12 sposobów pozwalających stymulować zdrowie mózgu dziecka

Czy wiesz, jak poprawić zdolności i zdrowie mózgu dziecka? Ten organ pracuje 24 godziny na dobę, a do rozwoju potrzebuje odpowiedniej dawki stymulacji. Dowiedz się, jak to zrobić dzięki naszemu artykułowi!
12 sposobów pozwalających stymulować zdrowie mózgu dziecka

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Co mamy na myśli, mówiąc zdrowie mózgu dziecka? Cóż, po prostu chodzi tutaj o pomaganie dziecku osiągnąć emocjonalne i rozwojowe etapy odpowiednie dla jego wieku. W tym celu ważne jest właśnie to, aby w odpowiedni sposób stymulować zdrowie mózgu dziecka.

„Doświadczenia i bodźce, które mózg otrzymuje w pierwszych fazach życia, determinują powstawanie biologicznych ścieżek, które nie tylko wpływają na uczenie się i zachowanie, ale także na ogólny stan zdrowia przez całe życie” – Vladimir Muñoz, pediatra.

Na podstawie powyższych informacji możemy wywnioskować, że dobre zdrowie mózgu dziecka jest niezbędne, aby Twoja pociecha nauczyła się umiejętności społecznych i właściwie reagowała na wymagania szkolne. Dlatego też w naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na stymulowanie zdrowia mózgu Twojego dziecka.

Jak stymulować zdrowie mózgu dziecka?

Czy wiesz, jak poprawić zdolności i zdrowie mózgu dziecka? Ten organ pracuje 24 godziny na dobę, a do rozwoju potrzebuje odpowiedniej dawki stymulacji. Dowiedz się, jak to zrobić dzięki informacjom, jakie prezentujemy Ci w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu!

Dzieci i zumba

Aktywność fizyczna jest podstawą prawidłowego rozwoju mózgu. Aby stymulować mózg, zalecamy wykonywanie ćwiczeń „neurobicznych”, znanych również jako aerobik mózgu lub trening mózgu. Zasadniczo jest to zestaw zadań, które pozwalają Ci trenować obie półkule mózgu, zarówno poprzez czynności fizyczne, jak i umysłowe.

Jak zobaczysz poniżej, zalecamy także ćwiczenia fizyczne i umysłowe, które promują tworzenie połączeń nerwowych w mózgu.

1. Rysowanie równoległe

Poproś dziecko, aby wzięło dwa ołówki, po jednym do każdej dłoni. Połóż przed nim duży arkusz papieru lub dwa mniejsze, jeśli nie masz jednego dużego. Teraz czas zabrać się do pracy. Chodzi o to, aby Twoje dziecko rysowało w tym samym czasie obiema rękami.

Powinno w tym czasie wypróbować różne ruchy: w górę i w dół, okrężne itp. To proste (i przyjemne) ćwiczenie promuje zdolności motoryczne i stymuluje umiejętności manualne.

2. Pełzanie krzyżowe

Poudawajmy przez chwilę wszyscy razem, że jesteśmy dziećmi. Zatem czołgajmy się i raczkujmy! Celem tej zabawy jest poprawa koordynacji i aktywacja mózgu poprzez wzrok i rozwój kinestetyczny.

Aby pobawić się w ten sposób, Twoje dziecko musi jednocześnie poruszać przeciwną ręką i nogą, aby ruszyć do przodu, czołgając się jak niemowlę.

Gdy Twoje dziecko już opanuje ten rytm, możesz spróbować wariacji tego ćwiczenia, w tym wykorzystywania innych zmysłów. Na przykład poprzez odtwarzanie danego utworu będącego sygnałem ruchu do przodu i pauzowanie go, gdy dziecko powinno także się zatrzymać.

3. Ćwiczenia pamięci

Stymuluj pamięć swojego dziecka, powtarzając ćwiczenia i gry.  Gry pamięciowe są bardzo zabawne dla całej rodziny, a także pomagają dzieciom pracować nad obszarami myślowymi, które rzadko ćwiczą w tym okresie rozwoju.

4. Zagadki i łamigłówki

Układanie puzzli oznacza, że ​​dzieci muszą stworzyć pełny obraz z małych kawałków, ćwicząc w ten sposób logikę i umiejętności koncentracji.

Ćwiczenie pamięci

W miarę postępów Twojego dziecka zwiększaj liczbę sztuk układanki, pamiętając, że wiek zalecany przez producenta zabawek to tylko sugestie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Utalentowane dziecko – jak je rozpoznać

5. Sudoku

Starsze dzieci mogą rozwiązywać łamigłówki sudoku, z Twoją pomocą na samym początku. Ćwiczenia te są doskonałe do promowania koncentracji, logicznego myślenia i uwagi.

6. Malowanie

Malarstwo sprzyja kreatywności i wyrażaniu emocji.

Malowanie farbami

Przeczytaj dziecku książkę, a następnie poproś je, aby namalowało lub narysowało obrazek o tym, co czytasz. W ten sposób pomożesz mu pracować nad kreatywnością, pamięcią, czytaniem i wyrażaniem emocji.

7. Zajęcia muzyczne

Nauka gry na instrumencie to świetne ćwiczenie stymulujące zdrowie mózgu dziecka. Na przykład gra na pianinie wymaga wiedzy na temat czytania nut, rozszyfrowania ich i przetłumaczenia ich na ruchy palców, które muszą być dobrze skoordynowane, aby melodia brzmiała poprawnie.

8. Zabawa plasteliną świetnie stymuluje zdrowie mózgu dziecka

Glinka lub plastelina do modelowania to doskonały sposób na stymulowanie drobnych zdolności motorycznych, a także na koordynację ręka-oko.

Możesz bawić się ze swoim dzieckiem, tworząc różnego rodzaju zwierzęta, a nawet odnosić zabawę do przeczytanej uprzednio historii, aby także popracować nad czytaniem ze zrozumieniem i odgrywaniem historii przez dziecko.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rozwój mowy u dziecka – jak pobudzić go zabawą?

Inne wskazówki dotyczące stymulacji mózgu

Umiejętności sportowe i społeczne to podstawowe aspekty wpływające pozytywnie na zdrowie mózgu dziecka. Ćwiczenia umysłowe to nie jedyny sposób na stymulowanie tego organu u Twojej pociech. W rzeczywistości niezwykle ważne jest też, aby:

Dzieci i sport - zdrowie mózgu dziecka
  • Rozmawiać ze swoimi dziećmi, nawet wtedy, gdy się właśnie urodziły. Kontakt z językiem mówionym od najmłodszych lat dziecka pomaga mu rozwijać umiejętności rozumienia, a jednocześnie przyswaja język ojczysty i jego elementy kulturowe.
  • Unikać wystawiania go na długotrwały stres. Wykazano, że narażanie dzieci na długotrwałe okresy stresu może wpływać negatywnie na ich rozwój poznawczy.
  • Czytać swoim dzieciom. Tak jak rozmowa z nimi, tak samo i czytanie na głos jest podstawowym działaniem stymulującym umiejętności społeczne i rozwój językowy.
  • Spoglądać na swoje dzieci. Kontakt wzrokowy pomaga im rozwijać relacje emocjonalne i uczyć się zachowań społecznych.
  • Przytulać swoje dzieci. Częsty kontakt fizyczny jest niezbędny do rozwoju społecznego i emocjonalnego.
  • Promować miłość do sportu u swoich dzieci. Zajęcia na świeżym powietrzu pomagają dzieciom pracować nad swoimi emocjami, zdolnościami motorycznymi i umiejętnościami społecznymi.

Jeśli chcesz dodatkowo stymulować zdrowie mózgu swojego dziecka, porozmawiaj ze specjalistą. Z pewnością będzie on w stanie polecić Ci także inne opcje pracy nad zdolnościami umysłowymi Twojego malucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.