Afirmacje wdzięczności za codzienne życie
Afirmacje wdzięczności podsycają uczucia radości i pozytywnego nastawienia. Jeśli jesteś wdzięczny za rzeczy, które przytrafiają ci się każdego dnia, wzloty i upadki życia stają się bardziej znośne.
W zależności od nastawienia, które Ci towarzyszy, możesz zauważyć wszystko, co jest warte zachodu. Dostrzeżesz też wiele możliwości, jakie masz w codziennym życiu. Ponadto prostymi, ale wartościowymi stwierdzeniami pozytywni wpływasz na swoją energię i sprzyjasz zdrowiu. Jak to jest możliwe? Już wyjaśniamy.
Wdzięczność i jej znaczenie w życiu
Bycie wdzięcznym wykracza poza słowa. Przyczynia się do dobrego samopoczucia za każdym razem, gdy dziękujesz za przysługę, za gest albo po prostu za to, że istniejesz.
Magazyn Psicología y Salud wyjaśnia kilka koncepcji wdzięczności. Jedna z nich definiuje to pojęcie jako umiejętność, która manifestuje cnotę transcendencji, czyli wychodzenia poza to, co namacalne. Inna natomiast mówi, że wdzięczność składa się z emocji lub zestawu uczuć.
Dodatkowy opis wskazuje na wdzięczność jako na cechę czy też skłonność do uznania i reagowania emocjami na życzliwość innych a także na korzyści, jakie otrzymujemy. Ogólnie stwierdzono, że wdzięczna postawa prowadzi do optymalnego życia psychicznego i wpływa na rozwój osobisty.
W rzeczywistości Psicodebate rozpowszechnił badania kilku autorów, którzy wymieniają trzy podstawowe funkcje wdzięczności:
- To barometr społeczny, który rozpoznaje osoby, które są gotowe podjąć bezinteresowny wysiłek.
- Wdzięczność jest czynnikiem motywującym dla tych, którzy doceniają działanie na rzecz innych.
- To wzmocnienie moralne, które wspiera bezinteresowność i życzliwe działania.
Jakie korzyści dają afirmacje wdzięczności
Afirmacje wdzięczności funkcjonują jako przypomnienie dobra, które przynosi nam życie. Z każdym wyrażeniem wdzięczności podnosisz się na duchu a jednocześnie podnosisz poczucie własnej wartości. Kilka korzyści płynących z tej praktyki przedstawiono poniżej.
Na przykład Revista Médica de Chile komentuje, że wdzięczność wiąże się z lepszymi parametrami zdrowia fizycznego, takimi jak:
- Lepsza jakość snu
- Obniżone ciśnienie krwi
- Zwiększona odpowiedź immunologiczna
- Zmniejszone markery stanu zapalnego
- Zwiększona zmienność tętna w spoczynku
Podobnie autorzy nawiązują do korzyści dla zdrowia psychicznego wynikających z zachowań prospołecznych. Wdzięczna postawa przyczynia się ponadto do zmniejszania stresu i lęku, powstrzymywania agresywnych zachowań, promowania relaksu i poszerzania naszych horyzontów.
Wdzięczność pomaga nam żyć w pełni.
Afirmacje wdzięczności, które możesz wprowadzić do swojego codziennego życia
Ćwicz codziennie afirmacje wdzięczności. Musisz po prostu dziękować i słyszeć podziękowania za to, co ma sens w życiu.
Powtarzaj na przykład zacytowane poniżej frazy albo odtwórz ich wersję audio. Najlepiej wykorzystaj w tym celu spokojny moment po przebudzeniu a także wieczorem przed pójściem spać.
Nie ma żadnych ścisłych czy dosłownych zwrotów na wyrażenie dziękczynienia. Przedstawiamy jednak kilka najprostszych, które możesz dostosować do swojej rzeczywistości.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Słój wdzięczności: metoda na pełniejsze życie
1. „Jestem wdzięczny za to, że żyję”
Ta refleksja jest sposobem na uznanie przywileju bycia, oddychania i przynależności do świata. Podsumowuje znaczenie dodawania kolejnych doświadczeń, cieszenia się dobrem i uczenia się z życia. Oświadczenie reprezentuje satysfakcję z życia.
2. „Akceptuję wszystko, co jest częścią mojego życia”
Niektórzy ludzie ciągle narzekają na to, co im się nie podoba. Akceptacja nie oznacza jednak rezygnacji. Wręcz przeciwnie, jest to sposób na uwolnienie się od ciężarów, które powstrzymują cię przed pójściem naprzód.
Nie ograniczaj więc swojego szczęścia oczekując na zmianę sytuacji. Kiedy akceptujesz rzeczywistość, żyjesz bez żadnych więzów.
3. „Jestem wdzięczny za moje cudowne życie”
Bycie szczęśliwym nie oznacza przecież perfekcji. Nawet jeśli popełniasz błędy, życie jest cudowne i pełne pożytecznych lekcji.
Nie umniejszaj żadnego doświadczenia. Traktuj je raczej jako nauczycieli, którzy wpływają na Twój rozwój osobisty.
4. „Jestem wdzięczny mojej rodzinie, przyjaciołom i mojemu partnerowi”
Posiadanie wokół siebie ludzi, którym zależy na Twoim samopoczuciu i szczęściu to nieoceniony przywilej. Wyraź więc wdzięczność tym, którzy są zawsze przy tobie.
Nie rób tego jednak z obowiązku, ale dlatego, że to naprawdę czujesz. Zrozum wartość tego, co od nich otrzymujesz.
5. „Dziękuję wszechświatowi za pomoc w dostrzeżeniu pozytywnej strony złych wydarzeń”
Tu nie chodzi o etykietowanie tego, co jest dobre, a co złe. Choroba, zwolnienie z pracy, niesprawiedliwość i nieszczęścia to przykłady zdarzeń życiowych, które czasem trudno zmienić.
Jednak kiedy jesteś wdzięczny za pozytywne aspekty w niechcianych wydarzeniach, to dlatego, że zajrzałeś głębiej. Rozumiesz, że nie ma nic absolutnego i być może dostrzeżesz coś w tej rzeczywistości, z czego wyciągniesz korzyść.
Otwórz swój umysł, zbadaj inne alternatywy i myśl pozytywnie, aby odkryć zachęcającą okazję. Na pewno ją znajdziesz.
6. „Jestem wdzięczny, że wszystkie moje związki są harmonijne”
Wartości takie jak komunikacja, szacunek, zaufanie, wsparcie i uczciwość charakteryzują zdrowe więzi. Bardzo ważne jest zachowanie harmonii w relacjach partnerem, rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami i współpracownikami.
Zastosuj te zalecenia w praktyce, a zobaczysz, że każdego dnia poczujesz za nie wdzięczność.
7. „Jestem wdzięczny za to, że moje ciało jest zdrowe, silne i energiczne”
Zdrowie to dar. Otwierać oczy każdego ranka, budzić się, chodzić, rozmawiać i być zdrowym to prawdziwy prezent od życia.
Za to wszystko i za wiele innych błogosławieństw należy być wdzięcznym. Pamiętaj: są tacy, którzy nie cieszą się taką samą fortuną. Dlatego powtarzaj afirmacje wdzięczności, aby nigdy o tym nie zapomnieć.
8. „Jestem wdzięczny za to, co mam i podekscytowany tym, co ma nadejść”
To, co masz, jest produktem twojego wysiłku. Znasz już proces osiągania tego, czego chcesz. Pozwól, by to z kolei budziło oczekiwanie na to, co przyniesie przyszłość.
9. „Otwieram się na myśli, które napełniają mnie dobrobytem, szczęściem oraz zdrowiem fizycznym, duchowym, psychicznym i emocjonalnym”
Pozytywne myśli przenoszą Cię do sukcesu. Jeśli pragniesz czegoś intensywnie i ufasz, że to osiągniesz, możesz być pewien, że tak się stanie.
Tak jest w przypadku myśli optymistycznych; stanowią kanał łączący radość, obfitość i dobre samopoczucie we wszystkich obszarach.
10. „Z wdzięcznością oczekuję nadejścia nowego dnia”
Tak jak po przebudzeniu dziękujesz za nowy dzień, wieczorem, przed pójściem spać, wyraź również radosne oczekiwanie nowego świtu.
11. „Jestem bardzo wdzięczny za to, że mam dach nad głową”
Porównania są destrukcyjne, ale często konieczne, aby docenić to, co masz. Dach, pod którym można się schronić, to błogosławieństwo, z którego nie wszyscy mogą korzystać.
12. „Postrzegam wyzwania jako odbicie do sukcesu. Dziękuję za nie!”
To normalne, że kiedy wyznaczamy cele, napotykamy przeszkody. Nie postrzegaj jednak przeszkód jako hamulców w osiąganiu celów, ale jako wyzwania, które sprawią, że zwycięsko dotrzesz do swojego celu.
13. „Mam szczęście robić to, co kocham”
Poświęcenie się temu, czym się pasjonujesz, to olbrzymia radość. Z drugiej strony poświęcanie czasu na niesatysfakcjonującą pracę przyczynia się do nieszczęścia. Jeśli jesteś jedną z tych osób, którym podoba się to, co robisz, powtarzaj afirmacje wdzięczności na ten temat.
14. „Jestem wdzięczny za to, że moje marzenia z przeszłości doprowadziły mnie do dzisiejszej rzeczywistości”
Zmaterializowanie tego, co w przeszłości było jedynie fantazją, to kolejny powód do wdzięczności. Podobnie teraźniejszość jest początkiem tego, co projektujesz, aby później przekształcić się w rzeczywistość.
15. „Jestem wdzięczny za to, że mogę robić rzeczy, które pomagają innym”
Dawanie jest bardziej satysfakcjonujące niż otrzymywanie. Wsparcie, którego udzielasz bezwarunkowo innym ludziom, zawsze w jakiś sposób wraca z korzyścią do twojego życia. Zadowolenie z pomocy innym to kolejny powód do dziękczynienia.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Czym jest psychologia pozytywna i do czego służy?
Zapisuje afirmacje w dzienniku wdzięczności
Afirmacje wdzięczności można zapisać w dzienniku, w którym utrwalasz szczegóły, które uważasz za oczywiste. Prawda jest jednak taka, że chociaż często przyjmujemy te rzeczy za pewnik, są one bardzo cenne.
W dzienniku wdzięczności podkreślaj jednak pozytywy, a nie problemy. Ponadto kultywuj kulturę wdzięczności zarówno za niezwykłość jak i za zwykłe rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bernabé Valero MG, García Méndez A, Márquez Barradas ML, Serra Desfilis E. Gratitud existencial y bienestar psicológico en personas mayores. Psicología y Salud. Vol. 24. Núm. 2. pp. 279-286. México; 2014. https://psicologiaysalud.uv.mx/index.php/psicysalud/article/view/931/1717
- Moyano N. Gratitud en la Psicología Positiva. Psicodebate. Universidad de Palermo. Vol. 10. pp. 103-118. Argentina; 2010. https://dspace.palermo.edu/ojs/index.php/psicodebate/article/view/391
- Tala A. Gracias por todo: Una revisión sobre la gratitud desde la neurobiología a la clínica. Revista Médica de Chile. Vol. 47. Núm 6. Chile; 2019. https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872019000600755