8 typowych błędów podczas stosowania kremów przeciwsłonecznych
Niektórzy ludzie popełniają błędy podczas stosowania kremów przeciwsłonecznych. Ten produkt stał się dziś jednym z niezbędnych kosmetyków dla każdego. Jego codzienne stosowanie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem ultrafioletowym, takim jak plamy, przedwczesne starzenie się i rak skóry. Jak więc używać go poprawnie?
Przede wszystkim musimy zrozumieć, że jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do letnich czy upalnych dni. Chociaż konieczne jest wzmocnienie jego zastosowania latem, ważne jest również, aby używać go w pochmurne lub zimowe dni. Przyjrzyjmy się bliżej innym błędom, których należy unikać.
Typowe błędy podczas stosowania kremów przeciwsłonecznych
Jak stwierdzono w przeglądzie opublikowanym w Advances in Experimental Medicine and Biology, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest najszerzej stosowaną metodą łagodzenia działania promieniowania ultrafioletowego. Aby jednak dobrze działały, należy unikać pewnych błędów podczas korzystania z tych kremów. Podsumujemy je dla Ciebie w tym artykule.
1. Stosowanie nieodpowiedniego SPF
Skrót SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. W zasadzie odnosi się on do czasu, w którym dana osoba może być wystawiona na słońce bez ryzyka poparzenia słonecznego.
Liczba wskazuje na moc produktu w ochronie skóry przed promieniami słonecznymi. Oznacza to, że jeśli dana osoba ma bardzo jasną i wrażliwą cerę, jej SPF powinien być wyższy niż 50.
Dlatego powinniśmy pozbyć się przekonania, że współczynnik ochrony 15 jest całkowicie wystarczający. Obecnie zaleca się raczej, żeby filtr przeciwsłoneczny miał SPF 30 lub wyższy.
2. Nie zwracanie uwagi na rodzaj ochrony
Innym częstym błędem jest ignorowanie rodzaju fotoochrony kremu przeciwsłonecznego. W związku z tym powinno być jasne, że istnieją dwa rodzaje promieniowania: UVA i UVB. Dlatego warto sprawdzić na etykiecie produktu, czy jego składniki zapewniają ochronę przed obiema formami promieniowania słonecznego, czy tylko przed jedną.
Dowiedz się więcej: Środki ostrożności przed, w trakcie i po ekspozycji na słońce
3. Niestosowanie wymaganej ilości kremu
W celu odpowiedniego krycia zaleca się nałożenie 2 mg kremu przeciwsłonecznego na centymetr kwadratowy skóry. Taka ilość oznacza, że każda aplikacja zawiera pełną warstwę ochrony przeciwsłonecznej.
4. Stosowanie tego samego kremu przeciwsłonecznego na twarzy i ciele
Rynek ochrony przeciwsłonecznej jest dość szeroki. Przemysł kosmetyczny wypracował formuły, które dostosowują się do każdego rodzaju skóry (tłustej, mieszanej czy suchej). Istnieją nawet specjalne odmiany na twarz i inne na ciało.
Najlepiej wybrać konkretny produkt dla każdego obszaru, ponieważ skóra twarzy jest bardziej wrażliwa i wymaga pewnych specjalnych składników, które nie działają zbyt agresywnie na skórę.
5. Brak ponownego zastosowania produktu
Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy nałożenie kremu przeciwsłonecznego na 30 minut przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Po wyjściu na zewnątrz należy go ponownie nakładać co najmniej co dwie godziny, aby zachować ochronę. Aplikuj ponownie po ćwiczeniach, pływaniu i innych zajęciach.
6. Nie używanie go w pochmurne dni
Wbrew powszechnemu przekonaniu promieniowanie słoneczne występuje przez cały rok. Ustalono nawet, że około 90% promieniowania ultrafioletowego przenika przez chmury. Dlatego powinieneś się chronić, nawet jeśli nie ma pełnego słońca.
7. Używanie kremu przeciwsłonecznego po jego terminie przydatności
Znaki takie jak zmiana koloru lub zapachu w kremie do opalania wskazują, że należy zaprzestać używania produktu i wymienić go na nowy. W rzeczywistości, nawet jeśli te cechy nie zdradzają pogorszenia ochrony przeciwsłonecznej, należy zaprzestać jego stosowania, jeśli minął termin jego ważności. Wiąże się z to z tym, że zmniejsza się jego funkcjonalność i zagraża zdrowiu skóry.
Przeczytaj więcej: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania
8. Zapominanie o niektórych obszarach
Szyja, dekolt, dłonie, a nawet uszy wymagają ochrony, ponieważ są stale narażone na promieniowanie. Mimo to niektórzy ludzie mają tendencję do ignorowania tych obszarów podczas aplikacji produktu.
To ważne, żeby skorygować błędy podczas stosowania kremów przeciwsłonecznych
Właściwa ochrona przeciwsłoneczna ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia oznak starzenia i innych problemów związanych z promieniowaniem. Dlatego podczas korzystania z produktu staraj się unikać błędów wymienionych powyżej. Jednocześnie wskazane jest wzmocnienie ochrony odpowiednim nawilżeniem oraz stosowanie odzieży zakrywającej dużą część skóry.
Jeśli to możliwe, warto skonsultować się z dermatologiem, aby określić najlepszy współczynnik ochrony, w zależności od rodzaju skóry i indywidualnych cech. Obecnie dostępne są spraye, a także kremy i żelowe filtry przeciwsłoneczne. Najlepiej dokładnie przejrzeć ich etykiety, aby poznać ich komponenty i poziom ochrony.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gabros S, Nessel TA, Zito PM. Sunscreens And Photoprotection. [Updated 2021 Jul 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537164/
-
Bens G. Sunscreens. Adv Exp Med Biol. 2014;810:429-63. doi: 10.1007/978-1-4939-0437-2_25. PMID: 25207381.
-
Robert L, Madridejos R, Diego L. EL SOL, LAS RADIACIONES Y LOS FOTOPROTECTORES SOLARES [Internet]. 6.ª ed. Cataluña: Generalitat; 2020 [citado 28 octubre 2020]. Disponible en: http://medicaments.gencat.cat/web/.content/minisite/medicaments/professionals/butlletins/boletin_informacion_terapeutica/documents/arxius/BIT-6-2020-accessible-sol-radiaciones.pdf