Ziołowe terapie na łuszczycę - poznaj 5 najskuteczniejszych

Objawy łuszczycy są bardzo uciążliwe i mogą się szybko pogorszyć, jeśli w porę nie reagujemy. Na szczęście istnieją pewne środki ziołowe, które pomagają je kontrolować.
Ziołowe terapie na łuszczycę - poznaj 5 najskuteczniejszych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ziołowe terapie na łuszczycę stosowane miejscowo przyciągnęły uwagę wielu pacjentów, którzy zmagają się z uciążliwymi objawami. Chociaż choroba wymaga uwagi dobrego specjalisty, niektórzy znajdują również ulgę stosując dodatkowo różnego rodzaju naturalne alternatywy.

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która najczęściej atakuje skórę. Szacuje się, że dotyka aż 2% światowej populacji, a w wielu przypadkach występuje równocześnie z chorobą zwaną łuszczycowym zapaleniem stawów.

Leki doustne i terapia światłem to tylko niektóre z nowoczesnych sposobów radzenia sobie z objawami. Jednak coraz więcej badań jest prowadzonych w celu znalezienia dowodów na korzyści płynące z roślin. Zobaczmy zatem, co mogą zdziałać ziołowe terapie na łuszczycę. Zachęcamy do lektury!

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca objawia się obecnością strupów na skórze, którym w niektórych przypadkach towarzyszy również dyskomfort i swędzenie.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się szybkim rogowaceniem komórek skóry w ogniskach chorobowych. To z kolei prowadzi do powstania czerwonych plam lub strupów, którym mogą towarzyszyć ból, pęknięcia lub krwawienie, a także inne dokuczliwe objawy.

Łuszczyca na ręce.

Istnieje kilka postaci choroby, z których najczęstszą jest łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca plackowata i łuszczyca kropelkowata. Istnieje również łuszczyca krostkowa, odwrócona a także erytrodermia łuszczycowa. Ta ostatnia postać jest jedną z najpoważniejszych, jednak niezbyt często występuje.

Objawy łuszczycy

Objawy kliniczne łuszczycy mogą się różnić u każdej osoby, w zależności od rodzaju i stopnia rozwoju choroby. Często dotknięte obszary to skóra głowy, ręce, łokcie i szyja. W tych częściach mogą się rozwinąć następujące zmiany:

  • Zaczerwienione i zaognione zrogowacenia
  • Łuski lub strupy o białawym i srebrnym odcieniu
  • Sucha i popękana skóra, która może krwawić
  • Ból wokół dotkniętych obszarów
  • Swędzenie i pieczenie
  • Grube paznokcie, z widocznymi wgłębieniami
  • Ból i stan zapalny stawów

Miejscowe terapie ziołowe na łuszczycę: 5 sposobów

Miejscowe terapie ziołowe na łuszczycę mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, łuszczenia i rogowacenia, które choroba wywołuje na skórze. W rzeczywistości wiele ekstraktów ziołowych stosuje się do produkcji leków farmakologicznych w tym samym celu. Odkryj je jednak w ich najbardziej naturalnym stanie!

1. Aloe vera

Żel aloesowy ma właściwości łagodzące, zmniejszające dolegliwości powodowane przez łuszczycę.

Aloe vera

Bez wątpienia Aloes jest jednym z najpopularniejszych miejscowych sposobów leczenia łuszczycy. Ze względu na swoje właściwości łagodzące, antybakteryjne i odświeżające, jest skutecznym sposobem na zminimalizowanie podrażnienia, bólu i zaczerwienienia. W rzeczywistości sprzyja również zapobieganiu infekcjom.

Jak go stosować?

  • Najlepiej nakładać żel miejscowo do trzech razy w tygodniu.
  • Leczenie można stosować przez 3 lub 4 tygodnie. Jeśli objawy utrzymują się, pozwól odpocząć skórze przez tydzień a potem wznów stosowanie aloesu.

2. Kurkuma

Kurkumina obecna w tym korzeniu ma dobrze znane działanie przeciwzapalne.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa działająca przeciwzapalnie, należąca do tej samej rodziny, co imbir. Jej substancja czynna, kurkumina, dała bardzo pozytywne wyniki jeśli chodzi o terapie ziołowe stosowane na łuszczycę. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i kojącemu zapobiega infekcjom i łagodzi pieczenie.

Jak ją stosować?

  • Można ją stosować miejscowo w postaci specjalnie przygotowanych żeli lub domowych środków. Dobrą opcją jest mieszanie proszku kurkumy z miodem.
  • Środek może być stosowany przez 3 lub 4 tygodnie z rzędu.

3. Mahonia pospolita, czyli berberys

Przeciwutleniacze obecne w winogronach oregońskich są używane w celu ochrony stanu skóry dotkniętej łuszczycą.

Winogrona na ziołowe terapie na łuszczycę

Berberys, czy mahonia pospolita lub ostrolistna (Mahonia aquifolium) zawiera substancje o działania przeciwzapalnym. Ziołowe terapie na łuszczycę z użyciem mahonii okazały się bardzo skuteczne. Zawartość przeciwutleniaczy jak również właściwości przeciwzapalne pomagają w zmniejszeniu wysypki i zaczerwienienia.

Jak go stosować?

  • Wysuszoną roślinę można zmielić w celu uzyskania ekstraktu w proszku, który następnie dodaje się do kremu do skóry.
  • Opcjonalnie można stosować również destylowane ekstrakty z berberysu.

4. Nagietek

Rogowacenie skóry i świąd można zmniejszyć poprzez miejscowe stosowanie nagietka.

Nagietek

Nagietek jest rośliną przeciwzapalną, znaną ze swoich zbawiennych właściwości dla utrzymania skóry w dobrym stanie. Od setek lat stosuje się go w leczeniu chorób dermatologicznych, ponieważ pomaga łagodzić objawy, takie jak stany zapalne, zaczerwienienia i łuszczenie.

Jak go stosować?

  • Kąpiele z dodatkiem naparu z nagietka to bardzo skuteczne ziołowe terapie na łuszczycę. Możesz także używać ekstraktu z tej rośliny w kremie lub w olejku.

5. Rumianek

Kolejny środek medycyny tradycyjnej: niezawodny rumianek.

Rumianek i ziołowe terapie na łuszczycę

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że rumianek jest lekarstwem stosowanym dermatologicznie od wielu lat. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i kojące jest idealnym lekarstwem przeciw objawom łuszczycy, a także egzemy i innych chorób skóry.

Jak go stosować?

  • Napar można stosować zewnętrznie jako tonik do przemywania skóry. Możesz również użyć ekstraktów i olejków z tej rośliny, aby na ich bazie robić domowe kremy.
  • Najlepiej stosować go codziennie, dwa lub trzy razy.

Czy cierpisz z powodu objawów łuszczycy? Oprócz konsultacji z lekarzem, nie wahaj się przetestować te naturalne ziołowe terapie na łuszczycę stosowane miejscowo. Oczywiście, jeśli tylko zaobserwujesz niekorzystne reakcje, należałoby natychmiast zawiesić kurację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herman, A., & Herman, A. P. (2016). Topically used herbal products for the treatment of psoriasis – Mechanism of action, drug delivery, clinical studies. Planta Medica. https://doi.org/10.1055/s-0042-115177
  • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., Mukherjee, K., & Harwansh, R. K. (2013). Phytochemical and Therapeutic Profile of Aloe vera. Journal of Natural Remedies. https://doi.org/10.18311/JNR/2014/84
  • Feily, A., & Namazi, M. R. (2009). Aloe vera in dermatology: a brief review. Giornale Italiano Di Dermatologia e Venereologia : Organo Ufficiale, Società Italiana Di Dermatologia e Sifilografia.
  • Shishodia, S. (2013). Molecular mechanisms of curcumin action: Gene expression. BioFactors. https://doi.org/10.1002/biof.1041
  • Thangapazham, R. L., Sharma, A., & Maheshwari, R. K. (2007). Beneficial role of curcumin in skin diseases. Advances in Experimental Medicine and Biology. https://doi.org/10.1007/978-0-387-46401-5_15
  • Gulliver, W. P., & Donsky, H. J. (2005). A report on three recent clinical trials using Mahonia aquifolium 10% topical cream and a review of the worldwide clinical experience with Mahonia aquifolium for the treatment of plaque psoriasis. American Journal of Therapeutics. https://doi.org/10.1097/01.mjt.0000174350.82270.da
  • Akhtar, N., Zaman, S. U., Khan, B. A., Amir, M. N., & Ebrahimzadeh, M. A. (2011). Calendula extract: Effects on mechanical parameters of human skin. Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research.
  • Matricaria chamomilla (German chamomile). (2008). Alternative Medicine Review. https://doi.org/10.1177/0081175015581379

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.