Zostaw przeszłość, żyj teraźniejszością
Chociaż w to nie wierzymy, to nie jesteśmy tą samą osobą, którą byliśmy wczoraj. Poprzez przeszłość oraz doświadczenia – te smutne i radosne – jesteśmy mądrzejsi.
Przeszłość – jej nie da się zmienić. Co się stało, to się nie odstanie. Niemniej jednak, to co się przydarzyło w przeszłości ma wpływ na to, kim jesteśmy teraz.
Niektórzy jednak nie potrafią sobie poradzić z przeszłością. Wynika to z faktu, że wciąż mają niezagojone rany z powodu błędów, które popełnili w przeszłości i poprzez porażki, które ponieśli. Z tego powodu nie są w stanie cieszyć się teraźniejszością.
Należy zaakceptować przeszłość oraz zrozumieć, że jednym z największych błędów jest niszczenie sobie teraźniejszości poprzez rozpamiętywanie przeszłości. To nic nie zmieni, a tylko uprzykrza nam życie.
Powinniśmy zaakceptować wszystkie błędy oraz wszystko i wszystkich, których straciliśmy. To nie jest łatwe, ale wykonalne.
Zastanów się nad tym.
Przeszłość nie ma Ci nic nowego do zaoferowania
Czasami przeszłość powraca, by nas nawiedzać.
Może się to zdarzać przy kontakcie z ludźmi, którzy chcą nas zranić i specjalnie wracają do przeszłości oraz przykrych zdarzeń. Dzisiaj jesteś nową i ulepszoną osobą, która nie powinna wracać do przeszłości.
Nie pozwól na to. Za każdym razem, kiedy przeszłość puka do Twych drzwi, musisz zrozumieć, że nie ma Ci nic nowego do zaoferowania. Prawdziwe szczęście dopiero na Ciebie czeka.
To czas, by pójść naprzód
Życie to zdolność posuwania się naprzód przez uniezależnianie się od rzeczy i ludzi.
Powinnaś opuścić przyjaciół, którzy okazali się fałszywi i członków rodziny, którzy Cię nie doceniają. Powinnaś opuścić miejsca, pracę, nawyki i rzeczy, które wiążą Cię dla Ciebie z negatywnymi emocjami. Podążaj nowymi ścieżkami pełnymi okazji oraz szczęścia.
- To czas na nowy start i zamknięcie drzwi, które nas ograniczają. Za zamkniętymi drzwiami pozostaw też nienawiść oraz frustracje.
- Zrozum, że każdy kto szczerze chce pozostawić za sobą przeszłość, powinien pozbyć się zbędnego bagażu. Nienawiść jest bez wątpienia najcięższym ciężarem i czyni z nas więźniów tych osób, które nas skrzywdziły.
- Krocz ku przyszłości wolnej od urazy i wszelkich negatywnych emocji, które zaburzają Twoją zdolność do odczuwania szczęścia.
Polecamy także: Dojrzałość – śmiej się z tego, co doprowadzało Cię do łez
Kochaj teraźniejszość i oddziel przeszłość
Jesteś kompletną osobą. Każde z Twoich doświadczeń działa na Twoją korzyść. To kwintesencja Ciebie, którą powinnaś kochać, rozumieć i szanować.
- Według psychoterapii Gestalta, takie podejście przypomina nam, że powinniśmy być świadomi tego co teraz, łącząc przeszłość i teraźniejszość.
- Osoba, która tylko wspomina przeszłość i za nią tęskni, zapomina o teraźniejszości. Mamy tendencję do odcinania się od rzeczywistości i własnych potrzeb.
- Wierz lub nie, ale to może doprowadzić nas do choroby. Bardzo często depresja bierze początek w bezsensownej fiksacji w przeszłości. Nie możemy wtedy w pełni żyć teraźniejszością.
Powinniśmy być w stanie kochać siebie za to kim jesteśmy, włączając w to błędy, które popełniliśmy w przeszłości. Błędy te pozwoliły nam wyciągnąć nauki i wpłynęły na to, kim jesteśmy teraz.
Patrząc w przeszłość umyka Ci mnóstwo okazji
Każdemu z nas ma poczucie braku lub tęsknoty za przeszłością, ale jedynym sposobem na poradzenie sobie z tymi uczuciami jest tworzenie nowych ścieżek i skupienie się na nich. Możemy to zrobić z mądrością i odwagą.
Ciekawa jest tutaj stara japońska technika, którą wykorzystuje się do naprawy połamanych elementów porcelany.
- W Japonii bardzo dobrze się rozumie, że jeżeli przykładowo kubek pęknie, to już nie będzie taki sam jak przedtem. Przeszłość jest za nami i definiuje, kim jesteśmy teraz.
Poza tym otwiera to nam drzwi do bycia silniejszymi i piękniejszymi niż wcześniej.
- Dlatego też do poukładania tych połamanych fragmentów wykorzystuje się technikę zwaną Kintsugi. W tej metodzie wykorzystuje się taki rodzaj kleju, który pozwala pokryć naprawiony przedmiot złotym lub srebrnym pyłem.
- Każde pęknięcie dekorowane jest złotymi lub srebrnymi wzorami, które czynią naczynie jeszcze piękniejszym.
- My powinniśmy także wykorzystywać tę technikę. Zamiast użalać się nad przeszłością, powinniśmy zintegrować ją z teraźniejszością, co doda nam siły oraz elastyczności.
Odważ się malować rany na złoto, nie ukrywaj ich, nie wstydź się…
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Keulemans, G. (2016). The geo-cultural conditions of Kintsugi. Journal of Modern Craft. https://doi.org/10.1080/17496772.2016.1183946
-
Buetow, S., & Wallis, K. (2017). The Beauty in Perfect Imperfection. Journal of Medical Humanities. https://doi.org/10.1007/s10912-017-9500-2
-
Smith, M. (2017). BBC Arts – Get Creative – Broken a pot? Copy the Japanese and fix it with gold.