9 czynników wywołujących zaskórniki na twarzy

Zaskórniki na twarzy owiane są wieloma mitami. Pewne codzienne czynności mogą powodować ich powstawania. Zmiana nawyków może więc temu zapobiec.
9 czynników wywołujących zaskórniki na twarzy
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czy kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego miewamy zaskórniki na twarzy? Nie są one konsekwencją niedostatecznej higieny. Poznaj przyczyny ich powstawania, by skuteczniej je zwalczać.

Mieszki włosowe znajdujące się w porach skóry produkują sebum w celu nawilżenia skóry i włosów. Zmiany hormonalne w obrębie gruczołów łojowych mogą prowadzić do produkcji nadmiaru tej substancji. Wówczas pory skóry ulegają zatkaniu martwymi komórkami i bakteriami.

Gdy dojdzie do tego pod skórą, punkciki ciemnieją. Jako że nie są wyeksponowane, nie dochodzi tak łatwo do infekcji.

Co sprawia, że wyskakują nam zaskórniki na twarzy?

Zaskórniki powstają wskutek nadmiernej produkcji sebum. Dlaczego więc gruczoły łojowe pracują ze zwiększoną intensywnością? Poznajmy przyczyny.

1. Zmiany hormonalne

Istnieje bliska zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem. Pojawia się on w okresie dojrzewania i podczas brania pigułek antykoncepcyjnych.
  • Z racji wieku

Wiele nastolatków boryka się z tym problemem. Na tym etapie życia androgeny, czyli męskie hormony płciowe, stymulują produkcję sebum i komórek, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

  • U kobiet

Do zmian hormonalnych dochodzi także w ciąży i podczas miesiączki. Mogą one wpłynąć na działanie gruczołów łojowych i doprowadzić do powstania zaskórników.

  • W wyniku przyjmowania antykoncepcji doustnej

Pigułki antykoncepcyjne również mogą spowodować pojawienie się zaskórników. Dane naukowe są jednak niejednoznaczne w tej kwestii, gdyż czasami podają, iż pigułki zmniejszają trądzik. Zależy to najwyraźniej od hormonów zawartych w poszczególnych preparatach.

2. Makijaż

Makijaż zatyka pory i ułatwia dostęp bakteriom. Prowadzi to do powstawania zaskórników, szczególnie, jeśli nie oczyści się skóry przed pójściem spać.

3. Pot

Inną przyczynę powstawania zaskórników stanowi pot. Jego zbieranie się w skórze prowadzi do rozwoju grzybów takich jak Pityrosporum folliculitis, podrażnia i zatyka pory. Trądzik wywołany potem dotyka najczęściej pleców, ramion i klatki piersiowej, ale może też pojawić się na twarzy.

4. Dotykanie twarzy

Dotykanie twarzy i wyciskanie zaskórników prowadzi do przenoszenia bakterii i powoduje zapalenia.

Dotykanie twarzy nie powoduje bezpośrednio powstawania zaskórników ani pryszczy. Nie jest tu winne też wyciskanie. Jednak działania tego typu sprzyjają pojawianiu się trądziku.

Dotykając twarzy dłońmi przenosimy na skórę brud, bakterie i tłuszcz, co zatyka pory i blokuje je. Prowadzi to do powstania zaskórników.

Co więcej, wyciskając pryszcze czy zaskórniki wprowadzamy do ranki bakterie z naszych rąk oraz wywołujemy podrażnienie mechaniczne, co może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

5. Stres

Chociaż brak konkretnych badań w tym temacie, niektórzy dermatolodzy uważają stres za jedną z przyczyn powstawania pryszczy, gdyż powoduje on zwiększenie produkcji kortyzolu i estrogenów.

Istnieją też dwa inne powody, dla których stres i trądzik są powiązane. “Gruczoły łojowe mogą reagować stanami zapalnymi i pogarszać stan skóry”, jak twierdzi dermatolog Adam Friedman z uniwersytetu w Georgetown.

Friedman wskazuje też na inną teorię. “Zestresowani ludzie częściej dotykają twarzy dłońmi, co przyczynia się do powstawania trądziku i podrażnia skórę”.

6. Odżywianie a pryszcze

Badania nad zależnością pomiędzy dietą a trądzikiem nie są jednoznaczne. Jednak Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne twierdzi, że taka relacja istnieje.

Zaleca się ograniczenie spożycia tłustych produktów oraz żywności o wysokim indeksie glikemicznym“Potrzeba więcej badań, ale każdy może przyjrzeć się sobie i przeanalizować czynniki stymulujące powstawanie trądziku”.

7. Palenie

Palenie stymuluje produkcję sebum i zmienia strukturę skóry, co może powodować trądzik.

Wiele badań podaje, że palacze mają więcej pryszczy. Tytoń powoduje tak zwany “trądzik odwrócony”. Polega on na blokowaniu porów od zewnątrz i nadprodukcję komórek naskórka.

8. Noszenie czapki

Sama czapka nie powoduje trądziku, ale pocenie się pod nią owszem. Jak już wiemy, pot blokuje pory i przyczynia się do powstawania zaskórników.

9. Korzystanie z telefonu komórkowego

Dotykanie twarzy telefonem powoduje pocenie się skóry i blokowanie porów. Co więcej, ciągle wystawione na działanie czynników zewnętrznych dłonie zbierają bakterie, które przenosimy na skórę zbliżając komórkę do twarzy.

Zaskórniki na twarzy: jak zapobiegać?

Zaskórniki na twarzy: odpowiednie oczyszczanie skóry pomaga kontrolować ich pojawianie się.

Zmiany hormonalne zawsze mogą doprowadzić do pojawienia się trądziku. Pozostałych czynników ryzyka da się uniknąć stosując się do poniższych rad:

  • Dokładnie oczyszczać skórę wodą i neutralnym mydłem.
  • Złuszczać naskórek peelingami.
  • Nie wyciskać pryszczy.
  • Nie dotykać twarzy brudnymi rękami.
  • Regularnie myć włosy.
  • Stosować lekki fluid i zmywać go dokładnie przed snem.
  • Myć twarz wodą z mydłem po spoceniu się.
  • Dobrze się odżywiać.
  • Nie palić.
  • Nosić przewiewne czapki.
  • Nie dotykać twarzy telefonem.

Jeśli zaskórniki nawracają, warto udać się do dermatologa po zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents.
    Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, Chen M, Goh CL, Huak Y, Seng LF.
    Department of Dermatology, Wake Forest University School of Medicine, Winston-Salem, North Carolina, USA. (2007). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17340019
  • The association between stress and acne among female medical students in Jeddah, Saudi Arabia Shadi Zari, and Dana Alrahmani. Department of Dermatology, Faculty of Medicine, University of Jeddah, Jeddah, Saudi Arabia 2Adjunct Division of Dermatology, Faculty of Medicine, McGill University, Montreal, QC, Canada. (2017). 10: 503–506.
  • Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Alicja Kucharska,corresponding author Agnieszka Szmurło, and Beata Sińska. Department of Human Nutrition, Faculty of Health Science, Medic.al University of Warsaw, Warsaw, Poland. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
  • Cigarette smoking as a triggering factor of hidradenitis suppurativa. König A, Lehmann C, Rompel R, Happle R. Department of Dermatology, Philipp University, Marburg, Germany.(1999). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10393449

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.