Albendazol: wskazania i przeciwwskazania
Albendazol to lek o działaniu przeciwpasożytnicznym, które wynika z wpływu, jaki wywiera na mikrotubule znajdujące się w plazmie komórek pasożytniczych. Nie wpływa na działanie komórek ludzkich.
Albendazol to pochodna benzimidazolu. Lekarze przepisują go w celu leczenia różnych schorzeń wywoływanych przez zakażenie pasożytniczymi mikroorganizmami, do którego doszło zarówno w jelitach, jak i w tkankach.
Można go stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej drugiego roku życia. Podaje się go w pojedynczych dawkach lub przeprowadza się krótkoterminową terapię.
Albendazol i jego wpływ na organizm
Działanie przeciwpasożytnicze albendazolu wiąże się z jego wpływem na mikrotubule znajdujące się w cytoplazmie komórek pasożytniczych. Nie wywiera jakiegokolwiek wpływu na komórki ludzkie.
Co więcej, ten lek przeciwpasożytniczy jest w stanie rozkładać komórki niszcząc ich struktury, przez co tracą one umiejętność wypełniania swoich funkcji, zarówno wydzielniczych, jak i absorpcyjnych. Wynika z tego, że substancje wydzielnicze gromadzą się w aparacie Golgiego pasożytów.
W związku z tym wraz ze spadkiem energii zwiększają się wartości glukozy i glikogenu.
Poza tym, ponieważ większość substancji gromadzących się w aparacie Golgiego to enzymy proteolityczne uwalniane do komórki, zachodzi w niej autoliza. Śmierć komórek prowadzi do śmierci pasożyta.
Wskazania do stosowania albendazolu
Przeprowadzono badania, które udowodniły skuteczność albendazolu w leczeniu infekcji wywoływanych przez:
- Enterobius vermicularis (owsiki ludzkie).
- Ascaris lumbricoides (pasożyta w jelitach).
- Ancylostoma duodenale i Necator americanus (tęgoryjce dwunastnicy).
- Trichuris trichiura (pasożytniczy nicień).
- Strongyloides stercoralis (owsik).
Ten lek nie nadaje się jednak do leczenia infekcji wywołanych przez te mikroorganizmy. Jest za to wykorzystywany do leczenia infekcji wywołanych przez Hymenolepis nana i Taenia spp, które są odpowiedzialne za pojawianie się tasiemców.
Dowiedz się również: Najczęściej spotykane pasożyty pokarmowe
Dawkowanie
Różni się w zależności od wieku pacjenta oraz choroby, którą trzeba leczyć. Na przykład leczenie glistnicy, owsicy i choroby tęgoryjcowej wymaga w przypadku dorosłych podania doustnie jednej dawki wynoszącej 400 mg.
Z kolei takie choroby jak zakażenie włosogłówką, tasiemcem lub fascjoloza, jak również ostre infekcje, wymagają podawania dziennych dawek wynoszących 400 mg przez trzy dni. Drugą linię leczenia tego typu chorób należy rozpocząć od razu gdy stanie się jasne, że obraz kliniczny nie poprawia się po trzech tygodniach.
W przypadku dzieci powyżej drugiego roku życia stosuje się taką samą terapię jak u dorosłych. Warto zauważyć, że stosowanie tego leku nie jest wskazane w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia.
Przeciwwskazania do stosowania albendazolu
Albendazol to lek, którego nie można stosować w wielu sytuacjach mimo tego, że został uznany za bezpieczny podczas prób klinicznych. Nie powinni go używać choćby pacjenci, którzy są nadwrażliwi na niego lub jedną z zawartych w nich substancji pomocniczych.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, albendazol nadaje się dla dorosłych i dzieci powyżej drugiego roku życia. Ponownie należy podkreślić, że nie nadaje się dla dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia.
Poza tym nie zaleca się stosować go u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ może wywierać wpływ na dziecko. Podczas badań przeprowadzanych na zwierzętach wykryto działanie teratogenne oraz embriotoksyczne.
Na koniec musimy również wspomnieć, że nie udowodniono, aby albendazol wchodził w interakcje z innymi lekami. Dlatego też jeśli będziesz przyjmować inne leki, musisz omówić stosowanie albendazolu ze swoim lekarzem. Warto dołożyć wszelkich starań, aby uchronić się przed komplikacjami natury zdrowotnej.
Dowiedz się również: Pasożyty w ciele ludzkim: objawy świadczące o ich obecności
Skutki uboczne
Albendazol, podobnie jak większość leków dostępnych na rynku, może wywoływać działania niepożądane.
Skutki uboczne to niechciane i nieprzewidziane zdarzenia, które mogą pojawić się podczas terapii każdym lekiem. Uczestnicy badań klinicznych raportowali często następujące działania niepożądane:
- Wzrost poziomu enzymów wątrobowych.
- Problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, mdłości i wymioty.
- Leukopenia, czyli spadek liczby leukocytów, rodzaju komórek krwi.
- Zawroty i bóle głowy.
- Wypadanie włosów.
- Gorączka.
Niektórzy informowali również o przypadkach pancytopenii, granulocytopenii i aplazji szpiku.
Podsumowanie
Podsumowując, albendazol to lek stosowany w terapii chorób pasożytniczych. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystywać go w sposób racjonalny, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może prowadzić do rozwoju poważnych konsekwencji natury zdrowotnej.
Dlatego też musisz skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Tylko oni będą w stanie udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania na temat tego leku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ALBENDAZOL. (1993). Geneesmiddelenbulletin. https://doi.org/10.1055/b-0034-82203
- Junquera, P. (2014). Parasitipedia.
- Verdugo Thomas, F., Tapia Mingo, A., Ramírez Montes, D., & Oporto Uribe, S. (2015). Hepatitis tóxica por albendazol. Gastroenterologia y Hepatologia. https://doi.org/10.1016/j.gastrohep.2014.08.001