Mydło rozmarynowe - jak zrobić je samemu?
Jeżeli lubisz naturalne kosmetyki, mydło rozmarynowe może być jednym z Twoich ulubionych. Posiada ono właściwości ściągające, przeciwzapalne oraz antybakteryjne, które są idealne dla tłustej cery.
Mydło rozmarynowe jest łatwo przygotować, musisz tylko zachować pewne środki ostrożności. Proces jest prosty, a wraz z odrobiną cierpliwości oraz składnikami, którymi się z Tobą podzielimy, otrzymasz niesamowity naturalny produkt.
Nie zapominaj, że rozmaryn jest jednym z tych ziół, które stosowane są w przemyśle medycznym, aby zmniejszyć stany zapalne, podrażnienia oraz infekcje.
Mydło rozmarynowe będzie bardzo przydatne w życiu codziennym, zarówno dla Ciebie, jak i dla pozostałych członków Twojej rodziny. Oto jak je zrobić. Chcesz poznać naszą recepturę?
Jak zrobić własne mydło rozmarynowe
Podczas produkcji mydła ważne jest, żebyś przestrzegała pewnych zasad bezpieczeństwa.
Będziesz miała do czynienia z sodą kaustyczną. Więc, aby uniknąć jej rozchlapania na skórze, a nawet wdychania jej oparów, powinnaś założyć gumowe rękawiczki oraz maskę ochronną.
Sam proces nie jest niebezpieczny. Jednak zawsze lepiej być przezornym oraz pamiętać, że ta technika jest stosowana bez żadnych problemów od wieków. Dowiedzmy się, czego będziesz potrzebować do wyprodukowania mydła rozmarynowego.
Przeczytaj również: Rozmaryn na poprawę krążenia
Składniki
- 2 szklanki oliwy z oliwek (473 g)
- 1 szklanka suchego rozmarynu (upewnij się, że wszystkie zioła, które dodajesz do swoich domowych mydeł są wysuszone) (150 g)
- 3/4 szklanki wody (150 ml)
- 1/4 szklanki sody kaustycznej (62 g)
- 1 szklanka herbaty z rozmarynu (200 ml)
- 1 łyżka stołowa olejku z drzewa herbacianego (15 g)
- plastikowe wiadro
Sposób przygotowania
Pierwszą rzeczą, jaką przygotujesz, jest herbata. Będzie pożyteczna, ponieważ w ten sposób upewnisz się, że Twoje mydło rozmarynowe skutecznie czyści oraz dba o skórę przetłuszczającą się.
- Zagotuj wodę oraz wsyp łyżkę suchego rozmarynu. Gotuj na małym ogniu przez kilka minut, następnie usuń rozmaryn oraz odstaw napar.
- Następny krok będzie wymagać większej ostrożności, jednak zadanie jest równie proste. Dodasz sodę kaustyczną do plastikowego wiadra. Pamiętaj, żeby założyć rękawiczki i maskę, jak pewnie wiesz – jest to produkt żrący.
- Pamiętaj, aby zawsze pracować z sodą kaustyczną na zewnątrz (na balkonie, tarasie, w ogrodzie…) w celu uniknięcia oparów.
- Następnie dodaj do sody napar rozmarynowy, który wcześniej przygotowałaś. Rób to bardzo powoli oraz staraj się unikać rozpryskiwania. Zauważ, że połączenie obu składników spowoduje również wytwarzanie się oparów.
- Pozostaw miksturę na minimum 15 minut. Musi się ochłodzić, abyś powoli mogła dodawać resztę składników.
Przeczytaj również: Ujędrniający olejek rozmarynowy dla Twoich nóg
Pozostała procedura
- Po wyznaczonym czasie już jest gotowa, by dodać oliwę z oliwek. Powinna być ciepła. Dodawaj ją powoli nadal zachowując środki bezpieczeństwa.
- Następnie znowu pozostaw do ostygnięcia. Dodaj olejek z drzewa herbacianego. Nie zapominaj, że zawsze lepiej pozwolić wystudzić miksturze, aby olejek zachował wszystkie swoje właściwości.
- Aby przyspieszyć proces oraz otrzymać jednolitą masę, użyj miksera na niskich obrotach. Umieść go na środku naczynia oraz nie poruszaj nim. Pozwól mu miksować spokojnie i ostrożnie.
- Kiedy zauważysz, że masa staje się gęsta jak majonez, dodaj pozostały suszony rozmaryn (aby dodać efekt złuszczający). Już prawie gotowe!
- Na koniec musisz tylko przelać gotową masę do foremek na mydło. Rada: wsyp trochę rozmarynu na dno pojemniczków, aby łatwiej było wyciągnąć mydło.
Aby uniknąć formowania się bąbelków, jak tylko wlejesz masę do foremek, możesz je trochę “poklepać”, aby dać ujście powietrzu.
Następny krok? Bądź cierpliwa. Pozwól mydłu leżakować przez sześć tygodni, zanim będzie gotowe do użytku. Kiedy mydło rozmarynowe jest gotowe, możesz je stosować do swoich codziennych rytuałów piękności.
Mydło rozmarynowe jest idealne dla zainfekowanych ran, zapalenia stawów lub nawet na przedwczesne starzenie się skóry.
Nie powinnaś jednak przeoczyć jednej ważnej rzeczy: nigdy nie stosuj tego mydła do przemywania okolic intymnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sasikumar, B. (2012). Rosemary. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.452
- Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.01.058