6 wskazówek jak pokonać lęk

6 wskazówek jak pokonać lęk

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Znalezienie osób cierpiących na problemy lękowe jest łatwe, bo to powszechne zjawisko w czasach, w których żyjemy. Lęk towarzyszy tym osobom na co dzień i przejawia się w obawach i zmartwieniach o różne aspekty ich życia. Poznaj 6 wskazówek jak pokonać lęk.

Normalne jest, że problemy lękowe u każdej osoby przejawiają się w inny sposób, jednak większość osób odczuwa podobne dolegliwości z większą lub mniejszą częstotliwością. Najczęstszymi objawami są:

  • nudności
  • kołatanie serca
  • podwyższone ciśnienia krwi
  • nadmierne pocenie się
  • brak apetytu
  • ból w klatce piersiowej
  • trudności w zasypianiu
  • osłabienie i zmęczenie
  • ból i napięcie mięśni
  • rozszerzone źrenice

Wszystkie te symptomy sprawiają, że mamy do czynienia ze skomplikowaną i uciążliwą chorobą. Dlatego właśnie postanowiliśmy podzielić się niektórymi domowymi sposobami, które mogą być bardzo pomocne w walce z lękiem.

Praktykowanie jogi i medytacji pozwala zwalczyć lęk

Joga i medytacja są praktykami bardzo rekomendowanymi w przypadkach problemów z lękiem. A to dlatego, że pomagają osobie praktykującej poczuć się lepiej, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Najlepiej jest praktykować jogę i medytację około dwudziestu lub trzydziestu minut dziennie i połączyć je z serią masaży relaksujących (głównie głowy i twarzy), które z kolei wpływają bardzo dobrotliwie na poprawienie krążenia krwi.

Regularne uprawianie aktywności fizycznej

Jedną z łatwiejszych form kontrolowania lęku jest regularne uprawianie aktywności fizycznej.Przede wszystkim pozwoli Ci to się czuć dużo sprawniejszym ruchowo i zdrowszym. Ponadto pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów i polepszeniu muskulatury ciała. Możesz na przykład spacerować trzydzieści minut dziennie. Samo to sprawi, że wzrośnie poziom serotoniny w mózgu, przez co będziesz w bardzo dobrym humorze.

Zbilansowana dieta

W walce z problemami lękowymi niezwykle pomocna może okazać się zdrowsza i zbilansowana dieta. Oprócz tego, że pomoże w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, to przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i unikania tego typu zaburzeń.

Migdały

Każde 100 g migdałów zawiera znaczącą ilość witaminy E (26,22 mg).

Najlepszym sposobem na poprawę diety jest zwiększenie spożywanej ilości zielonych warzyw, takich jak szpinak; niemniej jednak suszone owoce, takie jak migdały, zawierają w swoim składzie sporo magnezu, który niezwykle pomaga w wyeliminowaniu napięć, zarówno tych mięśniowych jak i napięć psychicznych, co znacznie pomaga w problemach z lękiem.

Rośliny lecznicze, które pozwolą Ci zredukować lęk

Rośliny lecznicze spożywane w formie naparu mogą znacząco pomóc w problemach z lękiem. Oto niektóre z nich:

  • rumianek
  • lawenda
  • tymianek
  • goździki

Napary z tych roślin można spożywać tuż przed pójście spać, sprawiają one, że śpimy spokojnie, a po obudzeniu się jesteśmy bardziej zrelaksowani.

Udane życie towarzyskie

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie psychiczne jest przebywanie w towarzystwie innych osób. Samotność nigdy nie jest wskazana, a tym bardziej u osób, które mają problemy z lękiem. Dlatego osoby cierpiące na te dolegliwości powinny spędzać jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną, a kiedy pojawiają się niepokojące symptomy, zamiast się zadręczać, trzeba te sytuacje jak najszybciej wyjaśniać.

Życie towarzyskie
  Kolejnym rozwiązaniem problemów z lękiem może być poświęcenie się pracom społecznym, oczywiście na ile pozwala nam na to czas. Zapisanie się do grupy wolontariuszy, którzy udzielają się społecznie, nie tylko pomoże osobom potrzebującym, ale też sprawi, że nasz umysł będzie zajęty czym innym i nie będzie miał czasu na odczuwanie lęku.

Gorąca kąpiel obniży lęk

Może się wydawać, że ten wybór jest nieco przypadkowy, ale nic z tych rzeczy. Gorąca kąpiel ma ogromne właściwości uspakajające dzięki czemu pozbywamy się uczucia niepokoju. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem wanny, wypełnij ją gorącą wodą i dodaj kilka kropli syropu z wiśni lub lawendy, pomoże to zrelaksować zarówno mięśnie, jak i umysł. Gorącą kąpiel możemy wziąć zarówno rano, jak i wieczorem, tuż przed snem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.