Żółte stolce: jakie są przyczyny?

Żółte stolce u dorosłych są zwykle spowodowane nadmiarem tłuszczu w stolcu, produktem zmienionego metabolizmu jelitowego.
Żółte stolce: jakie są przyczyny?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2023

Żółte stolce u dorosłych często budzą niepokój. Istnieje wiele różnych przyczyn i najczęściej problem ten zbiega się ze zmianami w pasażu jelitowym lub wchłanianiu.

Chociaż tłuszcz stanowi część składu ludzkich odchodów, nie powinien on występować w ilościach, które są w stanie zabarwić je na żółto. Obecność obfitego tłuszczu w kale oprócz żółtego koloru, nadaje mu nieprzyjemny zapach, pływalność i pienienie.

Przyczyny są różne, od tych związanych z dietą lub epizodami stresu, po patologie, które wpływają na funkcjonowanie jelit, takie jak celiakia. Objaw ten mogą również powodować choroby wątroby.

Co może powodować żółte stolce

Pamiętaj, że zawsze najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, aby znaleźć źródło zmiany, jeśli nie zniknie w krótkim czasie. Zobaczmy teraz najczęstsze przyczyny, dla których dana osoba może mieć żółte stolce.

1. Nadmierne spożycie tłuszczów

Według badań wydalanie tłuszczu z kałem wynosi mniej niż 6 gramów dziennie i pozostaje na stałym poziomie nawet przy spożyciu od 100 do 125 gramów tłuszczu dziennie.

Dieta z wysokim spożyciem tłuszczów, ponad 125 gramów, może powodować żółte stolce, ponieważ wysokie stężenie lipidów uniemożliwia prawidłowe trawienie. Ponadto ten rodzaj diety zmienia wchłanianie składników odżywczych i przyspiesza pasaż jelitowy.

Bardziej płynna konsystencja wynika z szybkości, z jaką pożywienie przechodzi przez pętle jelitowe. Podczas oceny mikroskopowej można zauważyć obecność kropelek tłuszczu nagromadzonych w kale.

2. Stres

Stres oddziałuje bezpośrednio na komórki tuczne jelit, powodując ich stan zapalny i aktywację układu odpornościowego. Fakt ten sprzyja stanowi zapalnemu błony śluzowej jelit.

Początkowo może wystąpić zmniejszenie konsystencji stolca. Z biegiem czasu wchłanianie tłuszczów jest utrudnione, a stolce mogą żółknąć.

Zestresowany mężczyzna.
Stres i nerwowość przyspieszają perystaltykę jelit. Dlatego przed epizodami lęku pojawiają się objawy jelitowe.

3. Stosowanie leków

Niektóre leki mogą powodować żółte stolce, ponieważ działają poprzez zmniejszenie wchłaniania tłuszczu na poziomie jelitowym. Jednym z nich jest orlistat, przepisywany w leczeniu otyłości.

Podobnie niektóre leki przeciwbiegunkowe, takie jak salicylan bizmutu, mogą powodować jasne lub szarawe stolce.

4. Celiakia

Celiakia jest produktem ciężkiej nietolerancji glutenu, która powoduje zapalenie jelit i złe wchłanianie. Występuje ona między innymi wtedy, gdy spożywane są pokarmy zawierające to białko.

Obejmują one pszenicę, żyto i jęczmień. Złe wchłanianie jelitowe spowodowane stanem zapalnym uniemożliwia wchłanianie składników odżywczych i sprzyja wystąpieniu biegunki.

Z badań wynika, że w celiakii stolce mogą być wodniste lub półpłynne, jasnobrązowe, przypominające kit lub oleiste i pieniste, o charakterystycznym nieprzyjemnym, zjełczałym zapachu.

5. Zespół jelita drażliwego (IBS)

W zespole jelita drażliwego biegunka z żółtymi stolcami jest spowodowana naprzemiennymi epizodami zaparć i biegunkami z powodu przyspieszonego pasażu jelitowego i zwiększonej aktywności zapalnej. Jest to stan przewlekły związany z epizodami stresu, a jego objawy obejmują ból brzucha, wzdęcia i gazy.

6. Infekcje jelitowe

W takich przypadkach żółte stolce są wynikiem zapalenia ścian jelit, które uniemożliwia wchłanianie tłuszczu. Infekcje jelitowe mogą być bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze. Jednak zjawisko to jest szczególnie związane z Escherichia coli i Giardia lamblia.

Escherichia coli zapalenie jelit

Jest to stosunkowo częste zapalenie jelit, które powoduje zapalenie jelita cienkiego przez bakterię. Escherichia coli naturalnie zasiedla ściany ludzkich jelit. Jednak niektóre szczepy mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Jeden typ wiąże się ze spożyciem skażonej żywności, która nie została odpowiednio umyta i ugotowana. Zwykle objawia się biegunką podróżnych.

Objawy są następujące:

  • Biegunka z żółtymi stolcami, czasami ze śluzem i krwią
  • Rozdęcie brzucha
  • Utrata apetytu
  • Rozlany ból brzucha
  • Obfite gazy
  • Gorączka

Giardioza

Giardiasis to zapalenie jelita cienkiego wywołane inwazją Giardia lamblia. Podobnie jak zapalenie jelit wywołane przez Escherichia coli, jest spowodowane spożyciem żywności lub wody zanieczyszczonej pasożytem.

Objawia się żółtymi stolcami, wybuchowymi i bardzo wodnistymi, cuchnącą biegunką, skurczami jelit, nudnościami, utratą apetytu i wagi.

7. Zaburzenia wątroby lub pęcherzyka żółciowego

Choroby wątroby, takie jak zapalenie wątroby lub marskość wątroby, zmniejszają ilość żółci, która dostaje się do jelita. Dzieje się tak również w przypadku obecności kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

Według badań żółć jest substancją wytwarzaną w pęcherzyku żółciowym i uwalnianą do jelita, aby ułatwić trawienie tłuszczów poprzez ich emulgację. To jest klucz do charakterystycznego koloru normalnych stolców.

Zmniejszona ilość żółci w jelicie powoduje deficyt w trawieniu tłuszczów, powodując żółte, białawe lub blade stolce. Inne objawy to ból brzucha, wzdęcia, zażółcenie skóry i ciemne zabarwienie moczu.

8. Problemy z trzustką

Tutaj uwzględnimy następujące scenariusze:

  • Przewlekłe zapalenie trzustki
  • Mukowiscydoza
  • Rak trzustki
  • Zablokowanie przewodu trzustkowego

Trzustka jest odpowiedzialna za syntezę soku trzustkowego, który zawiera enzymy, takie jak lipaza trzustkowa, które są uwalniane w jelicie cienkim i pomagają trawić pokarm. Dlatego brak soku trzustkowego może powodować żółte stolce.

Inne objawy dysfunkcji trzustki to ból w środkowej części brzucha, który rozciąga się pasmem w kierunku pleców, utrata masy ciała i zmieniony metabolizm cukru. Ponadto mogą być widoczne zmiany w zabarwieniu skóry i błon śluzowych.

Według badań, w przewlekłym zapaleniu trzustki, biegunka tłuszczowa jest drugą najczęstszą manifestacją po bólu. Charakteryzuje się biegunkowymi, błyszczącymi, pastowatymi i bardzo masywnymi stolcami.

Rak trzustki.
Rak trzustki jest patologią trudną do zdiagnozowania, ponieważ objawy pojawiają się, gdy choroba jest zaawansowana.

Żółte stolce u dzieci

U dzieci często występują żółte, brązowe i zielone odcienie stolca. Wbrew temu, w co wierzy wiele osób, nie jest to powód do niepokoju.

U noworodków w pierwszych dniach życia często występuje obecność półstałych stolców o musztardowożółtym zabarwieniu. Na ogół pojawiają się po wydaleniu zielonej smółki, odpowiadającej pierwszemu stolcowi noworodka.

Badania (w języku hiszpańskim) sugerują, że spożycie hipoalergicznego mleka modyfikowanego może zmienić kolor stolca na zielonkawo-żółty. Są one zwykle nieco bardziej płynne niż te wymienione powyżej. Gdy dziecko zacznie jeść nowe pokarmy, stolce zmienią konsystencję i kolor.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Żółte stolce są dalekie od normy. Wskazują zatem na zmianę fizjologii jelit.

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, zwłaszcza jeśli sytuacja nie poprawi się po 2 dniach. W przypadku towarzyszących objawów, takich jak gorączka, kolka, utrata masy ciała, wzdęcia brzucha lub śluz i krew w stolcu, konieczna jest natychmiastowa pomoc.

Dieta jest kluczowa

Aby zapobiec żółtym stolcom, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i przetworzonej żywności. Ponadto pij dużo wody i spożywaj łatwostrawne produkty, takie jak owoce, gotowany biały ryż, ryby i białe mięso.

Należy zauważyć, że marchew, słodkie ziemniaki i kurkuma również powodują żółte stolce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.