5 sposobów na bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja stref intymnych, która rozwija się w wyniku namnażania się bakterii. Chociaż antybiotyki są w stanie temu zaradzić, warto dodatkowo zastosować inne sposoby. Odkryj je!
5 sposobów na bakteryjne zapalenie pochwy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na bakteryjne zapalenie pochwy lekarz może przepisać antybiotyki w formie doustnej lub w kremie. Istnieją jednak inne sposoby pomagające stawić czoła tej infekcjiJak sobie z nią odpowiednio radzić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Bakteryjne zapalenie pochwy to typ infekcji narządów płciowych, która rozwija się w wyniku nadmiernego namnażania się bakterii w strefach intymnych. W naturalnym stanie w waginie znajduje się flora bakteryjna chroniąca przed szkodliwymi mikroorganizmami.Jednak gdy pH ulega zmianie, bakterie rozwijają się i dochodzi do infekcji.

Jej wynikiem są niewygodne symptomy takie jak obfity, gęsty śluz, nieprzyjemny zapach i swędzenie. Uważa się, że do przyczyn należy nieodpowiednia higiena pochwy, korzystanie z perfumowanych produktów, seks bez zabezpieczeń i przyjmowanie pewnych leków. Jak sobie radzić z infekcją?

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie pochwy

Lekkie przypadki przebiegają bezobjawowo i przechodzą bez potrzeby leczenia. Jednak gdy pojawiają się symptomy i dolegliwości, lekarz może przepisać antybiotyk taki jak metronidazol, tinidazol czy klindamycyna do stosowania miejscowego. 

Poza lekami, istnieją inne sposoby leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy. To proste strategie blokujące rozwój szkodliwych bakterii i wspomagające regulację pH pochwy. Odkryj je!

1. Jedz jogurt naturalny

Spożywanie probiotyków, gotowych lub w produktach takich jak jogurt, przywraca florę bakteryjną do normalnego stanu.

Jogurt naturalny z probiotykami to produkt korzystnie wpływający na leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy. Dzięki zawartości żywych kultur bakterii przywraca naturalną florę bakteryjną pochwy. Dodatkowo, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga go w wcale z patogenami. 

  • By korzystać z tych zalet, jedz przynajmniej jedną porcję jogurtu dziennie. Opcjonalnie możesz zaaplikować niewielką ilość na zewnętrzne części pochwy.

2. Przyjmuj probiotyki

Jogurt naturalny to ważne źródło probiotyków. Są jednak jeszcze inne możliwości wspomagania leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy. Według badania przeprowadzonego w 2014 roku, codzienne przyjmowanie suplementów z probiotykami zapobiega infekcjom waginy. 

  • Probiotyki można kupić pod wieloma postaciami. Znajdują się też w naturalnych produktach takich jak kwaszona kapusta, kefir czy kombucha.

 3. Noś oddychającą bieliznę z bawełny

Niektóre materiały używane do produkcji bielizny nie są tak przepuszczalne jak bawełna. Bielizna ze spandexu i innych tkanin syntetycznych może zatrzymywać wilgoć i tworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.

  • By przyspieszyć leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy i zapobiegać przyszłym infekcjom, należy nosić bieliznę z oddychającej bawełny. Ważne jest też unikanie zbyt obcisłych spodni.

4. Dbaj o odpowiednią higienę

Odpowiednia higiena ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania bakteryjnemu zapaleniu pochwy. Choć wiele osób nie zwraca na to większej uwagi, okolice odbytu i pochwy są blisko siebie. Dlatego bakterie z odbytu często dostają się do waginy. Ważne więc jest przestrzeganie kilku zasad.

  • Podcieraj się zawsze od przodu do tyłu po skorzystaniu z toalety.
  • Podczas okresu zmieniaj podpaski i tampony kilka razy dziennie.
  • Jeśli korzystasz z zabawek podczas seksu, myj je mydłem i ciepłą wodą.
  • Korzystaj z prezerwatywy podczas seksu.

5. Myj ręce przed dotknięciem stref intymnych

Mycie stref intymnych i rąk zapobiega nawrotom infekcji.

Chociaż mycie rąk to podstawowa część codziennej praktyki higienicznej, należy wspomnieć o nim jeszcze raz. Dlaczego? Większość kobiet nie myje rąk przed dotknięciem stref intymnych. Robią to natomiast potem.

Optymalne byłoby jednak mycie rąk przed i po kontakcie z waginą. Dłonie wchodzą w kontakt z wieloma powierzchniami i bakteriami. Dlatego dotykanie stref intymnych bez uprzedniego umycia rąk może spowodować bakteryjne zapalenie pochwy.

  • Upewnij się, że porządnie umyłaś ręce przed wejściem do łazienki lub dotknięciem stref intymnych. Korzystaj z mydła antybakteryjnego dla większej skuteczności.

Zauważyłaś nietypowe upławy? Zapach z pochwy się zmienił? Być może masz bakteryjne zapalenie pochwy. Zastosuj wspomniane rady, by wspomóc leczenie. Jeśli nie zauważysz poprawy, skontaktuj się z lekarzem ogólnym lub ginekologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.