7 organów których nie potrzebujesz by żyć

Mimo że każdy organ w naszym ciele ma swoje zadanie – jesteśmy w stanie żyć bez niektórych z nich bez większego uszczerbku na zdrowiu. 
7 organów których nie potrzebujesz by żyć
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiedziałaś, że jest kilka organów, których tak naprawdę nie potrzebujesz do przeżycia? Ludzkie ciało jest strukturą, która nie przestaje zaskakiwać naukowców. Chociaż jest bardzo skomplikowane a jego funkcje mogą być różne w zależności od człowieka to w większości posiada właściwości, które są co najmniej fascynujące.

Na przykład, pomimo faktu że, każdy z organów ma własną rolę to w przypadku wypadku, zniekształcenia czy choroby niektóre z nich nie są potrzebne do przeżycia. Tak naprawdę z biegiem czasu i ewolucji, niektóre straciły swoja funkcję, dlatego ich usunięcie nie skutkuje uszczerbkiem na zdrowiu.

Czy wiesz o których mowa? W tym artykule zaprezentujemy 7 organów które są zbędne w życiu.

1. Migdałki

Nasze migdałki są częścią układu odpornościowego których nie potrzebujemy do przetrwania. Podczas gdy są pomocne w chronieniu układu oddechowego przed bakteriami, tak naprawdę przestają spełniać swoją funkcję gdy kończymy 3 lata.

Niektórzy wierzą nawet, że najlepiej jest je usunąć na wczesnym etapie życia, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Migdałki są jednymi z organów, których nie potrzebujesz

2. Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy jest małym organem w kształcie woreczka, który jest przyczepiony do jelita grubego w prawej dolnej części podbrzusza. Pomimo jego lokalizacji, nie stanowi przeszkody w procesie trawienia. Tak naprawdę wyrostek robaczkowy nie posiada żadnej znanej funkcji.

  • Wiele osób dowiaduje się o istnieniu wyrostka robaczkowego dopiero w przypadku, gdy wda się infekcja lub stan zapalny, przyczyniając się do powstania zapalenia wyrostka robaczkowego, wtedy musi zostać on usunięty.
  • Po jego usunięciu nie ma żadnych negatywnych skutków dla zdrowia, a pacjent może prowadzić normalne życie bez żadnych utrudnień.

3. Śledziona

Nasza śledziona jest zlokalizowana w jamie brzusznej i ma istotną funkcję zdrowotną: filtrowanie krwi oraz wspieranie organizmu w walce z infekcjami. 

Pomimo tego, nie jest nam niezbędna do funkcjonowania i może zostać usunięta w wypadku urazu lub przewlekłej choroby. Pacjent może kontynuować życie, trzeba jedynie uważać na infekcje.

Śledziona jest jednym z organów, których nie potrzebujesz

4. Narządy rozrodcze są jednymi z organów, których nie potrzebujesz do przeżycia

Narządy rozrodcze, takie jak jajniki, macica czy jądra mają oczywistą funkcję. Mimo to, mogą zostać usunięte w trakcie leczenia pewnych chronicznych chorób. W większości przypadków lekarze zalecają ich usunięcie w walce z rakiem, by się nie rozprzestrzenił. Jednakże, może to być również zalecane jako leczenie w przypadku innych chorób.

  • Po przejściu operacji usunięcia narządów rozrodczych zazwyczaj nie występują poważne efekty uboczne. Mogą być również zażywane suplementy hormonalne, aby wyrównać braki.

5. Nerka

Nikt nie może zaprzeczyć, że nerki są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Filtrują krew, produkują mocz oraz odgrywają ważną rolę we właściwym działaniu innych organów.

Ciekawe jest to że, mimo że mamy dwie, potrzebna jest nam tylko jedna żeby przeżyć. Można się urodzić bez nerki, doznać niewydolności nerki z powodu urazu lub choroby czy nawet oddać jedną komuś kto jej potrzebuje i nie doznać znaczącego uszczerbku na zdrowiu.

Nerki są jednymi z organów, których nie potrzebujesz
  • Generalnie, ludzie żyjący tylko z jedną nerką mają normalną długość życia i odczuwają nieliczne efekty z tym związane.
  • Jednakże, pewne środki zapobiegawcze są konieczne by utrzymać nerkę w dobrym zdrowiu i uniknąć komplikacji.

6. Woreczek żółciowy

Woreczek żółciowy jest małym, zielonym woreczkiem w kształcie gruszki, który chowa się za wątrobą. Jego główną funkcją jest przechowywanie oraz udostępnianie żółci, która jest niezbędna w trawieniu żywności.

Gdy jego stan się pogarsza lub występują komplikacje takie jak kamienie żółciowe czy nawet rak, lekarze zalecają jego usunięcie.

  • Pomimo jego roli w procesie trawienia, usunięcie woreczka żółciowego zazwyczaj nie stwarza żadnych problemów.
  • Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć biegunki i opuchlizny, ale tylko w przypadku jedzenia ciężkostrawnych i “drażniących” potraw.

7. Żołądek

Mimo że, może się to wydawać niemożliwe to ludzie mogą przeżyć bez żołądka. Właściwie, jest nawet chirurgiczna procedura zwana całkowitą resekcją żołądka w trakcie której, cały żołądek zostaje usunięty z jako metoda walki z rakiem.

Żołądek jest jednymi z organów, których nie potrzebujesz

W tej procedurze, chirurdzy łączą jelito cienkie z przełykiem. Po operacji, pacjent musi być karmiony przez rurkę przez kilka tygodni, aż w pełni wydobrzeje.

  • Z powodu złożoności procedury, ci którzy ją przechodzą muszą podążać surowym planem leczenia.
  • Pacjenci mogą spożywać większość produktów spożywczych, ale w zdecydowanie mniejszej ilości.
  • Suplementy diety są zalecane w przypadku problemów z przyswajaniem składników odżywczych.

Jak widać, mimo że lepiej jest utrzymywać te organy w dobrym zdrowiu to, posiadamy organy które nie są nam niezbędne do przeżycia w przypadku gdy ich usunięcie będzie konieczne. Niezwykłe, prawda?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • General, C. de S. (2006). Tratamiento de la Apendicitis aguda. Catálogo Maestro de Guías de Práctica Clínica IMSS0490, 1–12.
  • Le Gac, M.-S., Delahaye, L., and Marianowski, R. (2010). Amigdalitis infantil. EMC – Pediatría 45, 1–8.
  • Ic, M.E.R., Col, A.N., Surgeons, E.G.E.O.F., Of, I.O.N., and At, E. (2016). Colecistectomía. American College of Surgeons 5, 1–8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.