5 sposobów na szybkie wyleczenie afty

Afty są łagodnym podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej i zwykle trwają tydzień lub dwa. Chociaż zwykle nie są oznaką niczego poważnego, najlepiej jest szybko wyleczyć te owrzodzenia. Zaprezentujemy Ci dzisiaj kilka naprawdę przydatnych środków zaradczych domowej roboty.
5 sposobów na szybkie wyleczenie afty

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Owrzodzenia jamy ustnej określane potocznie jako „afty” to małe owrzodzenia lub zmiany, które rozwijają się w błonie śluzowej jamy ustnej lub dziąseł. Niektóre z nich są naprawdę bolesne, ale generalnie nie powodują żadnych poważnych objawów, ani też problemów ze zdrowiem.

W rzeczywistości większość z nich zanika samoistnie w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Ale czy i jak możesz szybciej wyleczyć afty? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Istnieje kilka naturalnych środków, które przyspieszają proces gojenia, minimalizując odczuwany dyskomfort. Jednak w wielu przypadkach ich skuteczność opiera się wyłącznie na dowodach anegdotycznych i efekcie placebo. Niemniej jednak korzystanie z nich jest bezpieczne i może przynieść tymczasową ulgę.

Domowe sposoby na szybkie wyleczenie uciążliwej afty

Afty są łagodnym podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej i zwykle trwają tydzień lub dwa. Chociaż zwykle nie są oznaką niczego poważnego, najlepiej jest szybko wyleczyć te uciążliwe wrzody. Zaprezentujemy Ci dzisiaj kilka naprawdę przydatnych środków zaradczych domowej roboty.

Owrzodzenia stanowią jeden z najczęstszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej w populacji. Zwykle mierzą sobie około 5 milimetrów i są jasnego koloru, otoczone białą obwódką. W przeciwieństwie do opryszczki jamy ustnej, afty nie są zaraźliwe i zwykle dość łatwo ustępują samoistnie.

Poniżej przedstawimy Ci 5 opcji, które pomogą Ci szybko i skutecznie wyleczyć afty.

1. Miód na afty

Miód tworzy warstwę ochronną i pomaga w gojeniu się owrzodzeń.

Miód

Prawdą jest, że miód jest jednym z najlepszych naturalnych składników w leczeniu schorzeń, które wpływają na zdrowie naszej skóry. Według badań z 2014 r. Stosowanie miodu może zmniejszyć ból, rozmiar i zaczerwienienie owrzodzeń. Chronią również dotknięty obszar przed infekcją.

W jaki sposób możesz użyć miodu, by wyleczyć afty?

  • Wmasuj niewielką ilość miodu w dotknięty obszar 3 lub 4 razy dziennie. I to wszystko!

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Lekarstwa na bazie miodu – poznaj trzy świetne receptury przeciwko grypie

2. Olej kokosowy

Uznany ze względu na wiele zastosowań leczniczych i kosmetycznych, kokos jest kolejnym skutecznym rozwiązaniem w leczeniu owrzodzeń. Jego właściwości mikrobiologiczne pomagają hamować działanie bakterii i zapobiegają zakażeniu owrzodzeń nowotworowych.

W jaki sposób możesz użyć oleju kokosowego, by wyleczyć afty?

  • Najpierw namocz bawełniany wacik w oleju kokosowym.
  • Następnie delikatnie przetrzyj nim miejsce zmienione chorobowo.
  • Powtarzaj ten zabieg 3 lub 4 razy dziennie, aż ból się zagoi.

3. Nadtlenek wodoru

Oczyszczenie owrzodzonego obszaru jest niezbędne, więc łagodny środek antyseptyczny, taki jak nadtlenek wodoru (zwany potocznie wodą utlenioną), może pomóc wyleczyć afty.

Woda utleniona

Miejscowe stosowanie roztworu z nadtlenkiem wodoru może przyczynić się do gojenia się afty i dezynfekcji rany. Co więcej, ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, woda utleniona jest idealna do powstrzymywania rozmnażania się bakterii w miejscu zmienionym chorobowo.

W jaki sposób możesz użyć nadtlenku wodoru, by wyleczyć afty?

  • Najpierw rozcieńcz łyżkę 3% nadtlenku wodoru w łyżce zwykłej wody.
  • Następnie namocz bawełniany wacik w tej mieszance i nałóż go na miejsce zmienione chorobowo.
  • Powtarzaj ten proces 2 lub 3 razy dziennie.

Jeśli rany spowodowane przez afty są głębokie lub znajdują się daleko wewnątrz jamy ustnej, rozcieńcz łyżkę nadtlenku wodoru w połowie szklanki wody. Następnie przepłucz dokładnie usta tą miksturą przez 2 minuty, zanim ją wyplujesz. Powtarzaj ten zabieg 3 razy dziennie.

4. Rumianek

Oprócz pomocy w szybkim leczeniu opryszczki, rumianek może również przyspieszyć łagodzenie objawów alergicznych i urazów skórnych. Roślina ta zawiera w składzie azulen i lewomenol, które nadają rumiankowi właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. I właśnie dlatego jest on aż tak skuteczny w zwalczaniu tych problemów.

W jaki sposób możesz użyć rumianku, by wyleczyć afty?

  • Najpierw przygotuj mocny napar z rumianku.
  • Następnie namocz w tym płynie czystą gazę lub wacik kosmetyczny.
  • Nałóż go na miejsce zmienione chorobowo i pozwól naparowi działać przez 5 minut.
  • Możesz również przyłożyć namoczoną torebkę herbaty rumiankowej bezpośrednio na ranę.
  • Zabieg ten powtarzaj 2 lub 4 razy dziennie.

5. Jogurt naturalny

Probiotyki znajdujące się w jogurcie pomagają w utrzymaniu zdrowej flory jelitowej, która utrudnia dostęp patogennych mikroorganizmów do Twojego organizmu.

Eksperci nie są pewni dokładnej przyczyny powstawania owrzodzeń jamy ustnej. Jednak do czynników przyczyniających się do tego stanu należy między innymi infekcja bakterią Helicobacter pylori i różnego rodzaju choroby zapalne jelita.

Jogurt naturalny jest świetny na afty

Dlatego też spożywanie i stosowanie jogurtu naturalnego może przynieść ulgę w trakcie tego stanu chorobowego. Ten produkt koncentruje probiotyki i żywe kultury bakterii, które pomagają zwalczać H. pylori. Reguluje również pH skóry i zmniejsza ryzyko infekcji.

W jaki sposób możesz użyć jogurtu naturalnego, by wyleczyć afty?

  • Zjedz jedną szklankę jogurtu naturalnego dziennie.
  • Możesz również nałożyć jogurt bezpośrednio na ranę.
  • Odczekaj kilka minut bez płukania ust i powtarzaj ten zabieg 3 razy dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowe jogurty – czy wiesz, które wybrać?

Kiedy powinieneś iść do lekarza, by zbadał on Twoje afty?

W większości przypadków możliwe jest szybkie wyleczenie owrzodzeń bez konieczności korzystania z pomocy medycznej. Jednak w innych przypadkach zmiany te mogą się przedłużać, a ich stan pogarszać. Jeśli tak się stanie, powinieneś koniecznie poprosić o diagnozę w celu ustalenia przyczyny tej konkretnej afty.

Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią u Ciebie następujące objawy:

  • Masz wiele różnych owrzodzeń w jamie ustnej.
  • Nieustannie pojawiają się nowe owrzodzenia, zanim poprzednie całkowicie się jeszcze zagoją.
  • Afta nie znika w ciągu 2 tygodni.
  • Twoje owrzodzenia powodują silny ból.
  • Wrzody sięgają do Twoich warg.
  • Ból uniemożliwia normalne picie lub jedzenie.
  • Masz umiarkowaną lub wysoką gorączkę.

Czy zauważyłeś afty w swoich ustach lub wokół nich? Wypróbuj więc opisane powyżej naturalne środki. Poczujesz się lepiej, a ból zniknie, zanim się zorientujesz. Jeśli jednak sytuacja się nie poprawi, skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • El-Haddad, S. A., Asiri, F. Y., Al-Qahtani, H. H., Al-Ghmlas, A. S., S.A., E.-H., F.Y., A., … Al-Ghmlas, A. S. (2014). Efficacy of honey in comparison to topical corticosteroid for treatment of recurrent minor aphthous ulceration: a randomized, blind, controlled, parallel, double-center clinical trial. Quintessence International (Berlin, Germany : 1985). https://doi.org/10.3290/j.qi.a32241
  • Shilling, M., Matt, L., Rubin, E., Visitacion, M. P., Haller, N. A., Grey, S. F., & Woolverton, C. J. (2013). Antimicrobial effects of virgin coconut oil and its medium-cahin fatty acids on Clostridium difficile. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2012.0303
  • Abdollahi, M., & Hosseini, A. (2014). Hydrogen Peroxide. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00736-3
  • Srivastava, J. K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (review). Molecular Medicine Reports. https://doi.org/10.3892/mmr.2010.377
  • Parra Huertas, R. A. (2012). Yogur en la salud humana. (Spanish). Yogurt and Human Health. (English). https://doi.org/10.1021/jf301903t

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.