Żylaki przełyku - objawy, diagnoza i leczenie tej choroby

Niektórzy ludzie nie zauważają objawów żylaków przełyku, dopóki się nie nasilą. W tym artykule poznasz opcje leczenia tego stanu.
Żylaki przełyku - objawy, diagnoza i leczenie tej choroby

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2020

Wszyscy wiemy, czym są żylaki: to rozszerzone żyły, które powodują niewydolność żylną. Istnieją również żylaki przełyku, które znajdują się na końcu przełyku i charakteryzują się utrudnionym przepływem krwi.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o objawach powodowanych przez żylaki przełyku, które mogą być czasami mylone z innymi, mniej poważnymi problemami. Wczesne leczenie pomoże zadbać o to, by stan ten się nie pogorszył.

Jak poznać, czy masz żylaki przełyku?

Największe ryzyko związane z żylakami przełyku to możliwe pęknięcie i krwawienie wewnętrzne.

Kobieta z zawrotami głowy

Aby dowiedzieć się, czy masz żylaki przełyku ważne jest, aby wziąć pod uwagę niektóre czynniki, które mogą wpływać na ich objawy. Poznaj też najczęściej występujące symptomy tego schorzenia.

Pamiętaj, że w wielu przypadkach żylaki przełyku przebiegają bezobjawowo. Bywa, że zauważone symptomy mylone są z innymi, mniej poważnymi stanami.

Oto najczęstsze objawy żylaków przełyku:

  • Czarne stolce: Chociaż możesz nie zastanawiać się zbytnio nad kolorem stolca, to jednak ma on czasem znaczenie diagnostyczne. Jeśli jest to spowodowane żylakami przełyku, to wynika z  obecności przetrawionej krwi. Dzieje się tak na skutek pęknięcia żyły i krwawienia do światła przewodu pokarmowego.
  • Krwiste wymioty: Na początku możesz odczuwać zawroty głowy lub nudności, aż w końcu zwymiotujesz krwią. Jeśli tak się stanie, musisz natychmiast udać się do lekarza.
  • Utrata przytomności: Zwykle dzieje się tak z powodu krwotoku spowodowanego żylakami przełyku, co w ciężkich przypadkach prowadzi do zawrotów głowy i omdlenia.

Jeśli objawy te utrzymują się, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Utrata przytomności, zawroty głowy lub krwiste wymioty powinny Cię bezwzględnie zaalarmować. Nie ignoruj objawów, możesz bowiem cierpieć na tę niebezpieczną chorobę.

Diagnoza: endoskopia

Aby postawić wiarygodną diagnozę, lekarz wykona endoskopię. Ta procedura umożliwia również lekarzowi pobranie biopsji.

Endoskopia - żylaki przełyku

Aby to zrobić, lekarz wprowadzi aparat do przełyku. Pozwoli mu to sprawdzić, czy występują nieprawidłowe zmiany chorobowe w żyłach. Jeśli takie istnieją, ta procedura pozwala lekarzowi również ocenić ich nasilenie. (To znaczy, czy są grube, czy jest ich wiele, czy w okolicy zmiany występuje silne krwawienie itp.)

Lekarz wybierze odpowiednie leczenie w zależności od rodzaju zmian chorobowych odkrytych podczas badania. Na przykład, jeśli Twój lekarz nie znajdzie wielu żylaków, jeśli są one małe i nie występuje krwawienie w okolicy, może on po prostu zalecić kolejną wizytę kontrolną, podczas której sprawdzi tempo i postępu choroby.

Możliwości leczenia

Endoskopie pozwalają lekarzom postawić dokładną diagnozę i wybrać odpowiednie leczenie.

Jak wspomniano powyżej, leczenie będzie zależeć od rodzaju zmian wykrytych w żyłach za pomocą endoskopii. Oto niektóre z dostępnych opcji leczenia:

  • Odpowiednie leki: Jeśli nie ma krwawienia, mimo powiększenia żył, podaje się leki w celu zmniejszenia ich napięcia.
  • Podwiązanie endoskopowe: lekarze zalecają tę opcję, gdy pacjent nie toleruje wyżej wymienionych leków. Ta procedura polega na zaciśnięciu żył elastycznymi paskami, co sprzyjać ich zanikaniu.
  • Skleroterapia endoskopowa: lekarze zalecają ją w przypadku wykrytego krwawienia. Polega na wstrzyknięciu substancji do żył.

Wszystkie te metody leczenia wiążą się z możliwymi powikłaniami. Na przykład leki mogą powodować nieprzyjemne działania niepożądane, takie jak nudności, biegunka lub zawroty głowy.

Z tego powodu lekarz przeprowadzi dokładną ocenę, aby dowiedzieć się, jakie leczenie będzie najlepsze dla konkretnego pacjenta cierpiącego na żylaki przełyku.

Osoby cierpiące na marskość wątroby lub zakrzepicę powinny bardziej uważać na objawy lub oznaki, które mogą świadczyć o obecności żylaków przełyku. Chociaż mogą one pojawiać się z innych powodów, jednak wymienione powyżej są najbardziej podatnymi na te dolegliwość grupami ryzyka.

Wreszcie, jeśli zauważysz ciemne stolce, cierpisz na zawroty głowy lub wymiotujesz krwią, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Wczesne leczenie zmniejszy ból i dyskomfort i zapobiegnie pogorszeniu stanu.

Jeśli pękną duże żylaki przełyku, może to prowadzić do dość silnego krwawienia, które może zagrozić życiu. Dlatego nie należy lekceważyć symptomów, które mogą ostrzegać o obecności tych chorobowo zmienionych żył.

To może Cię zainteresować ...
Zaburzenia krążenia w nogach – zwalcz je bez tabletek!
Krok do ZdrowiaRead it in Krok do Zdrowia
Zaburzenia krążenia w nogach – zwalcz je bez tabletek!

Wraz z upływem czasu niemalże u każdego z nas zaczynają pojawiać się zaburzenia krążenia w nogach. Poznaj 7 nawyków, które pomogą ci zażegnać problem!