Alergia na roztocza - dowiedz się, jak sobie z nią radzić

Alergie wywołane przez roztocza mogą powodować kichanie, łzawienie oczu, swędzenie nosa, a nawet niepożądane reakcje skórne.
Alergia na roztocza - dowiedz się, jak sobie z nią radzić

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Alergia na roztocza jest obecnie jedną z najczęstszych alergii na świecie. Ponieważ roztocza są w kurzu, nie jest łatwo je kontrolować. To tak, jakby były wszędzie. Dlatego kontrolowanie tego problemu wymaga ciągłego wysiłku.

Alergie wywołane przez roztocza mogą powodować kichanie, łzawienie oczu, swędzenie nosa, a nawet niepożądane reakcje skórne. Uważa się, że ten rodzaj alergii ma istotny wpływ na problemy, takie jak astma. W rzeczywistości ma nawet większy efekt niż alergeny takie jak pyłki.

Usunięcie roztoczy z domu lub biura jest praktycznie niemożliwe. Udowodniono jednak, że dzięki pewnym podstawowym środkom alergie na roztocza można kontrolować, a objawy można ograniczyć do minimum.

Roztocza

Alergie na roztocza.

Roztocza to mikroskopijne zwierzęta żyjące w kilku środowiskach. Pochodzą z rodziny pajęczaków i są najczęstszym wyzwalaczem alergii u ludzi. Uważa się, że od 10 do 20% populacji wykazuje wrażliwość na te organizmy.

Żyją głównie w gorącym i wilgotnym środowisku. Roztocza żywią się głównie skórą ludzi lub zwierząt. Ludzie zrzucają około grama skóry dziennie.

Alergia na roztocza jest wywoływana przez odchody, które te zwierzęta pozostawiają na naszej skórze lub przez martwe roztocza, które tam pozostają. Ci intruzi żyją na przedmiotach wykonanych z tkanin lub włókien tekstylnych, takich jak poduszki, materace, meble tapicerowane, dywaniki, zasłony itp.

Alergia na roztocza

Alergia na roztocza jest reakcją immunologiczną na te owady. Reakcja organizmu jest podobna do reakcji alergicznego nieżytu nosa lub kataru siennego. Obejmuje to kichanie i katar. Ponadto osoba może odczuwać objawy podobne do astmy, takie jak świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Często występuje zatkany nos, swędzenie nosa, uszu lub gardła, podrażnienie oczu, obrzęk powiek, pokrzywka i kaszel. Objawy nieżytu nosa pojawiają się we wczesnych godzinach porannych.

Ta reakcja alergiczna może mieć różne poziomy intensywności. W najłagodniejszych postaciach powoduje jedynie niewielkie przekrwienie błony śluzowej nosa i sporadycznie łzawienie oczu. Gdy alergia jest ciężka, objawy są stałe i często są związane z astmą.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Kobieta dmuchanie w nos.

Każda alergia jest odpowiedzią immunologiczną na jakiś czynnik zewnętrzny. W przypadku reakcji alergicznych układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, aby obronić organizm przed tym czynnikiem. System identyfikuje, że czynnik jest szkodliwy, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Substancja wywołująca alergię nazywana jest alergenem. Kiedy wchodzi w kontakt z ciałem, powoduje stan zapalny w kanałach nosowych lub płucach. Ponadto, jeśli jest w stałym kontakcie z alergenem, stan zapalny stanie się ciągły i może prowadzić do astmy.

Osoby z rodzinną historią alergii są bardziej narażone na alergię na roztocza. Również dzieci i młodsi ludzie są bardziej podatni, zwłaszcza jeśli żyją w zakurzonym środowisku. Lekarze mogą wykryć ten problem za pomocą alergicznych testów skórnych lub badań krwi.

Inne fakty, o których należy pamiętać

Najlepszym sposobem na zwalczanie alergii na roztocza kurzu domowego jest zminimalizowanie narażenia na nie. Możesz to zrobić, podejmując niezbędne kroki w celu jak największego usunięcia kurzu z otoczenia. Do czyszczenia kurzu najlepiej używać wilgotnej ściereczki, ponieważ zapobiega on rozprzestrzenianiu się roztoczy w powietrzu.

Meble tapicerowane, dywaniki, zasłony itp. należy regularnie odkurzać. Odkurzacz musi mieć porządny filtr, aby dokładnie usunąć kurz. Ponadto najlepiej jest utrzymywać dom w czystości i nie gromadzić zbyt wielu rzeczy. Dzięki temu kurz nie będzie się koncentrował.

Jeśli ktoś w twoim domu ma alergię na roztocza, nie powinieneś mieć dywanów. Najlepiej prać pościel raz w tygodniu i zaopatrzyć się w antyalergiczne poduszki i narzuty.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki na alergie. Leki te obejmują leki przeciwhistaminowe, leki zmniejszające przekrwienie, kortykosteroidy i inne podobne środki. Może również zasugerować leczenie immunoterapią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez Pacaréu, M. L., García Díaz, A., Sabina Díaz, A., Vega Galindo, M., & Macías Carreras, V. (2002). Sensibilización a diferentes tipos de ácaros en pacientes adultos. Revista Cubana de Medicina, 41(2), 74-80.
  • Carrillo, T. (2012). Alergia al polvo: ¿qué son los ácaros y cómo eivtarlos? In Libro de las enfermedades alérgicas de la fundación BBVA.
  • Santos, O. R., Labrada, A., & Yedra, A. M. (2000). Rinitis y pólipos nasales. Su relación con ácaros domésticos. Revista Alergia Mexico.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.