ADHD - jak skutecznie pracować z dzieckiem?

ADHD czyli zespół nadpobudliwości może powodować wiele zmartwień u rodziców. Dowiedz się jak postępować z dzieckiem z deficytem uwagi.
ADHD - jak skutecznie pracować z dzieckiem?
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2023

Warto zrozumieć, że dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie stanowi wielkiego problemu. Ono po prostu widzi i rozumie świat inaczej. Zaakceptowanie tego specjalnego stanu pomoże Ci lepiej skoncentrować się na swoich strategiach i odpowiednio podejść do wychowania dziecka z ADHD.

Czytaj dalej i dowiedz się co możesz zrobić jako rodzic dziecka z deficytem uwagi.

Posiadanie dziecka z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (znanym powszechnie jako ADHD) może być codziennym wyzwaniem, które obejmuje frustrujące i bardzo stresujące chwile dla dziecka i dla rodziców.

Jednak, chociaż może się to wydawać trudne, kilka prostych strategii może ułatwić zapewnienie dziecku najlepszej edukacji i pomoże mu w osiągnięciu celów. Dlatego rodzice muszą wiedzieć, jak skutecznie i strategicznie podejść do dziecka z ADHD.

Normalne życie domowe mogą nie być możliwe, jeśli Twoje dziecko ma ADHD. Poza tym tradycyjne metody edukacji i wychowania nie zawsze są skuteczne. Dlatego rodzice i wychowawcy muszą zrozumieć, że dzieci z tym schorzeniem mają różne potrzeby i mogą reagować inaczej na różne bodźce.

Nie możemy oczekiwać, że nasze dzieci się zmienią. Musimy raczej dostosować się i postarać je zrozumieć, aby pomóc naszym pociechom dobrze się rozwijać.

Charakterystyka dzieci z ADHD

Dziecko ogląda tv

Aby skutecznie podejść do ADHD, musimy zrozumieć cechy dzieci z tym schorzeniem. Po pierwsze, nie wszystkie dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi zachowują się w ten sam sposób.

Pojawiające się objawy mogą mieć różną intensywność, a nawet ujawniać się niezależnie, w zależności od dnia czy nastroju dziecka. W rzeczywistości większość dzieci z ADHD przedstawia tylko jedną z dwóch grup objawów.

Trzy główne cechy ADHD to nadpobudliwość, deficyt uwagi i impulsywność. Ponadto każde z dzieci ma swoje własne objawy podrzędne.

Dziecko z ADHD w szkole.

Dzieci z ADHD mają tendencję do przejawiania przynajmniej niektórych objawów związanych z nadpobudliwością, deficytem uwagi lub impulsywnością.

1. Nadpobudliwość

  • Niepokój: Dzieci z ADHD mogą mieć trudności z pozostaniem nieruchomo (na przykład w trakcie lekcji)
  • Ciągle starają się rozmawiać, zajmują się innymi sprawami, mimo że powinny skupić się na lekcji.
  • Kiedy nie rozmawiają wydają dźwięki, pomrukują, pogwizdują,
  • Przejawiają trudność w relaksacji i odpoczynku.
  • Przechodzą do nowej czynności przed zakończeniem poprzedniej.
  • Szybko się nudzą i rezygnują z zadań czy zabaw.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: System oceniania w szkole – poradnik dla rodziców

Utrata uwagi

  • Trudno im się skoncentrować na postawionym zadaniu.
  • Trudności ze skupieniem uwagi przez długi czas na jednej czynności.
  • łatwo rozpraszane przez bodźce w ich otoczeniu.
  • Nie zwracają uwagi na szczegóły.
  • Pojawia się tendencja do nieprzestrzegania poleceń, zakazów lub instrukcji.
  • Są nieporządne i mają trudności z organizacją zajęć i zadań.
  • Często zapominają, gdzie zostawili rzeczy.
  • Mogą zmienić temat w sposób, który wydaje się nie mieć sensu.

Impulsywność

  • Niecierpliwość.
  • Dzieci działają impulsywnie, nie myśląc o tym, co zamierzają zrobić.
  • Tendencja do przerywania czynności i rozmów innym.
  • Często chwytają i chcą się zająć każdym przedmiotem, który jest w ich zasięgu.
  • Reagowanie w sposób agresywny lub dominujący.
  • Odmowa pozwalania innym na kontrolę lub dominację – na przykład nauczyciel, rodzic, trener.

Co więcej, 70% osób cierpiących na ADHD ma inne współistniejące schorzenia. Na przykład lęki, depresja, zespół stresu pourazowego itp. Są to powszechne schorzenia i problemy osób z ADHD.

Jak skutecznie podejść do dziecka z ADHD: co powinniście wiedzieć

Pewne zmiany w sposobie, w jaki rodzice odnoszą się do swoich dzieci, mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na zachowanie. Może również pomóc im lepiej radzić sobie z pojawiającymi się sytuacjami i trudnościami.

Jednocześnie niektóre techniki sprawdzające się w tradycyjnej edukacji mogą wywoływać negatywne skutki u dzieci z ADHD i nie powinno się ich stosować.

NIE używaj kar

Kara dla dziecka z ADHD

Kary przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego u dzieci z ADHD. U dzieci z ADHD pozytywne wzmocnienie i praca nad sobą dają lepsze rezultaty niż kary.

W większości przypadków, gdy dzieci z deficytem uwagi nie przestrzegają instrukcji lub robią coś, czego nie powinny – powodem jest właśnie mimowolne rozproszenie uwagi. Innymi słowy, nie jest to akt buntu ani celowego nieposłuszeństwa.

Dr Rusell Barkley, psycholog specjalizujący się w ADHD, potwierdza, że ​​kara jest tylko krótkoterminowym rozwiązaniem. Na dłuższą metę dzieci tracą motywację do nauki czy słuchania poleceń. Ponadto czują złość i frustrację, ponieważ nie są w stanie wykonać tych poleceń. Szybko zapominają o tym, co chciały osiągnąć i zamiast tego uczą się być agresywnymi.

Korzystaj z rozrywek, gier i specyficznej motywacji dla dzieci z ADHD

Badanie przeprowadzone przez Ohio University wykazało, że rozrywka i nagrody dają wyjątkowo pozytywne nagrody. Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci z ADHD zrobiły coś konkretnego lub nauczyły się danej czynności – wykonaj ją z nimi wiele razy.

Następnie pogratuluj im, gdy robią to samodzielnie. Stosuj system nagród i motywacji oraz zapewniaj przerwy w nauce, aby dziecko mogło rozładować energię.

NIE improwizuj zasad

Dzieciom z ADHD może być trudno zrozumieć i zapamiętać domowe zasady oraz zasady dotyczące zachowania. Nauka i przyswojenie reguł może zająć trochę czasu, a jest to jeszcze trudniejsze, jeśli te reguły ciągle się zmienią. Oczywiście możesz popełniać błędy, ale unikaj ciągłych zmian oraz dodawania i odejmowania nowych reguł.

Ustanów jasne zasady i pozwól na elastyczność

Zasady muszą być jasne, proste i łatwe do przestrzegania. Możesz napisać je na kartce papieru i umieścić w widocznym miejscu w domu. Pamiętaj jednak, że proces uczenia się nie nastąpi z dnia na dzień.

Dlatego musisz być elastyczny i cierpliwy, jeśli chodzi o akceptowanie błędów i porażek dziecka. Pamiętaj też, aby w jakiś sposób nagradzać osiągnięcia i oczywiście kategorycznie unikać kar cielesnych.

NIE indywidualizuj problemów

Kiedy masz problem – Twoje dzieci z ADHD nie słuchają Cię lub nie przestrzegają instrukcji – oprzyj się pokusie, by je za to obwiniać. Unikaj nazywania ich roztargnionymi, “złymi” lub leniwymi.

Nie należy też karcić dzieci za to, co zrobiły lub czego nie zrobiły, używając wyrażeń typu „Dlaczego tego nie zrobiłeś?” lub „Dlaczego to zrobiłeś?” Najprawdopodobniej Twoje dziecko nie miało konkretnego powodu i wyjaśnienia dla swojego zachowania i będzie czuło się jeszcze bardziej sfrustrowane.

Wytłumacz dziecku na nowo zasady, przypomnij o konsekwencjach i daj dobry przykład.

Pracujcie jako zespół, starając się zrozumieć dziecko

Dziecko z ADHD

Cierpliwe mówienie o problemach i wspólna praca nad znalezieniem rozwiązania motywuje dzieci do udziału w życiu rodziny. Nie próbuj obwiniać siebie ani dziecka. Zamiast tego szukajcie razem rozwiązań i zapraszajcie swoje dziecko do bycia częścią tego rozwiązania.

Używaj wyrażeń w rodzaju „Mamy problem. Jak możemy to naprawić? ”. Pozwól dzieciom zasugerować, jakie działania mają podjąć, a jeśli mają rację, nagradzaj je werbalnie. Jeśli nie oferują najlepszej odpowiedzi, nie zniechęcaj ich. Raczej poprowadź ich do odpowiedniego rozwiązania. 

„Kiedy współpracujesz ze swoim dzieckiem w celu rozwiązania różnych negatywnych zachowań, tworzysz klimat, w którym Twoje dziecko czuje się kochane, zwozumiane i wspierane pomimo swoich niedociągnięć” – wyjaśnia Carol Brady, psycholog dziecięcy.

NIE mów „nie” bez zastanowienia

Czasami musisz powiedzieć nie, ale najlepiej pomyśl chwilę, zanim odpowiesz automatycznie. Czasami zabranianie dziecku pewnych rzeczy jest wynikiem naszych własnych zmartwień i naszego pragnienia kontroli, a nie prawdziwej sytuacji. Dlatego najlepiej zadać sobie pytanie, czy jest inna możliwa odpowiedź.

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że dzieci z ADHD są podatne na bunt. Jest to zrozumiałe, gdyż nadmiar odpowiedzi negatywnych i stymuluje tego typu zachowania.

Powiedz tak, aby powiedzieć nie

Jeśli masz pewność, że odpowiedź musi brzmieć „nie”, znajdź kreatywny sposób, aby odpowiedzieć, używając słowa „tak”.

Złóż propozycję i pozwól na negocjacje, motywując swoje dziecko, pozwalając mu uczestniczyć w tej nowej propozycji. Nie oznacza to, że nigdy nie możesz udzielić negatywnej odpowiedzi, ale zawsze powinieneś poszukać dobrego sposobu, aby nie zniechęcać dziecka.

NIE bądź elastyczny jeśli chodzi o porę snu i odpoczynku

Dzieci z ADHD często mają trudności z zasypianiem. A kiedy nie śpią dobrze w nocy, zwiększa się ich nadpobudliwość i rozproszenie uwagi w ciągu dnia.

Logiczne jest myślenie, że warto jest popracować nad rytmem chodzenia spać. Warto jest ustalić rutynę wieczorną, która pomoże dziecku zrozumieć kiedy należy iść spać. To zagwarantuje im odpowiednią ilość odpoczynku, którego potrzebują ich umysły i ciała.

Warto jest zapewnić dziecko dużo ruchu i atrakcji w ciągu dnia, aby w nocy szybciej i łatwiej zasnęło. Postarajcie się ograniczyć telewizję i ekrany tuż przed snem, aby uspokoić umysł i ciało dziecka.

NALEŻY stworzyć rutynę snu

Ustalenie rutyny snu ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to pora drzemki, czy pora snu, ustalcie konkretny czas przeznaczony tylko na tą czynność. Wyłącz światło, utrzymuj w domu w ciszy i pomóż dziecku zasnąć.

Unikaj podawania słodyczy, napojów zawierających kofeinę i cukier (cola) i innych środków pobudzających oraz wyłącz telewizor. Krótko mówiąc, utwórzcie razem rytuał, który pomoże dziecku pójść spać. 

Inne uwagi dotyczące podejścia do dziecka z ADHD

Leki na ADHD


Porozmawiaj z lekarzem o dostępnych lekach i suplementach

Postępy w leczeniu ADHD pozwalają na skuteczną kontrolę wielu jego objawów. Jeśli lekarz prowadzący naszego dziecka zaleci jakikolwiek lek, musisz być bardzo regularny w jego podawaniu.

Środki farmaceutyczne są bardzo pomocne, jeśli chodzi o kontrolowanie objawów deficytu uwagi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, koniecznie omów je z lekarzem.

Stwórz określony program ćwiczeń fizycznych i sportu

Aktywność fizyczna może pomóc dzieciom z ADHD spalić nadmiar energii. Co więcej, pomaga im się skupić i zmniejsza ich impulsywność. Możesz zapisać dziecko na specjalne zajęcia, lub samemu prowadzić je w domu czy w parku. Plac zabaw może być ciekawym i interesującym dla dziecka miejscem, które pozwoli mu wydatkować energię.

Podziel zadania na części

Rzeczy, które mogą wydawać się proste dla wielu ludzi, mogą wydawać się wielką walką dla dzieci z ADHD. Dlatego najlepiej podzielić zadania na mniejsze czynności, które są łatwiejsze do zrozumienia i wykonania przez dzieci.

Pomóż im wykonać pisemny plan tych zajęć i oddziel je kolorami. W ten sposób łatwiej będzie je rozróżnić, aby dzieci mogły je odznaczyć jako wykonane zadania. Taka tabela zadań będzie optycznie bardziej zrozumiałą, a Twoje dziecko uzna, że ​​jest całkiem możliwa do wykonania.

Ogranicz rozrywki wieczorem

Dziecko uważnie słucha

Stwórz odprężające otoczenie wolne od widocznych elementów rozpraszających, szczególnie w pobliżu pory snu lub czasu nauki i skupienia. W otoczeniu dzieci z ADHD każdy przedmiot może zwrócić ich uwagę. W miarę możliwości twórz specjalne przestrzenie przeznaczone dla ich działań i nauki.

Nie umieszczaj telewizora ani gier wideo w pokoju, w którym dzieci śpią lub odrabiają lekcje. Poza tym odkładaj zabawki w zamkniętym miejscu po skończeniu zabawy. Gdy, przychodzi czas posiłku, snu lub nauki- wyłączaj telewizor.

Rób przerwy w trakcie zajęć wymagających skupienia

Zarówno dzieci z ADHD, jak i ich rodzice muszą robić przerwy. Dzieci z ADHD potrzebują więcej przerw w trakcie zajęć, aby nie czuć się przytłoczonym nadmiarem informacji. Dzieciom warto jest dać czas wolny, w którym same mogą zdecydować czym chcą się zająć. Tymczasem ty możesz wykorzystać tą chwilę wolnego czasu, aby się zrelaksować i zająć swoimi sprawami.

Zwróć się do specjalisty, który pomoże Ci skutecznie podejść do wyzwania ADHD

Nawet jeśli uważasz, że poradzisz sobie z tym wyzwaniem samodzielnie, musisz mieć świadomość, że możesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Psycholog lub terapeuta specjalizujący się w ADHD zapewni narzędzia, które otworzą przed Twoim dzieckiem świat nowych możliwości.

Możesz również szukać pomocy dla dziecka w wyspecjalizowanych placówkach edukacyjnych i opieki nad dziećmi. Pozwoli Ci to odpocząć i poświęcić czas na inne zajęcia i obowiązki, wiedząc, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.