Związek po narodzinach dziecka – jak przetrwać kryzys?
Jak zmienia się związek po narodzinach dziecka? Z początku jesteście młodzi, zakochani, marzycie o wspólnym domu i rodzinie. Scenariusz idealny. Rzeczywistość jest jednak nieco mniej kolorowa niż wyobrażaliśmy sobie ją przed przyjściem maleństwa na świat.
Poród, nowa rola w życiu, milion nowych obowiązków… Nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić. Pamiętajcie, że nie żyjecie już tylko dla siebie nawzajem. Teraz musicie zatroszczyć się także o malucha, który nieustannie płacze, nie daje spać po nocach, ma swoje potrzeby itp.
Każdy związek po narodzinach dziecka ulega przekształceniu. O tym, w jakim kierunku pójdzie Wasza relacja, będzie zależeć tylko o Was – od tego, jak się zorganizujecie, jak podołacie nowym obowiązkom oraz jak będziecie dbać o podtrzymanie łączącego Was uczucia.
Jak zmienia się związek po narodzinach dziecka?
Scenariuszy może być wiele. Dla jednych par narodziny potomka to okazja do umocnienia związku, podczas gdy dla innych wydarzenie to może być powodem do rozstania. Nie każdemu udaje się znaleźć w nowej życiowej roli, a dawna miłość nierzadko przemienia się w ciągłe kłótnie i wzajemne wyrzuty.
Bycie rodzicem zakłada od pierwszego dnia życia dziecka gruntowną reorganizację dotychczasowego życia, która wymaga zmiany priorytetów życiowych. Relacja między partnerami w tym okresie może na tym bardzo ucierpieć.
Jeśli jednak oboje skupicie się na kilku istotnych aspektach, będziecie mieli szansę harmonijnie przetrwać ten trudny i jednocześnie piękny dla Was okres. Na co warto zwrócić uwagę?
Wzajemne wsparcie
Podstawowym problemem świeżo upieczonych rodziców jest brak snu. Wiąże się on z tym, że maluszek budzi się co chwilę i głośnym krzykiem informuje o tym, że jest głodny albo coś mu dolega. Inne niemowlęta nie śpią przez całą noc, a robią to w dzień. Nieprzespane noce wprowadzają dotychczas nieznane napięcie między partnerami.
Do problemu wiecznego zmęczenia trzeba dorzucić też niewiedzę na temat “obsługi” nowo narodzonego dziecka. Rodzice z początku nie mają pojęcia, jak kąpać, przewijać czy karmić dzidziusia. I te kolki! Wzajemne wsparcie zamiast wyrzutów pomoże Wam przetrwać ten trudny czas.
Kolejnym – bardzo istotnym – problemem jest to, że często mężczyzna czuje się odrzucony przez kobietę, która teraz całą swoją uwagę poświęca maluszkowi. Dziecięce potrzeby tak bardzo absorbują matkę, że niemalże zapomina ona o swoim partnerze i poświęca mu bardzo mało czasu.
Rzeczywiście w pierwszych dniach po porodzie matkę i dziecko łączy niewytłumaczalna więź, która nie pozostawia miejsca dla nikogo innego. Stąd też tak ważne jest włączenie się mężczyzny do domowych obowiązków i opieki nad maluszkiem, aby odciążyć zmęczoną, zajętą i wciąż obolałą kobietę.
Przy jego wsparciu łatwiej będzie się jej zorganizować i znaleźć czas na spędzenie kilku chwil we dwoje.
Związek po narodzinach dziecka – czego możesz się spodziewać?
Związek po narodzinach dziecka zmienia się diametralnie i jest to zmiana ciągła, która ewoluuje wraz z rozwojem dziecka. Na każdym etapie życia dziecka rodzice będą musieli zmierzyć się z wieloma różnymi sytuacjami i problemami. A te mogą mieć bezpośredni wpływ na ich wzajemne relacje.
Krótko mówiąc, związek dwojga ludzi rośnie i zmienia się wraz z rozwojem potomka. Mieszkanie i życie z niemowlęciem pod jednym dachem to nie to samo, co bycie rodzicami nastolatka. Jeśli chcecie mieć dziecko, będziecie musieli zaakceptować fakt, że decyzja ta wymaga wielu wyrzeczeń.
- Teraz najprawdopodobniej nie znajdziecie czasu na weekendowe wypady na kolację, na imprezę czy spontaniczne spotkania z przyjaciółmi. Nie przekreślajcie jednak wszystkiego – kiedy maluch podrośnie, znów będziecie mieć więcej czasu na życie towarzyskie.
- Przyjście na świat dziecka stawia na głowie Wasze życie. Musicie dostosować się do rządów maluszka. Budzi Was on w nocy, wymaga opieki i czułości. Czas, który kiedyś poświęcaliście na swoje zamiłowania, teraz będziecie musieli przeznaczyć dla dziecka.
- Teraz miłość musisz rozdzielić na dwie osoby: nie odstawiaj partnera do kąta, gdy Wasze dziecko przyjdzie na świat.
Pamiętaj, że z dużą dozą cierpliwości, kreatywności i optymizmu będziecie w stanie sprostać nowej życiowej roli. Od dziś plany, które dotychczas były dla dwojga, będą musiały dostosować się do trzeciej osoby.
Przeczytaj także artykuł: Świeżo upieczona mama – podręcznik przetrwania
Pielęgnujcie namiętność
Debiutujący rodzice bardzo często porównują się z innymi zaprzyjaźnionymi parami, które również mają dzieci. Pytają ich o poradę, jak rozbudzić namiętność po porodzie, kierują się ich doświadczeniami itp. Chociaż nie ma nic złego w dzieleniu się tym, przez co się przeszło – a nie rzadko i śmianiu się z samych siebie – nie można stawiać przykładu innych na piedestale.
Kwestia namiętności po porodzie jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać. Każdy związek po narodzinach dziecka funkcjonuje inaczej. Niektórzy partnerzy lepiej radzą sobie w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach po porodzie niż inni. W wielu przypadkach namiętność może w tym okresie całkowicie wygasnąć.
- Cieszcie się razem z rodzicielstwa, ale nie zapominajcie o tym, że jesteście także kochankami.
- Wykorzystujcie każdą wolną chwilę na bycie ze sobą: pijcie razem herbatę, czytajcie, przytulajcie się, rozmawiajcie, uśmiechajcie się do siebie.
- Kiedy partnerka będzie gotowa, wróćcie do łóżkowej “rutyny” i kochajcie się jak najczęściej. Seks nie tylko zbliża ludzi i umacnia uczucie między nimi, ale także pomaga rozładować napięcie i stres. A tych z pewnością Wam ostatnio nie brakuje!
Rozwijajcie się razem z Waszym dzieckiem
Życie pary po narodzinach pierwszego dziecka bez wątpienia nabiera nowej wartości. Codzienne zmagania z obowiązkami, wspólna opieka nad maluszkiem, podziw nad cudem życia… – wszystkie te czynniki umacniają więź między dwojgiem ludzi.
Dziecko jest owocem miłości, nie pozwólcie więc, by jego pojawienie się na świecie doprowadziło do kryzysu w Waszym związku.
Niech to nowe szczęście przyniesie korzyści każdemu z Was. W miarę nasilania się więzi z dzieckiem, wzajemna miłość rodziców do siebie umacnia się i rośnie między nimi poczucie zaufania i bezpieczeństwa. W ten właśnie sposób powstaje nowa, szczęśliwa rodzina.
Bez wątpienia przyjście na świat pierwszego dziecka to najważniejszy sprawdzian dla partnerów. Wydarzenie to jest zapowiedzią zupełnie nowego życia, wywrócenia dotychczasowej rutyny do góry nogami oraz przyjęcia nieznanej dotąd roli. Z każdym kolejnym dzieckiem zmiany są mniejsze, a rodzice mniej zestresowani.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Szacunek w związku – 5 kroków do szczęścia we dwoje
Rozmowa i akceptacja zamiast ucieczki
Wielokrotnie wspomnieliśmy już, że związek po narodzinach dziecka jest zupełnie inny niż przed tym wydarzeniem. Fakt ten należy przyjąć do wiadomości i zaakceptować. Im szybciej to zrobicie, tym łatwiej będzie Wam stawić czoła tej nowej sytuacji.
Wraz z przyjściem maluszka na świat Wasze priorytety się zmienią i choćbyście nie wiadomo jak temu przeczyli, tak po prostu będzie.
Do rodzicielstwa należy dojrzeć na dwóch frontach: jako partner i jako rodzic. Z pewnością oboje będziecie tęsknić za beztroską, wieczornymi wyjściami, odrobiną romantyzmu, chwilą tylko dla siebie – to zupełnie normalne. Nie myśl jednak, że już nigdy nie zaznacie spokoju.
Po prostu dziecko musi trochę podrosnąć, a Wasze życie znów nabierze rumieńców i zaczniecie częściej wychodzić i spędzać czas tylko we dwoje. Z pewnością dziadkowie bardzo Wam w tym pomogą! W międzyczasie czerpcie pełnymi garściami z tego nowego, niepowtarzalnego doświadczenia, jakie zesłał Wam los.
Pojawienie się dzieci na świecie to najlepsza ze wszystkich szansa na umocnienie związku między dwojgiem zakochanych w sobie ludzi. Założenie rodziny to nie tylko wychowywanie potomstwa, ale także troska o partnera. To Wy jesteście filarami rodziny, które powinny roztaczać miłość, szacunek i uczyć dzieci życiowego optymizmu!