5 prostych kroków, aby przestać jeść mąkę

Znalezienie zdrowych alternatyw dla produktów na bazie rafinowanej mąki zapewni korzyści zdrowotne i pomoże schudnąć. Dowiedz się więcej tutaj!
5 prostych kroków, aby przestać jeść mąkę
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spożywanie mąki na przestrzeni lat wywoływało podzielone opinie. Dlatego warto poznać kroki, jak przestać jeść mąkę.

Lekarze twierdzą, że biała, rafinowana mąka jest mniej zdrowa i powinna być zastąpiona mąką pełnoziarnistą. Tłumaczą to tym, że proces rafinowania mąki pszennej zwykle usuwa zarodki, czyli część, w której gromadzą się składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze. Ale jednocześnie ten proces sprawia, że produkt jest mniej trwały. Dzięki rafinowaniu produkt jest więc trwalszy, ale mniej zdrowy.

Jednak większość dietetyków nie zaleca eliminowania mąki w 100% z diety, ponieważ jest ona źródłem węglowodanów, które pozwalają nam dostarczyć organizmowi więcej energii. Ponadto służy do odżywiania ważnych narządów, takich jak m.in. mózg, siatkówka i nerki.

Jednak zmniejszenie spożycia mąki, zwłaszcza rafinowanej, może pomóc w odchudzaniu, kontrolowaniu cukrzycy lub cholesterolu. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi.

5 kroków, aby przestać jeść mąkę

Mąka jest często spożywana w ramach głównych posiłków. Ale może również stać się pierwszym wyborem w celu zaspokojenia głodu w chwilach niepokoju. Z tego powodu stanowi główną przeszkodę w utracie wagi, a nawet zidentyfikowano ją przyczynę problemów trawiennych.

Obecnie wiele osób próbuje zrezygnować z tego produktu lub przynajmniej zmniejszyć jego spożycie. Dlatego chcemy podzielić się 5 alternatywami, które mogą być bardzo przydatne, jeśli masz zamiar przestać jeść mąkę.

1. Przygotuj zdrowe przekąski, aby przestać jeść mąkę

Boniato frito y crema.
Możesz upiec frytki z batatów, które są świetną, zdrową przekąską.

Duży procent spożywanej przez nas mąki znajduje się w przekąskach, które zaspokajają nasz głód między posiłkami. Ich chrupiący i słodki smak do tego podbija nasze podniebienie, że aż uzależnia.

Ponieważ trudno jest zrezygnować z nich z dnia na dzień, najlepiej jest opracować plan, który pomoże stopniowo eliminować te przekąski. Aby to zrobić, zamiast kupować np. paczki ciastek, przygotuj zdrowe, niskokaloryczne przekąski, takie jak paluszki warzywne czy krojone owoce.

Jeśli chcesz, aby były jeszcze ciekawsze, możesz zanurzyć je w domowym sosie lub niskotłuszczowym serku śmietankowym!

2. Nie opuszczaj posiłków

Jednym z błędów popełnianych przez większość osób, które chcą schudnąć, jest pomijanie niektórych głównych posiłków. Takie osoby myślą, że w ten sposób unikną dodatkowych kalorii. Jednak nie wiedzą, że powoduje to odwrotny skutek, ponieważ powoduje obniżenie poziomu cukru, które później skutkuje niekontrolowaną chęcią jedzenia.

Niektóre badania wykazały, że pomijanie posiłków, nie tylko nie pomaga nam schudnąć, ale może przyczynić się do przybierania na wadze i rozwoju problemów, takich jak otyłość.

Najlepszą opcją jest utrzymanie zbilansowanej diety, z dużą zawartością owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów i pełnych pokarmów. Ponadto zaleca się podzielenie ich na 5 lub 6 posiłków dziennie.

Więc zamiast jeść duże ilości w jednym posiłku, rozdziel te produkty, aby zaspokoić głód w różnym czasie. Kluczem do sukcesu jest to, aby nie spędzać więcej niż cztery godziny dziennie bez jedzenia jakiegoś zdrowego pożywienia.

3. Poszukaj alternatywy, aby przestać jeść mąkę

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do rafinowanej mąki, że często myślimy, że to jedyna opcja do przygotowania naszych ulubionych przepisów. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach wiele zdrowych opcji pozwala nam tworzyć nasze przepisy z innymi składnikami, które oferują dodatkowe korzyści.

Na przykład mąka ryżowa i mąka z ciecierzycy to zamienniki, których można używać do robienia pizzy, naleśników, chleba i szerokiej gamy potraw. Chcielibyśmy również podkreślić, że kokos, owies i ziemniaki są odpowiednie dla osób z celiakią, ponieważ nie zawierają glutenu.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

4. Spożywaj sycące napoje

Spożywając herbaty, herbaty ziołowe lub domowe koktajle (bez cukru i słodzików) zamiast wszelkiego rodzaju napojów przemysłowych (w tym light ) możesz kontrolować niepokój związany z jedzeniem, dzięki czemu nie musisz uciekać się do potraw wypełnionych mąką.

Wśród polecanych napojów są:

  • Herbata Boldo
  • Zielone koktajle
  • Mleko owsiane
  • Sok pomarańczowy
  • Mleko z nasion kanaryjskich
  • Rumiankowa herbata
  • Mleko migdałowe
  • Napary z waleriany
  • Woda z siemienia lnianego

5. Unikaj regularnego jedzenia poza domem, aby przestać jeść mąkę

La comida chatarra es mala para la salud

Jest to być może jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia celu bez ryzyka nawrotów. Fast foody i restauracje zwykle nie mierzą ilości mąki i innych niezdrowych dodatków, które powodują przyrost masy ciała. Najgorsze jest to, że dania wyglądają tak atrakcyjnie, że często bardzo trudno im się oprzeć!

Aby uniknąć tych pokus, zawsze najlepiej gotować w domu i zawsze wybierać żywność o wysokiej wartości odżywczej. W ten sposób przekonasz się, że łatwiej jest przestać jeść mąkę i zmniejszyć dzienne spożycie kalorii.

Ze względu na uzależnienie, które powoduje, trudno jest całkowicie wyeliminować mąkę z naszej diety. Jeśli jednak zastosujemy się do tych wskazówek, łatwiej będzie osiągnąć ten cel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.