2 typowe problemy seksualne u mężczyzn - jak je rozwiązać?

Dwa najczęściej spotykane problemy seksualne u mężczyzn to zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk. W każdym razie istnieje rozwiązanie dla obu z nich, poprzez terapię seksualną lub lekarstwa. Ważne jest, aby temat ten przestał być tematem tabu, abyś mógł w pełni cieszyć się życiem.
2 typowe problemy seksualne u mężczyzn - jak je rozwiązać?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Określone problemy seksualne u mężczyzn mogą się zdarzyć w pewnym momencie życia lub nawet w dłuższym okresie. W każdym razie powinieneś udać się do lekarza jeśli dostrzeżesz u siebie dowolny z nich. Wynika to z tego, że tylko specjalista może Cię poprowadzić i dokonać właściwej oceny Twojego przypadku w celu ustalenia przyczyn.

W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci dwa najczęściej spotykane problemy seksualne u mężczyzn i zaprezentujemy garść najważniejszych informacji pozwalających się z nimi uporać. Zapraszamy do lektury!

Problemy seksualne u mężczyzn

Dwa najczęściej spotykane problemy seksualne u mężczyzn to zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk. W każdym razie istnieje rozwiązanie dla obu z nich, poprzez terapię seksualną lub lekarstwa. Ważne jest, aby temat ten przestał być tematem tabu, byś mógł w pełni cieszyć się życiem.

Problemy seksualne u mężczyzn nie dotyczą samego tylko mężczyzny, który się z nimi musi zmagać. Wpływają również na jego partnerkę. Dlatego ważne jest, aby mógł on liczyć na współpracę, zrozumienie i cierpliwość ze strony partnerki, aby móc skutecznie pokonać swoje problemy.

Niemożność lub trudności w utrzymaniu stosunków seksualnych mogą wynikać z przyczyn fizycznych lub psychologicznych. Mimo to brak możliwości odbycia stosunków seksualnych powoduje jednocześnie dodatkowy stres, który może zapoczątkować błędne koło poczucia winy lub rozczarowania. Ono z kolei spowoduje jeszcze więcej problemów natury seksualnej.

Dlatego tak ważna jest dobra terapia seksualna, najlepiej we dwoje, aby osoba cierpiąca na to zaburzenie mogła pozbyć się poczucia winy i zmierzyć się ze swoimi problemami.

Zaburzenia erekcji

Stres jest główną przyczyną zaburzeń erekcji, podobnie jak picie alkoholu i zażywanie narkotyków.

Zaburzenia erekcji to ogólnie rzecz biorąc niezdolność mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania stanu erekcji, a tym samym do uprawiania seksu. To jeden z najczęstszych problemów seksualnych u mężczyzn, który dotyka wielu z nich w pewnym momencie ich życia. Nawet jeśli jest to tylko chwilowe zjawisko.

Problemy z erekcją

Zwykle jest ono spowodowane stresem, zmęczeniem, piciem alkoholu lub zażywaniem narkotyków itp.

Z drugiej strony, jeśli zdarza się to przez dłuższy czas, powinieneś zacząć myśleć o leczeniu tego problemu, ponieważ może poważnie on wpłynąć na Twój związek, pracę, życie towarzyskie itp.
Istnieje wiele przyczyn zaburzeń erekcji:

  • Przyczyny psychologiczne. Zwykle są to najczęstsze czynniki powodujące problemy seksualne u mężczyzn. Stres, lęk lub depresja mogą powodować stany zmęczenia lub znaczące obniżenie libido, które prowadzą w efekcie do zaburzeń erekcji.
  • Przyczyny ze strony układu sercowo-naczyniowego. Niektóre zaburzenia sercowo-naczyniowe mogą uniemożliwić gromadzenie się w penisie krwi niezbędnej do osiągnięcia lub utrzymania erekcji. Wśród tych problemów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nadciśnienie, palenie papierosów i cukrzycę.
  • Problemy natury neurologicznej. Niektóre stany, takie jak stwardnienie rozsiane lub uszkodzenia rdzenia kręgowego, mogą powodować uszkodzenie nerwu przekładające się na hamowanie procesu erekcji.
  • I na koniec, niektóre leki mogą także osłabiać erekcję.

Dobra ocena przez specjalistę jest kluczem do udanego leczenia. W ten sposób lekarz będzie w stanie określić, czy przyczyna tego problemu ma podłoże psychologiczne (na przykład w postaci utajnionej depresji), czy też innego typu. A następnie podjąć odpowiednie kroki w celu jej leczenia.

Zwykle po wyeliminowaniu poważniejszych problemów i wykonaniu kilku badań lekarze zalecają terapię psychologiczną. Jednak w bardziej ekstremalnych przypadkach lekarz może przepisać między innymi takie leki, jak sildenafil lub tadalafil.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zaburzenia erekcji – od diagnozy do leczenia

Przedwczesny wytrysk

Wiele złych nawyków w okresie dojrzewania wiąże się ze zjawiskiem przedwczesnego wytrysku.

Przedwczesny wytrysk jest bardzo częstym problemem seksualnym u mężczyzn, w którym mężczyzna dochodzi do wytrysku zbyt wcześnie i mimowolnie, zwykle jeszcze przed penetracją. Oznacza to brak kontroli nad wytryskiem.

Ten problem, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i poddany leczeniu, może przynieść inne liczne problemy, przede wszystkim związane z poczuciem własnej wartości, w związkach i życiu społecznym.

Nieudany stosunek

Wśród przyczyn tego zaburzenia najczęściej spotykanymi są:

  • Brak dojrzałości lub edukacji seksualnej
  • Brak poczucia własnej wartości
  • Niepokój
  • Stres
  • Ekstremalna wrażliwość
  • Brak satysfakcji z życia seksualnego
  • Wiek (okres dojrzewania lub starość)

Z drugiej strony istnieje wiele rodzajów przedwczesnego wytrysku: pierwotny (trwający przez dłuższy czas, zwykle rozpoczynający się w okresie dojrzewania) i wtórny (który pojawił się stosunkowo niedawno).

Metody leczenia tego problemu

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że istnieją ćwiczenia zwiększające poziom kontroli nad wytryskiem, które są bardzo skuteczne.

Z drugiej strony odpowiednia metoda leczenia zależy od rodzaju i przyczyn problemu. Z tego powodu ważne jest, abyś został najpierw zbadany przez specjalistę. W efekcie możesz potrzebować terapii seksualnej. W przypadku stresu i niepokoju niezbędna jest terapia psychologiczna.

Dodatkowo, w wielu wypadkach przedwczesny wytrysk jest wynikiem złych nawyków nabytych w okresie dojrzewania. W efekcie młodzi mężczyźni, chcąc osiągnąć szybką przyjemność, nie przejmują się kwestiami kontroli nad wytryskiem, problemem, który mogą potem przenieść w wiek dorosły.

I na koniec, w bardziej ekstremalnych przypadkach, specjalista może przepisać leki. Dość skutecznym rozwiązaniem są kremy i spraye, które pomagają „odczulić” główkę penisa, pomagając tym samym opóźnić wytrysk. W każdym razie specyfiki takie powinny być zawsze przepisywane przez lekarza.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wytrysk wsteczny – czy cierpisz na tę przypadłość?

Problemy seksualne u mężczyzn nie powinny być tematem tabu

Terapia seksualna jest otwartą drogą do korygowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn i kobiet.

Problemy seksualne u mężczyzn, o których wspomnieliśmy nieco powyżej, czyli zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, są bardzo powszechnie spotykane. Jednak większość osób dotkniętych nimi musi odważyć udać się do specjalisty, aby je skutecznie wyleczyć.

Rozmowa z lekarzem - problemy seksualne u mężczyzn

Ponieważ istnieje wiele przypadków tych problemów spowodowanych problemami psychologicznymi, takimi jak stres, depresja lub lęk, unikanie terapeuty może je tylko pogorszyć. Może to doprowadzić do sytuacji, która może wpłynąć na wszystkie aspekty Twojego życia i zakończyć się depresją oraz przygnębieniem.

Z tego powodu, aby osiągnąć satysfakcjonujące stosunki seksualne i utrzymać jakość życia na wszystkich poziomach, ważne jest, aby przezwyciężyć wszelkie nękające Cię tabu. Pamiętaj bowiem o tym, że:

  • Specjalista może Ci pomóc rozwiązać ten problem.
  • Porozmawiaj z nimi o niepokojących Cię zagadnieniach.
  • Nie musisz dać się złapać w błędne koło nieszczęścia.
  • Jest rozwiązanie na problemy seksualne u mężczyzn!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Patricia J. Morokqff &Ruth Gillilland, “Stress, sexual functioning, and marital satisfaction”, The Journal of Sex Research, Volume 30, 1993 – Issue 1
    • K. E. Andersson, G. Wagner, “Physiology of penile erection”, Psychological Review, Volume 75Issue 1 January 1995Pages 191-236
    • Chris G. McMahon, “Premature ejaculation”, Indian J Urol. 2007 Apr-Jun; 23(2): 97–108.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.