Zmiękczacz do ręczników - prosty i domowy sposób

Zmiękczacz do ręczników - prosty i domowy sposób

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jak wiesz, każda odzież w naszej garderobie wymaga odmiennego traktowania. Często rodzi to pewne wątpliwości co do prania ubrań, pościeli czy ręczników. Wydawać się może, że potrzebne są specjalistyczne kursy aby dobrze dobrać środki i sposób czyszczenia danych akcesoriów.

Zmiękczacz do ręczników, przygotowany w domowym zaciszu pozwoli Ci odpowiednio zadbać o tę część tkanin.

Jak się okazuje, jeśli nie możemy już zapytać naszej babki lub prababki o skuteczny przepis na zmiękczacz do ręczników – przyda nam się internet i ten artykuł.

Prezentujemy Ci domowe i fantastyczne rozwiązanie, które ułatwi Ci codzienność i domowe obowiązki. Od dziś ręczniki mogą być nieskazitelnie czyste i miękkie dzięki naturalnym składnikom.

Szczególnie tuż po zakupie ręczników zauważamy, że dopiero z czasem zyskują one bardziej miękką teksturę i nie drażnią naszej delikatnej skóry. Czy jednak musimy tyle czekać?

Jeśli marzą Ci się ręczniki czyste i zdezynfekowane, a do tego miękkie i przyjemne w dotyku – przyjrzyj się przepisowi na domowy zmiękczacz do ręczników.

Domowy zmiękczacz do ręczników – jak go przygotować?

Zainteresowany domowym sposobem na zmiękczanie tkanin? Czas postawić na ekologię i tradycyjne rozwiązania, bez chemicznych dodatków.

Nie wahaj się zajrzeć dalej do artykułu, gdzie znajdziesz dokładny przepis i sposób przygotowania tego preparatu. Jesteśmy przekonani, że w konsekwencji zrezygnujesz z przemysłowych rozwiązań.

Zmiękczacz do ręczników – co potrzebujesz aby go przygotować?

  • 2 szklanki białego octu (500 ml)
  • 4 szklanki wody mineralnej (1 litr)
  • 2 łyżki sody oczyszczonej (18 g)

Organiczny zmiękczacz do ręczników – do pralki lub prania ręcznego

Przygotowanie jest bezsprzecznie proste, jedyne co potrzebujemy to odpowiedni pojemnik do wymieszania składników.

ręczniki zmiękczacz
  • Na początku: wymieszaj litr wody z 1/2 litra białego octu. Biały ocet jest najbezpieczniejszy w tym przypadku, nie pozostawi żadnych śladów.
  • Następnie, stopniowo należy dodawać sodę oczyszczoną. Natychmiast zaobserwujesz jak powstaje piana.
    Dlatego ważne jest aby sodę dodawać powoli, inaczej może uzyskać zbyt dużą objętość. 
  • Oczywiście wszystko należy dobrze wymieszać, aby zmiękczacz do ręczników stał się jednolity.
  • Po otrzymaniu preparatu: zalecamy trzymanie go w plastikowej/szklanej butelce, tak aby zawsze był pod ręką.

Rzecz jasna, nadszedł czas na pierwszą próbę! Umyj ręczniki z dodatkiem domowego preparatu i przekonaj się o różnicach i zaletach tego ekologicznego środka do zmiękczania tkanin.

Ciekawostki i wskazówki

Ocet stanowi jeden z najlepszych środków zmiękczających, które możemy stosować także w stosunku do ubrań. Przyznajemy jednak, że najlepiej sprawdzi się w przypadku mycia ręczników, które zazwyczaj utrzymują dużą wilgotność.

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, jeśli po każdym myciu ręczniki nie wyschną wystarczająco – towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Woń ta utrzymuje się nawet po praniu właściwym.

Co istotne, ocet jest stosowany nie tylko jako środek zmiękczający, ale także jako preparat czyszczący przedmioty i kłopotliwe zakątki w domu, takie jak łazienka czy kuchnia.

zmiękczacz do ręczników

Ostry zapach octu wkrótce po wyschnięciu znika, dlatego warto nim usuwać plamy i inne nieprzyjemne zapachy w domu.

Jeśli zauważysz dużą plamę na ręczniku – możesz bezpośrednio zaaplikować na nią ocet. Pozostaw na 10 minut, a następnie wypierz ręcznik w tradycyjny sposób.

Wskazówki dotyczące mycia ręczników

  • Ręczniki najlepiej myć zimną wodą z białym octem, cytryną i odrobiną perfumowanego amoniaku. W ten sposób zagwarantujemy sobie ich przyjemny zapach.
  • Podczas czyszczenia nie należy używać przemysłowych środków zmiękczających lub innych detergentów. Paradoksalnie im więcej chemicznych środków czyszczących tym mniej efektowne pranie i ryzyko brzydkiego zapachu.
  • Jeśli nie posiadasz automatycznej suszarki – pozostaw ręczniki do wyschnięcia na powietrzu. Przede wszystkim nie zostawiaj ich w małym pomieszczeniu bez wentylacji. Przed przechowywaniem w szafce muszą być dokładnie osuszone, aby uniknąć nieprzyjemnej woni wilgoci.
  • Co więcej, nie należy przeładowywać pralki i prać dużej ilości ręczników w tym samym czasie. Pamiętaj bowiem, że utrudnia to czyszczenie i rzecz jasna będziesz musiał wyprać rzeczy raz jeszcze. Nie chcesz przecież dokładać sobie domowych obowiązków!

Jak mogłeś się przekonać przygotowanie zmiękczacza do tkanin i ręczników jest bardzo proste i możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Ponadto nie wymaga dużego nakładu finansowego i wspiera ekologiczny sposób życia!

Zastosuj w praktyce dany preparat i podziel się przemyśleniami! Może masz inny przepis na własny środek czyszczący?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goodyear, N., Brouillette, N., Tenaglia, K., Gore, R., & Marshall, J. (2015). The effectiveness of three home products in cleaning and disinfection of Staphylococcus aureus and Escherichia coli on home environmental surfaces. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.12935
  • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
  • Penn State University. (2017). Analyzing the Acid in Vinegar. Penn State Journal.
  • Kuepper, G., & Thomas, R. (2001). Use of Baking Soda as a Fungicide. Organic Gardening.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.