • Środowisko. Choroba pojawia się najczęściej w zanieczyszczonych miastach, o chłodnym klimacie. Częściej występuje również w miejscach, w których pali się tytoń lub jest dużo pyłu.

Podobnie ustalono, że stres i bezsenność również mogą wyzwalać tę chorobę. Wydaje się, że również pocenie się, jak również noszenie wełnianej lub nylonowej odzieży może doprowadzić do wyprysku atopowego. Alergiczne zapalenie skóry często pojawia się u osób z alergiami pokarmowymi lub innymi.

Objawy i diagnoza

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry są dokuczliwe zmiany skórne. Mają wysiękowy, chropowaty charakter o czerwonym kolorze. Towarzyszy im bardzo intensywne i długotrwałe swędzenie. Choroba ta często prowadzi do zaburzeń emocjonalnych z powodu dokuczliwości swędzenia.

U niemowląt zmiany mają charakter pęcherzykowy i wysiękowy. W przypadku dzieci zmiany wyglądają jak przesuszone, pogrubione i szorstkie wypryski lub przeczosy. U dorosłych zmiany są również szorstkie i są nadmiernie zabarwione na czerwono lub odbarwione, to znaczy mają zbyt intensywny lub zbyt blady kolor.

Atopowe zapalenie skóry na szyi
Objawy atopowego zapalenia skóry obejmują zmiany skórne, które mają chropowaty i czerwonawy wygląd. Ich nasilenie może się jednak różnić u każdego pacjenta.

Osoby, którzy cierpią na tę chorobę przez długi czas, są również bardziej narażone na rozwój zaćmy między 20 a 30 rokiem życia. Nauka nie zna jednak przyczyny tego zjawiska. Są również bardziej podatne na rozwój wyprysku opryszczkowego, jeśli dojdzie do zarażenia wirusem.

Diagnozy choroby zwykle dokonuje się na podstawie prostej obserwacji. Zwykle wystarczy dokładne obejrzenie skóry i analiza historii choroby. Czasami wykonuje się również pewne testy z użyciem plastrów, ale badania laboratoryjne są rzadko wymagane.

Czy doświadczasz objawów atopowego zapalenia skóry? Jeśli tak, to jak najszybciej odwiedź zaufanego dermatologa. Specjalista podejmie się postawienia właściwej diagnozy i wprowadzi odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garnacho-Saucedo, G., Salido-Vallejo, R., & Moreno-Giménez, J. C. (2013). Actualización en dermatitis atópica. Propuesta de algoritmo de actuación. Actas Dermo-Sifiliográficas, 104(1), 4-16.
  • Al-Shobaili HA, Ahmed AA, Alnomair N, Alobead ZA, Rasheed Z. Molecular Genetic of Atopic dermatitis: An Update. Int J Health Sci (Qassim). 2016;10(1):96–120.
  • Barnes KC. An update on the genetics of atopic dermatitis: scratching the surface in 2009. J Allergy Clin Immunol. 2010;125(1):16–31. doi:10.1016/j.jaci.2009.11.008
  • Thomsen SF. Atopic dermatitis: natural history, diagnosis, and treatment. ISRN Allergy. 2014;2014:354250. Published 2014 Apr 2. doi:10.1155/2014/354250
  • Kolb L, Ferrer-Bruker SJ. Atopic Dermatitis. [Updated 2019 Feb 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/
  • Kapur S, Watson W, Carr S. Atopic dermatitis. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018;14(Suppl 2):52. Published 2018 Sep 12. doi:10.1186/s13223-018-0281-6
  • Wen, H.-J., Chen, P.-C., Chiang, T.-L., Lin, S.-J., Chuang, Y.-L., y Guo, Y.-L. (2009) Predecir el riesgo de dermatitis atópica infantil temprana por factores hereditarios y ambientales. British Journal of Dermatology, 161 (5), 1166-1172. https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2009.09412.x.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.