9 czynników powodujących spadek libido

Udane życie seksualne przekłada się na dobre samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki powodują spadek libido i ich unikać.
9 czynników powodujących spadek libido

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Większość ludzi kojarzy libido z czymś, co pojawia się spontanicznie i sprawia, że pomiędzy dwiema osobami trwa namiętność. Pewne czynniki mogą jednak powodować spadek libido.

W związku z tym błędnym przekonaniem wiele par z czasem zaczyna mieć problemy z życiem seksualnym. Dlatego warto nauczyć się odróżniać brak pożądania od stanu wpływającego na jego spadek. Przedstawiamy dziś 9 głównych przyczyn obniżenia libido.

1. Stres

Udane życie seksualne to synonim dobrego samopoczucia. Jednak wiele osób ma z tym problemy. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, chociaż często nie mamy ich świadomości.

Jedna z nich to stres. Jest on wszechobecny w naszym życiu codziennym, ale zwykle nie przywiązujemy do niego odpowiednio dużej wagi. Wysoki poziom stresu sprawia, że organizm produkuje większe ilości kortyzolu i mniejsze testosteronu.

W konsekwencji spada libido. Codzienne czynności takie jak praca, zebrania, ruch uliczny, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi i inne stanowią źródło stresu. Powoduje on uczucie zmęczenia i senności oraz wpływa negatywnie na relacje seksualne.

2. Przyjmowanie niektórych leków

Przyjmowanie silnych leków takich jak te podawane podczas chemioterapii powoduje czasami nieprzyjemne efekty uboczne. Najczęstsze z nich to zmęczenie, nudności oraz obniżenie libido.

Warto zaznaczyć, że dodatkowo mogą pojawić się zmartwienia związane z poczuciem własnej wartości w wyniku zmian fizycznych i hormonalnych.

Innym powszechnym problemem jest stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które także mogą prowadzić do spadku libido, szczególnie na początku kuracji. Efekt ten znika jednak z czasem.

Podobnie działają niektóre leki przeciwhistaminowe i trójcykliczne leki antydepresyjne. W razie wystąpienia objawów należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn.

Popularna wśród kobiet antykoncepcja hormonalna może obniżać libido.

3. Traumy spowodowane złymi doświadczeniami

Trudne doświadczenia także często powodują spadek libido. Dzieje się tak, gdy nie czujemy się dobrze z partnerem lub gdy wydarzyło się coś, co odebraliśmy negatywnie. Może mieć to związek ze sferą intymną.

Jeśli masz zaufanie do partnera, najlepiej jest zadbać o odpowiednią komunikację i doprowadzić do równowagi. Trudne doświadczenie nie powinno zamienić się w trwały problem.

4. Niskie poczucie własnej wartości

Zdrowie psychiczne to podstawa – wpływa na nasze relacje z innymi i na samoocenę. Niskie poczucie własnej wartości może prowadzić do obniżenia libido.

Osoby, które nie akceptują swojego ciała i mają niską samoocenę, mogą cierpieć na niski popęd seksualny. Negatywny obraz siebie samego sprawia, że nie jesteśmy w stanie zadbać o potrzeby partnera ani cieszyć się doświadczeniem w pełni.

Jeśli dotyczy cię ten problem, podejmij działanie zanim stan ten się pogorszy. Jego konsekwencją może być bowiem dysfunkcja seksualna.

5. Używki

Niezdrowe życie i przyjmowanie używek takich jak alkohol czy narkotyki także powoduje spadek libido. Chociaż początkowo substancje te zwiększają ochotę na kontakty seksualne, z czasem powodują zmęczenie, a nawet problemy z erekcją.

Santiago Frago, dyrektor Instytutu Seksuologii i Psychoterapii Amaltea twierdzi, że alkohol nie jest afrodyzjakiem. W rzeczywistości popęd seksualny nie jest tym samym, co orgazm, a toksyczne substancje powodują problemy z tym drugim. Znaczenie ma też ilość przyjmowanych używek. Okazjonalne picie drinków nie stanowi takiego problemu jak regularne picie.

6. Deficyt snu

Konsekwencje braku odpowiedniego wypoczynku bywają zgubne dla ciała. Dlatego kluczowe jest zapewnienie sobie regularnego cyklu snuNiewystarczający wypoczynek powoduje zmęczenie, niepokój i stres.

Czynniki te prowadzą do konfliktów w związku, które przekładają się na życie seksualne. Deficyt snu sprawia, że stajemy się mniej wrażliwi na bodźce takie jak pieszczoty, co negatywnie wpływa na poziom libido.

7. Nieprawidłowe odżywianie

Być może aspekt ten nie jest tak ewidentny jak poprzednie, ale odżywianie ma znaczenie w kontekście libido. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i niska podaż białka obniżają poziom testosteronu we krwi.

Poza tym niska zawartość witamin i minerałów w posiłkach może spowodować zmęczenie. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety.

8. Monotonia

Na początku związku wszystko wydaje się nam nowe i ekscytujące, gdyż poziom namiętności jest wysoki. Pozytywnie wpływa to na życie seksualne. Ten pełen euforii etap zanika jednak z czasem i ustępuje rutynie.

Warto więc eksperymentować z seksualnością i szukać urozmaicenia. Zawsze warto odkrywać coś nowego. Poświęcaj czas partnerowi, dbaj o aktywną komunikację i zapobiegaj wpadaniu w monotonię.

Monotonia i brak komunikacji w związku mogą prowadzić do spadku libido.

9. Problemy z komunikacją w związku

Jak już wspominaliśmy, monotonia to jeden z czynników obniżających popęd seksualny. Dlatego warto dbać o skuteczną komunikację z partnerem, by obie strony były usatysfakcjonowane. Co więcej, problemy w związku, o których się nie rozmawia, prowadzą do blokad i spadku libido.

Badanie przeprowadzone przez doktor Anę Alexandrę Carvalheirę we współpracy z uniwersytetami w Oslo i Zagrzebiu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie  Journal of Sexual Medicine, dowiodło, że zmęczenie, kłótnie w związku i stres w pracy to główne czynniki powodujące spadek libido u mężczyzn.

Warto rozmawiać o wszystkim, co nas trapi. Przekłada się to na poprawę jakości życia seksualnego.

Jak utrzymać popęd seksualny

Utrzymywanie wysokiego poziomu pożądania w związku to klucz do udanej relacji. Jednak czasami komplikuje się to ze względu na styl życia, brak kreatywności i problemy osobiste.

Jeśli chcesz się od tego uwolnić i zmniejszyć ryzyko wystąpienia spadku libido, zastosuj się do naszych rad.

Zasadniczo chodzi o koncentrację na detalach, które rozciągają się poza sam akt seksualny. Innymi słowy, mowa o poświęcaniu uwagi aspektom niezwiązanym bezpośrednio z erotyką, takim jak okazywanie czułości czy niespodzianki.

Psycholożka i seksuolożka z ośrodka Centro TAP, Diana Lozano, tłumaczy, że zarówno akt seksualny jak i kody erotyczne są rozległe i dotyczą nie tylko samego ciała.

Podsumowując, jeśli chcesz uniknąć spadku libido w związku, pamiętaj, że kluczowe jest koncentrowanie się na okazywaniu uczuć i na kontakcie fizycznym, o czym często się zapomina. Technika ta daje zaskakująco dobre efekty i pozwala utrzymać satysfakcjonujące życie seksualne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalheira A, Pereira N. Portuguese version of Cues for Sexual Desire Scale: The influence of relationship duration. Journal of Sexual Medicine (2011).
  • Neyra, Lidia Cruz. “Alimentos funcionales.” Biotempo 7 (2007): 46-54.
  • Pfaus J, Scepkowski L. The biologic basis for libido. Current Sexual Health Reports (2005).
  • Gutiérrez B. La respuesta sexual humana. Actualización en Medicina de Familia (2010).
  • Burrows L, Basha M, Goldstein A. The effects of Hormonal Contraceptives on Female Sexuality: A Review. Journal of Sexual Medicine (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.