3 filiżanki kawy dziennie – co na to twoja wątroba?
Liczne badania wykazują, że 3 filiżanki kawy każdego dnia mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jeszcze stosunkowo niedawno wiele osób unikało picia tego aromatycznego czarnego napoju w obawie przed zawartą w nim kofeiną. Powszechnie bowiem uważano ją za substancję niezdrową dla naszego organizmu.
Z roku na rok zaczęły jednak mnożyć się badania nad tą substancją. Dowodzą one, że 3 filiżanki kawy na dobę wcale nie szkodzą naszemu zdrowiu, a wręcz przeciwnie – mogą mieć zbawienny wpływ na pracę wielu narządów.
3 filiżanki kawy dziennie a poprawa zdrowia
Wyniki wielu przeprowadzonych zupełnie niedawno badań potwierdzają tezę, że kawa pomaga zapobiegać rozmaitym chorobom. Co więcej, wspomaga leczenie dolegliwości takich jak cukrzyca, choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Badania te są doskonałym powodem, aby pić więcej kawy i w pełni rozkoszować się jej aromatycznym smakiem.
Z kolei inne badanie, przeprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute w Bethesda (Maryland, Stany Zjednoczone), którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Hepatology, ujawnia, że regularne spożywanie kawy ma pozytywny wpływ na wątrobę.
W celu przeprowadzenia tych badań naukowcy posłużyli się danymi pochodzącymi z ogólnokrajowej ankiety na temat zdrowia i odżywiania. Została ona wcześniej przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych (NHANES, 1999-2010).
- W programie wzięło udział 27 793 ochotników powyżej 20. roku życia. Osoby te wypełniły ankietę na temat swoich nawyków związanych z piciem kawy. Natomiast naukowcy zrobili im dokładne badania krwi z zastosowaniem wskaźników na poszczególne funkcje wątroby.
- Celem tego badania było sprawdzenie stanu zdrowia wątroby uczestników projektu. Otrzymane wyniki były zaskakujące. Osoby, które wypijały 3 filiżanki kawy dziennie lub więcej miały niższy poziom enzymów wątrobowych.
Podsumowując, naukowcy potwierdzili, że substancje zawarte w kawie – inne niż kofeina – korzystnie wpływają na stan zdrowia wątroby.
Przeczytaj również: Wątroba – przyczyny i skutki niewydolności
Regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zwłóknienia u osób ze stłuszczeniem wątroby
Inne badania z kolei – również opublikowane w czasopiśmie Hepatology – ujawniły, że kawa w dużym stopniu ogranicza gromadzenie się tkanki łącznej w wątrobie (zwłóknienie wątroby) u pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
Badania potwierdzają, że pochodząca z kawy kofeina prowadzi do zmniejszenia zwłóknienia u osób cierpiących na stłuszczenie wątroby oraz u pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby.
W celu zrealizowania badania naukowcy przeprowadzili rozmowę z 306 osobami na temat spożywania kofeiny i podzielili je na cztery grupy:
1) pacjentów bez objawów zwłóknienia w badaniu ultrasonograficznym,
2) pacjentów z alkoholowym stłuszczeniem wątroby,
3) pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NASH) na etapie 0-1 i
4) pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NASH) na etapie 2-4.
Pacjenci z alkoholowym stłuszczeniem wątroby, którzy regularnie pili kawę, wykazywali znaczą różnicę w porównaniu do pacjentów z NASH na etapie 0-1. W przypadku pacjentów z NASH na etapie 0-1 spożycie pochodzącej z kawy kofeiny było wyższe (58%) niż u pacjentów z NASH na etapie 2-4 (36%).
Eksperci twierdzą, że jest zbyt wcześnie na konkretne wnioski. Trzeba jeszcze przeprowadzić wiele badań, aby przełożyć ilość wypijanej kawy na konkretne efekty zdrowotne.
Przeczytaj również: Zdrowa wątroba jak najdłużej – porady
Wpływ kawy na nasz organizm
Jeszcze kilka lat temu substancje zawarte w kawie uważano za szkodliwe dla naszego organizmu. Jednakże obecnie korzyści płynące z picia kawy są coraz częściej doceniane przez lekarzy i ekspertów ds. zdrowego żywienia.
- Najnowsze badania ujawniają, że kawa może zapobiegać rozwojowi cukrzycy. Ponadto wspomaga leczenie tej choroby, a także zapobiega nowotworom powiązanym z otyłością, estrogenem i insuliną.
- Jest cennym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu pomaga zapobiegać nowotworom pęcherza moczowego i wątroby.
- Ogranicza ryzyko zachorowania na marskość wątroby.
- Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
- Jest zalecana jako naturalny środek kojący ból głowy i niektóre typy migren.
- Regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych oraz chorób pęcherza moczowego.
- Kawa jest pożywką dla flory bakteryjnej, która chroni nas przed rozmaitymi chorobami.
- Spożywanie kawy pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Co więcej, stymuluje produkcję żółci oraz usprawnia skurcze pęcherzyka żółciowego, dzięki czemu doskonale poprawia trawienie.
- U osób, które wypijają 3 filiżanki kawy dziennie, odnotowano o połowę mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń procesów poznawczych. Z kolei u osób, które nie piją kawy wcale albo robią to tylko od czasu do czasu, było ono znacznie wyższe.