Zmiękczacz do ręczników - prosty i domowy sposób

Zmiękczacz do ręczników - prosty i domowy sposób

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jak wiesz, każda odzież w naszej garderobie wymaga odmiennego traktowania. Często rodzi to pewne wątpliwości co do prania ubrań, pościeli czy ręczników. Wydawać się może, że potrzebne są specjalistyczne kursy aby dobrze dobrać środki i sposób czyszczenia danych akcesoriów.

Zmiękczacz do ręczników, przygotowany w domowym zaciszu pozwoli Ci odpowiednio zadbać o tę część tkanin.

Jak się okazuje, jeśli nie możemy już zapytać naszej babki lub prababki o skuteczny przepis na zmiękczacz do ręczników – przyda nam się internet i ten artykuł.

Prezentujemy Ci domowe i fantastyczne rozwiązanie, które ułatwi Ci codzienność i domowe obowiązki. Od dziś ręczniki mogą być nieskazitelnie czyste i miękkie dzięki naturalnym składnikom.

Szczególnie tuż po zakupie ręczników zauważamy, że dopiero z czasem zyskują one bardziej miękką teksturę i nie drażnią naszej delikatnej skóry. Czy jednak musimy tyle czekać?

Jeśli marzą Ci się ręczniki czyste i zdezynfekowane, a do tego miękkie i przyjemne w dotyku – przyjrzyj się przepisowi na domowy zmiękczacz do ręczników.

Domowy zmiękczacz do ręczników – jak go przygotować?

Zainteresowany domowym sposobem na zmiękczanie tkanin? Czas postawić na ekologię i tradycyjne rozwiązania, bez chemicznych dodatków.

Nie wahaj się zajrzeć dalej do artykułu, gdzie znajdziesz dokładny przepis i sposób przygotowania tego preparatu. Jesteśmy przekonani, że w konsekwencji zrezygnujesz z przemysłowych rozwiązań.

Zmiękczacz do ręczników – co potrzebujesz aby go przygotować?

 • 2 szklanki białego octu (500 ml)
 • 4 szklanki wody mineralnej (1 litr)
 • 2 łyżki sody oczyszczonej (18 g)

Organiczny zmiękczacz do ręczników – do pralki lub prania ręcznego

Przygotowanie jest bezsprzecznie proste, jedyne co potrzebujemy to odpowiedni pojemnik do wymieszania składników.

ręczniki zmiękczacz
 • Na początku: wymieszaj litr wody z 1/2 litra białego octu. Biały ocet jest najbezpieczniejszy w tym przypadku, nie pozostawi żadnych śladów.
 • Następnie, stopniowo należy dodawać sodę oczyszczoną. Natychmiast zaobserwujesz jak powstaje piana.
  Dlatego ważne jest aby sodę dodawać powoli, inaczej może uzyskać zbyt dużą objętość. 
 • Oczywiście wszystko należy dobrze wymieszać, aby zmiękczacz do ręczników stał się jednolity.
 • Po otrzymaniu preparatu: zalecamy trzymanie go w plastikowej/szklanej butelce, tak aby zawsze był pod ręką.

Rzecz jasna, nadszedł czas na pierwszą próbę! Umyj ręczniki z dodatkiem domowego preparatu i przekonaj się o różnicach i zaletach tego ekologicznego środka do zmiękczania tkanin.

Ciekawostki i wskazówki

Ocet stanowi jeden z najlepszych środków zmiękczających, które możemy stosować także w stosunku do ubrań. Przyznajemy jednak, że najlepiej sprawdzi się w przypadku mycia ręczników, które zazwyczaj utrzymują dużą wilgotność.

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, jeśli po każdym myciu ręczniki nie wyschną wystarczająco – towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Woń ta utrzymuje się nawet po praniu właściwym.

Co istotne, ocet jest stosowany nie tylko jako środek zmiękczający, ale także jako preparat czyszczący przedmioty i kłopotliwe zakątki w domu, takie jak łazienka czy kuchnia.

zmiękczacz do ręczników

Ostry zapach octu wkrótce po wyschnięciu znika, dlatego warto nim usuwać plamy i inne nieprzyjemne zapachy w domu.

Jeśli zauważysz dużą plamę na ręczniku – możesz bezpośrednio zaaplikować na nią ocet. Pozostaw na 10 minut, a następnie wypierz ręcznik w tradycyjny sposób.

Wskazówki dotyczące mycia ręczników

 • Ręczniki najlepiej myć zimną wodą z białym octem, cytryną i odrobiną perfumowanego amoniaku. W ten sposób zagwarantujemy sobie ich przyjemny zapach.
 • Podczas czyszczenia nie należy używać przemysłowych środków zmiękczających lub innych detergentów. Paradoksalnie im więcej chemicznych środków czyszczących tym mniej efektowne pranie i ryzyko brzydkiego zapachu.
 • Jeśli nie posiadasz automatycznej suszarki – pozostaw ręczniki do wyschnięcia na powietrzu. Przede wszystkim nie zostawiaj ich w małym pomieszczeniu bez wentylacji. Przed przechowywaniem w szafce muszą być dokładnie osuszone, aby uniknąć nieprzyjemnej woni wilgoci.
 • Co więcej, nie należy przeładowywać pralki i prać dużej ilości ręczników w tym samym czasie. Pamiętaj bowiem, że utrudnia to czyszczenie i rzecz jasna będziesz musiał wyprać rzeczy raz jeszcze. Nie chcesz przecież dokładać sobie domowych obowiązków!

Jak mogłeś się przekonać przygotowanie zmiękczacza do tkanin i ręczników jest bardzo proste i możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Ponadto nie wymaga dużego nakładu finansowego i wspiera ekologiczny sposób życia!

Zastosuj w praktyce dany preparat i podziel się przemyśleniami! Może masz inny przepis na własny środek czyszczący?

To może Cię zainteresować ...
Domowej roboty detergent do naczyń!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Domowej roboty detergent do naczyń!

Przygotuj domowej roboty detergent do mycia naczyń, który usunie z nich nawet najbardziej uporczywy tłuszcz. Poznaj jego składniki i recepturę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Goodyear, N., Brouillette, N., Tenaglia, K., Gore, R., & Marshall, J. (2015). The effectiveness of three home products in cleaning and disinfection of Staphylococcus aureus and Escherichia coli on home environmental surfaces. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.12935
 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Penn State University. (2017). Analyzing the Acid in Vinegar. Penn State Journal.
 • Kuepper, G., & Thomas, R. (2001). Use of Baking Soda as a Fungicide. Organic Gardening.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.