4 nawyki wpływające na rozwój mózgu u dziecka

Do trzeciego roku życia mózg rozwija się w niesamowitym tempie. Jednak rozwój mózgu ten będzie trwał jeszcze przez wiele lat, aż do wieku dojrzewania.
4 nawyki wpływające na rozwój mózgu u dziecka

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Do trzeciego roku życia mózg rozwija się w niesamowitym tempie. Jednak rozwój mózgu ten będzie trwał jeszcze przez wiele lat, aż do wieku dojrzewania.

Organ ten zaczyna się formować na wczesnych etapach ciąży. Następnie, po przyjściu na świat rozwój mózgu trwa, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie. Czy możemy stymulować ten proces u naszych dzieci? Czy są nawyki, które mogą na niego wpłynąć i go wzmocnić? W tym artykule opowiemy Ci o tym nieco więcej.

Rozwój mózgu u dziecka

Mózg zaczyna się formować w pierwszych dwóch tygodniach ciąży. Później, pod koniec ciąży, tworzy się kora mózgowa. Jednak nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i nie rozwinie się przed porodem.

W rzeczywistości po urodzeniu mózg dziecka jest nadal w trakcie formowania się i dojrzewania. Dopiero w wieku trzech lat osiąga prawie 80% rozwoju dorosłego mózgu. Jest to zatem etap, w którym mózg rozwija się z imponującą szybkością.

Z pewnością jest to powodem, dla którego nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wydarzeń sprzed tego okresu. Dlatego pierwsze lata życia są niezbędne dla rozwoju mózgu. W rzeczywistości rozwija się wtedy wiele jego podstawowych struktur:

  • Kora wzrokowa. Po sześciu miesiącach dziecko widzi praktycznie jak dorosły (głębia, ostrość itp.).
  • Móżdżek zwielokrotnia swój rozmiar, umożliwiając rozwój czynności motorycznych.
  • Mielinizacja staje się szybsza, dzięki czemu wiadomości docierają do mózgu znacznie szybciej.
  • Wzrost neuronowy. Powstaje wiele synaps neuronalnych, nawet więcej niż mózg ma w wieku dorosłym. To wyjaśnia, dlaczego dzieci mogą uczyć się więcej i szybciej niż dorośli.

Jednak rozwój nie kończy się w tym wieku. Wręcz przeciwnie, będzie rozwijać się w zawrotnym tempie, nawet do wieku dojrzewania.

Rozwój mózgu jest również aktywnym i interaktywnym procesem, który nabiera kształtu wraz z dorastaniem dziecka. Dlatego wpływają na to nie tylko czynniki biologiczne czy fizyczne, ale także inne, takie jak środowisko (rodzice, opiekunowie), styl życia itp.

Nawyki wpływające na rozwój mózgu dziecka

1. Interakcja

Bawiące się dzieci

Interakcja z dzieckiem ma decydujące znaczenie dla rozwoju jego mózgu. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią stymulację.

Kiedy dziecko wypowiada się, gaworzy, czy płacze i napotyka w odpowiedzi na kontakt wzrokowy, uścisk lub odpowiedź ustną, w jego mózgu ustanawiane lub wzmacniane są połączenia neuronowe, które później pomagają mu rozwijać umiejętności komunikacyjne i społeczne.

To jest to, co Centrum Rozwoju Dzieci na Uniwersytecie Harvarda nazywa „serve and return”. W rzeczywistości naukowcy z tego ośrodka wskazują, że związek bez interakcji, czyli bez odpowiedzi może nawet stać się poważnym zagrożeniem dla rozwoju dziecka.

Rzeczywiście, mózg do prawidłowego rozwoju potrzebuje interakcji, aby otrzymał odpowiednią stymulację. Jeśli nie istnieje interakcja, aktywują się reakcje na stres uwalniając hormony, które mogą prowadzić do upośledzenia rozwoju mózgu.

2. Unikaj toksycznego stresu

Według Centrum Rozwoju Dzieci na Uniwersytecie Harvarda ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak dziecko uczy się radzić sobie z przeciwnościami losu podczas swojego rozwoju.

Kiedy czujemy się zagrożeni, normalnym zjawiskiem jest, że nasz organizm reaguje określonymi reakcjami fizycznymi. Są to między innymi przyspieszenie akcji serca i uwolnienie hormonów, takich jak kortyzol.

W ten sposób dziecko, które w takich chwilach znajdzie pozytywne i wspierające środowisko nauczy się skutecznie regulować swój stres, nawet na poziomie fizjologicznym.

Z drugiej strony dzieci, które czują zagrożenie i nie znajdują spokoju i wsparcia, a zatem ich reakcja jest ekstremalna lub długotrwała, mogą nawet doznać uszkodzenia architektury ich mózgu, uważa Centrum.

Z tego powodu musimy okazywać wsparcie i pomagać maluchowi kontrolować oraz łagodzić toksyczne reakcje na stres. Aby to zrobić, musimy go wspierać tak, by mógł nauczyć się przekształcać je w normalne, pozytywne reakcje na stres. Dlatego konieczne jest, aby dziecko miało stabilne wsparcie swojego otoczenia.

Ćwiczenia fizyczne

Ojciec z dzieckiem

Zachęcanie do dobrych nawyków, takich jak ćwiczenia fizyczne może przyczynić się do optymalnego rozwoju mózgu dziecka.

Ćwiczenia fizyczne są również decydującym czynnikiem w rozwoju mózgu. Nic dziwnego, że stan mózgu jest powiązany z ogólnym stanem zdrowia. W tym sensie niektóre badania wskazują, że ćwiczenia w dzieciństwie mogą poprawić funkcje poznawcze dzieci.

Co więcej, według badań ćwiczenia fizyczne są również związane z mniejszym ryzykiem depresji w dzieciństwie. Ćwiczenia są zalecane w zapobieganiu chorobom psychicznym, które mogą pojawić się później.

Nie możemy także zapominać, że niektóre ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, mają naprawdę pozytywny wpływ na dzieci nadpobudliwe lub z deficytem uwagi.

Miłość

Relacja, jaka powstaje między dzieckiem a osobą, która się nim opiekuje, jest fundamentalna. Ma ona ogromne znaczenie dla jego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego.

Dziecko musi czuć się chronione, bezpieczne i zadbane. Potrzebuje także stałego wsparcia, oddania, odpowiedzialności i miłości. Z tego powodu osoby opiekujące się dziećmi muszą zawsze być otwarte i gotowe do reakcji.

W rzeczywistości obojętni rodzice lub opiekunowie mogą być przyczyną późniejszego pojawienia się problemów psychicznych. Na przykład, z uczeniem się, zaburzeniami lękowymi i zachowaniem.

Jak widać mózg w dzieciństwie nieustannie się rozwija. Dlatego dla zdrowego rozwoju konieczne jest, aby interakcje z otoczeniem i osobami, które opiekują się dzieckiem były stymulujące i aktywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.