Aceklofenak: czym jest i jakie są skutki jego działania

Aceklofenak jest lekiem należącym do rodziny NLPZ, stosowanym głównie w leczeniu nawrotów bólu w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.
Aceklofenak: czym jest i jakie są skutki jego działania

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Aceklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny, czyli NLPZ szeroko stosowany w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi. Ma działanie zarówno przeciwbólowe jak i, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.

Z chemicznego punktu widzenia aceklofenak klasyfikuje się jako pochodna arylowa kwasu octowego. Swoją strukturą bardzo przywodzi na myśl inny lek przeciwbólowy, diklofenak.

Lek ten przepisuje się w przypadkach, w których występują stany zapalne a także duża bolesność. Dlatego często używa się go do leczenia, takich dolegliwości jak ból krzyża, ból zęba i ból stawów.

Jest również wskazany w przewlekłym leczeniu bólu i stanów zapalnych związanych z przewlekłymi procesami chorobowymi stawów i kości. Chodzi miedzy innymi o zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie stawów kręgosłupa.

Reumatoidalne zapalenie stawów a aceklofenak

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną o charakterze autoimmunologicznym. Charakteryzuje się tym, że atakuje najczęściej wiele rożnych stawów a ponadto w chorobie tej rozwijają się  również pewne ogólne i niespecyficzne objawy.

Jeśli RZS nie jest odpowiednio leczony, choroba ta może powodować znaczne ograniczenia fizyczne i ruchowe, znacznie pogarszając jakość życia pacjentów.

Jeśli chodzi o objawy, reumatoidalne zapalenie stawów zwykle objawia się bólem i sztywnością stawów.  Często pojawiają się również trudności ruchowe w zakresie różnych małych i dużych stawów.

Objawy ogólne, dotyczące całego organizmu, czasami poprzedzają objawy specyficzne dla tego typu zapalenia stawów i zwykle utrzymują się przez cały czas trwania choroby. W większości przypadków obejmują one między innymi:

Jednak najczęstszym początkowym objawem jest poranna sztywność stawów, szczególnie stóp i dłoni.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Jak powiedzieliśmy wcześniej, wiadomo jedynie, że jest to zaburzenie autoimmunologiczne, czyli jest to choroba z autoagresji.

Stwierdzono ponadto, że w powstawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów duże znaczenie mają także inne przyczyny, takie jak na przykład sposób odżywiania. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne, ale także przyczyny niegenetyczne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jest to kolejna choroba, w której leczeniu stosuje się aceklofenak. Tutaj również mamy do czynienia ze schorzeniem reumatycznym, które uszkadza chrząstkę stawów.

Wewnątrz stawów znajduje się płyn zwany mazią stawową wytwarzany przez błonę maziową. Końce kości, które łączą się w staw, są natomiast pokryte chrząstką stawową. Kiedy następuje uszkodzenie tej chrząstki, pojawia się ból, sztywność i upośledzenie czynnościowe.

Ważne jest, aby odróżnić tę chorobę od zapalenia stawów. Ten ostatni stan chorobowy rozwija się w wyniku zapalenia samego stawu, a nie w wyniku zużycia chrząstki.

Jednak obydwie choroby wywołują u pacjenta przewlekły ból, dlatego więc aceklofenak jest skuteczny w leczeniu obu objawów.

Aceklofenak leczy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to jeszcze jedna choroba o podłożu reumatycznym, która powoduje stan zapalny w obrębie stawów kręgosłupa i kości krzyżowo-biodrowej. Dokładna przyczyna tego stanu nie jest znana, ale niektórzy specjaliści powiązali go, w szczególnych przypadkach, z dziedziczeniem genetycznym.

Choroba ta zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania lub młodości, a jej częstość występowania jest znacznie wyższa u mężczyzn niż u kobiet. Co ciekawe, u kobiet choroba ta przybiera znacznie łagodniejszą postać, jakby płeć miała wpływ na jej przebieg. Utrudnia to jednak diagnozę tego rodzaju zapalenia u płci pięknej.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa na początku zwykle objawia się fazami bólu lędźwiowego, które mogą wpływać na cały kręgosłup i stawy obwodowe. Oprócz bólu ta choroba powoduje również zarówno sztywność kręgów w kręgosłupie, a to z kolei prowadzi do utraty ruchomości i postępującej deformacji stawu.

Jak aceklofenak wywiera wpływ na organizm?

Przeciwzapalne działanie aceklofenaku może być konsekwencją hamowania syntezy prostaglandyn przez blokowanie enzymu cyklooksygenazy.

Prostaglandyny są strukturami białkowymi obecnymi w licznych procesach obronnych organizmu, takich jak na przykład uczucie bólu. Hamując ich syntezę, zmniejsza się również odczucie bólu.

Aceklofenak

Aceklofenak działa również przeciwgorączkowo, co może być spowodowane rozszerzeniem obwodowym spowodowanym centralnym działaniem na podwzgórze. Jednak inne działania wynikające z zahamowania syntezy prostaglandyn nie zawsze są korzystne dla naszego organizmu. Dlatego warto znać działania uboczne i niepożądane tego leku, które są następujące:

  • Zmniejszona ochrona błony śluzowej żołądka: aceklofenak może powodować wrzody żołądka jako działanie niepożądane.
  • Upośledzenie czynności nerek
  • Hamowanie agregacji płytek krwi.

Wniosek

Aceklofenak jest lekiem należącym do rodziny NLPZ, stosowanym głównie w leczeniu nawrotów bólu w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Jednak, podobnie jak inne leki, wykazuje szereg działań niepożądanych, które należy wziąć pod uwagę i kontrolować. Chodzi tu głównie o wspomniane wyżej zaburzenia żołądkowo-jelitowe ale także sporadyczne zawroty głowy. Zadaj więc lekarzowi lub farmaceucie wszelkie możliwe pytania dotyczące tego leku, jeśli zamierzasz go stosować w leczeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chandrasekharan, N. V. (2011). Aceclofenac. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.61154-7
  • Brogden, R. N., & Wiseman, L. R. (1996). Aceclofenac : A Review of its Pharmacodynamic Properties and Therapeutic Potential in the Treatment of Rheumatic Disorders and in Pain Management. Drugs Drugs.
  • Legrand, E. (2004). Aceclofenac in the management of inflammatory pain. Expert Opinion on Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1517/14656566.5.6.1347

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.