Znaki na twarzy - 13 ostrzeżeń przed chorobami

Znaki na twarzy - 13 ostrzeżeń przed chorobami
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Chociaż możesz tego nie rozpoznawać, twoje ciało wiele razy wysyła wiadomości, aby pokazać ci, że coś jest nie tak i robi to uwydatniając znaki na twarzy. Twoje ciało chce, abyś coś z tym zrobiła.

Wystarczy spojrzeć w lustro i zauważysz szczegóły, które omówimy poniżej. Jak mówią: “twarz jest odbiciem duszy”. Być może dlatego jest to również odbicie stanu naszego zdrowia. Twoja twarz jest jednym z najlepszych wskaźników twojego zdrowia.

1. Ciemne worki i obrzęki pod oczami

Ogólnie rzecz biorąc worki pod oczami mają podłoże genetyczne. Jeśli jednak pojawiają się z dnia na dzień, sprawiając, że wyglądasz na zmęczoną lub chorą, może to być coś innego. Wśród możliwych przyczyn mogą być:

    • Brak snu
    • Nadużywanie alkoholu
    • Palenie
    • Brak równowagi hormonalnej
    • Złe odżywianie

2. Plamy lub trądzik na czole

Przejawia się jako łagodny trądzik i może być wynikiem pewnych problemów trawiennych wynikających z konsumpcji tłustych potraw. W takim przypadku zalecamy wprowadzenie zmian w nawykach żywieniowych.

Plamy lub trądzik na czole

3. Czerwony nos

Jeśli zauważysz, że twój nos jest czerwony bardziej niż zwykle, pamiętaj, że łączy się on z różnymi naczyniami krwionośnymi,  jeśli niektóre z nich “nie działają poprawnie” – kolor zmieni się automatycznie.

Idź do lekarza tak szybko jak to możliwe, aby to sprawdzić. Może to być problem zdrowotny wymagający znacznej pomocy medycznej lub po prostu alergia albo zwykłe przeziębienie.

4. Żółta skóra i oczy

Tym razem powodem może być zły stan wątroby. Na zdrowie wątroby wpływa nagromadzenie toksyn w organizmie, co może powodować podrażnienie i inne komplikacje zdrowotne.

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań kontrolnych trzustki, wątroby lub woreczka żółciowego w celu wykluczenia takich dolegliwości jak zapalenie wątroby, mononukleoza itp.

5. Nowe pieprzyki i znamiona

Po spędzeniu wielu godzin na słońcu na skórze mogą pojawić się plamy. Jeśli tak się stanie, należy ograniczyć ekspozycję na słońce i regularnie stosować filtry przeciwsłoneczne. Jeśli zauważysz nieregularne zmiany w twoich znamionach lub pieprzykach po ekspozycji słonecznej, najlepiej udaj się do lekarza.

Nowe pieprzyki i znamiona znaki na twarzy

6. Wysypka w kształcie motyla

Objawia się jako większe, czerwone znaki na twarzy, które mogą wynikać z kilku czynników:

  • Spożywanie dużej ilości słodkiej żywności
  • Alergia
  • Nagłe zmiany temperatury

Zwykle znika samoistnie, ale to zależy również od innych objawów, które zwykle wiążą się z wystąpieniem gorączki lub bólami stawów.

7. Łuszcząca się skóra wokół ust i nosa

Te znaki ostrzegają przed brakiem witamin, takich jak A, B, C lub E. Możesz również zauważyć znaczną utratę włosów, osłabione paznokcie i ogólne osłabienie reszty organizmu. Jednym z działań, które możesz podjąć to dostosowanie diety w celu uzupełnienia niedoborów.

8. Wysypka w obszarze ust i nosa

Jeśli zobaczysz wysypkę w pewnych miejscach na wargach lub nosie oznacza to, że prawdopodobnie masz jakiś rodzaj opryszczki. Nie ma się czym martwić, ponieważ zwykle leczy się sama. Jednak stosowanie maści leczniczych nie jest złym pomysłem.

Wysypka w obszarze ust i nosa

9. Popękane usta

Jeśli masz popękane lub nadmiernie suche usta, bardzo ważne jest, aby pić dużo wody. Ponadto balsamy do ust mogą być również dobrym rozwiązaniem. Na ogół może to być spowodowane odwodnieniem, nadmierną ekspozycją na słońce lub alergią.

10. Nadmierne owłosienie na twarzy

Jest to kolejna cecha, która jest zwykle genetyczna. Jednak nie wyklucza to możliwości zmiany hormonalnej spowodowanej zespołem torbielowatych jajników (PCOS). Jeśli masz z tym problem, poproś swojego ginekologa o leczenie.

11. Znaki na twarzy – przebarwienia

Ten oznaki pojawiają się w wielu przypadkach u kobiet w ciąży. Wyglądają jak plamki, które mogą się pojawiać na policzkach lub nosie. Są rozpoznawane jako rodzaj przebarwień zwanych ciemnymi plamami lub ostudą.

Przebarwienia na twarzy

12. Cienkie brwi i rzęsy

Bez wyraźnego powodu – na przykład bez operacji czy chemii – nagle zauważysz, że twoje brwi lub rzęsy są przerzedzone. Nie ignoruj tego, ponieważ możesz mieć problem z tarczycą. Sugerujemy wykonanie badań krwi i wizytę u lekarza.

13. Znaki na twarzy: Trądzik i wysypka lub odbarwienie na brodzie

Twój podbródek jest bezpośrednio związany z poziomem hormonów. Tak więc czynniki powodujące trądzik lub wysypkę w tym obszarze mogą obejmować:

  • Brak równowagi hormonalnej
  • Brak snu
  • Stres

Staraj się odżywiać w zdrowszy sposób dodając warzywa do codziennych posiłków oraz zwróć uwagę na nawyki związane z twoim stylem życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tan, J. K. L., & Bhate, K. (2015). A global perspective on the epidemiology of acne. British Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/bjd.13462
  • Arduino, P. G., & Porter, S. R. (2008). Herpes Simplex Virus Type 1 infection: Overview on relevant clinico-pathological features. Journal of Oral Pathology and Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1600-0714.2007.00586.x
  • Nygaard, B. (2015). Primary hypothyroidism. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/S0015-1882(09)70095-3
  • Liu, A., Al-Lami, A., & Kapoor, K. (2019). Rhinophyma: when Red Nose Day is no laughing matter. The British journal of general practice : the journal of the Royal College of General Practitioners, 69(680), 137. https://doi.org/10.3399/bjgp19X701585
  • Sarkar, R., Ranjan, R., Garg, S., Garg, V. K., Sonthalia, S., & Bansal, S. (2016). Periorbital Hyperpigmentation: A Comprehensive Review. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 9(1), 49–55
  • Bowe, W. P., & Logan, A. C. (2011). Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?. Gut pathogens, 3(1), 1. https://doi.org/10.1186/1757-4749-3-1
  • Gondal B, Aronsohn A. A Systematic Approach to Patients with Jaundice. Semin Intervent Radiol. 2016;33(4):253-258. doi:10.1055/s-0036-1592331
    • Jović A, Marinović B, Kostović K, Čeović R, Basta-Juzbašić A, Bukvić Mokos Z. The Impact of Pyschological Stress on Acne. Acta Dermatovenerol Croat. 2017;25(2):1133-1141.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.