Ręczne robótki - dlaczego są tak dobre dla mózgu?

Dowiedz się, jak ręczne robótki wpływają na Twój mózg.
Ręczne robótki - dlaczego są tak dobre dla mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Spore grono osób lubi poświęcać swój wolny czas na ręczne robótki, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy efekty ich pracy mogą stać się doskonałymi prezentami dla bliskich i przyjaciół. O dziwo większość miłośników rękodzieła nie wie jak doskonale tego rodzaju hobby wpływa na ludzki mózg.

Mówi się, że obdarowanie kogoś własnoręcznie wykonanym prezentem daje największą satysfakcję. Nie jest to jednak tylko czcze powiedzenie, które ma na celu poprawienie samooceny rzemieślnika. Istnieją naukowe dowody, że dawanie bliskim ręcznie robionych podarków faktycznie dostarcza nam więcej przyjemności.

Po pierwsze, pisząc “ręczne robótki” mamy na myśli wszystko to co przygotowujesz samodzielnieNiezależnie od tego, czy rękodzieło tworzysz dla rozrywki czy w celu samorozwoju i pracy nad swoją kreatywnością.

W przypadku dzieci korzyści płynące z prac ręcznych są praktycznie nieskończone. Rękodzieło pomaga im rozwinąć sprawność manualną, wyobraźnię oraz myślenie kreatywne. Ponadto ręczne robótki wspomagają również rozwój fizyczny i emocjonalny najmłodszych. Wymagają od nich użycia umysłu, oczu i rąk do wyrażenia siebie.

Dla dorosłych i ludzi starszych z kolei rękodzieło może stać się ciekawym hobby oraz sposobem na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Robótki ręczne to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego mózgu!

Ręczne robótki i ich wpływ na mózg

Według dr Sharon Gutman profesor Terapii zajęciowej na Uniwersytecie Kolumbijskim, zajęcia związane z funkcjami neurologicznymi można podzielić na trzy kategorie:

  • Te, które aktywują układ nagrody w mózgu (dzięki tym zajęciom ośrodkowy układ nerwowy zaczyna wytwarzać neuroprzekaźnik, znany jako dopamina, który odpowiada za uczucie szczęścia i przyjemności).
  • Te, które pozwalają mózgowi zachować funkcje poznawcze pomimo postępujących procesów starzenia się.
  • Zajęcia, które wprowadzają nas w stan odprężenia.
Ręczne robótki to na przykład malowanie farbą i pędzlami

Ponadto Gutman potwierdza, że zajęcia takie jak muzyka, rysunek, medytacja, czytanie, sztuka i rękodzieło, a także majsterkowanie w domu mogą stymulować układ nerwowy; mogą nawet przeciwdziałać skutkom chorób związanych ze stresem i obniżać ryzyko demencji.

Poza tym, jeśli pomimo podeszłego wieku uczestniczy się w zajęciach, które działają stymulująco na procesy uczenia się, sieci neuronowe w mózgu są zmuszane do większej aktywności i tym samym wzmacniane. W rezultacie u starszych osób cofają się objawy demencji, a nawet choroby Alzheimera.

Dodatkowo należy zauważyć, że zajęcia wzmacniające funkcje poznawcze mogą działać odprężająco i niwelować skutki chronicznego stresu.

Podsumowując: ręczne robótki mają ścisły związek z prowadzeniem ogólnie pojmowanego zdrowego stylu życia.

“Flow” i koncentracja

Według psychologa Mihaly Csikszentimihalyia, “flow”, czyli przepływ jest tajemnicą szczęścia. Przepływ to zjawisko, które pojawia się, gdy skupiasz się na jakiejś czynności tak bardzo, że poczucie czasu i Twoje uczucia wydają się zanikać.

Ręczne robótki - kobieta szydełkująca na łódce w fazie flow

Efekt jest bardzo podobny do medytacji: flow daje spokój, wyciszenie i przywraca uczucie równowagi wewnętrznej. Czy to nie jest niesamowite?

Co robienie na drutach robi z Twoim mózgiem

Terapeutka zajęciowa Betsan Corkhill przeprowadziła badanie dotyczące wpływu robienia na drutach na zdrowie na ponad 4545 miłośnikach robótek ręcznych z Wielkiej Brytanii.

Kobieta robiąca na drutach

Wyniki wykazały istotną współzależność pomiędzy częstotliwością robienia na drutach a nastrojem uczestników badania: osoby częściej oddające się swojemu hobby były szczęśliwsze i spokojniejsze. Wiele osób, które z pasją robiły na drutach, były bardziej zrelaksowane, a ich kreatywność była mocniej pobudzona.

Przeczytaj również: Relaks przed snem – 9 sposobów, aby to zrobić

Co ręczne robótki mogą zrobić dla Twojego mózgu

Jak widzisz, robótki ręczne mają absolutnie niewiarygodny wpływ na Twój mózg. Regularnie wykonywane:

  • Stymulują rozwój funkcji poznawczych.
  • Działają odprężająco i uspokajająco.
  • Wprowadzają Cię w fazę “flow”. Czy też, innymi słowy, zwiększają Twoją umiejętność skupienia uwagi i myśli na jednym zadaniu, które masz do wykonania.
  • Sprawiają, że stajesz się bardziej cierpliwy i konsekwentny.
  • Rozwijaj koordynację wzrokowo-ruchową, kształtują percepcję przestrzeni oraz zdolności motoryczne.
  • Zwiększają kreatywność.
  • Poprawiają samoocenę i wizerunek własny.
  • Zmniejszają objawy depresji.
Robienie na drutach

Tak, wiemy, że robienie na drutach może wymagać trochę pracy. Istnieje jednak wiele innych zajęć, które możesz wykonywać w wolnym czasie. Na przykład:

  • Projektowanie biżuterii
  • Origami
  • Ceramika
  • Szycie i haft
  • Scrapbooking
  • Tłoczenie
  • Gotowanie
  • Stolarstwo
  • I wiele innych!

Teraz już wiesz jak dobroczynny wpływ na Twój mózg mają ręczne robótki. Która z naszych propozycji prac manualnych najbardziej przypadła Ci do gustu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.