Zielona herbata: 10 właściwości zdrowotnych

Wśród wielu właściwości, jakimi cechuje się zielona herbata znajduje się między innymi zapobieganie cukrzycy, ponieważ pomaga ona kontrolować poziom cukru we krwi.
Zielona herbata: 10 właściwości zdrowotnych
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje wiele powodów, dla których zielona herbata stała się integralną częścią azjatyckiej kultury już wiele stuleci temu.

Napój ten jest bogaty w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które oferują liczne korzyści zdrowotne dla Twojego organizmu, wzmacniając jego naturalne mechanizmy obronne i zapobiegając rozwoju chorób.

A oprócz wymienionych powyżej zalet dziś wiemy także, że zielona herbata może pomóc podczas odchudzania i zapobiec rozwojowi chronicznych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwór.


Czy wiesz już, co zielona herbata może Tobie zaoferować? Jeśli przeczytasz nasz dzisiejszy artykuł, to odkryjesz 10 naprawdę zaskakujących korzyści wynikających z picia tego wspaniałego napoju i powodów, dla których warto pić go regularnie, każdego dnia.

1. Zielona herbata zawiera spore ilości przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które są odpowiedzialne za zwalczanie skutków działania szkodliwych cząstek, takich jak wolne rodniki.

Zielona herbata jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu jest ona Twoim nieocenionym sojusznikiem w walce z niektórymi przewlekłymi chorobami i przedwczesnym starzeniem się skóry.

2. Ochrona przez nowotworami

Niektóre badania wykazały, że zielona herbata wykazuje skuteczność w przypadku redukowania rozwoju różnych rodzajów nowotworów.

Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill w Montrealu wykazało, że przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Na podstawie wyników innego badania jego autorzy stwierdzili, że ryzyko wystąpienia nowotworu płuc zostało zredukowane o 18%.

Badania prowadzone w Chinach wykazały związek pomiędzy regularnym piciem zielonej herbaty oraz zmniejszeniem ryzyka rozwoju raka żołądka, trzustki, przełyku, prostaty i jelita grubego.

3. Wpływ na poprawę ogólnej kondycji serca

Zdrowie serca

Te same przeciwutleniacze wchodzące w skład herbaty stymulują także regulowanie poziomu „złego” cholesterolu w Twojej krwi i redukują odkładanie się złogów tłuszczowych na ściankach naczyń krwionośnych.

Dzięki tym korzystnym cechom uważa się, że regularne picie napojów o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takich jak zielona herbata, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i innych problemów związanych ze ogólnym stanem zdrowia układu krążenia.

4. Poprawa stanu Twojej wątroby

Twoja wątroba jest odpowiedzialna za eliminowanie toksyn gromadzących się w krwi i wpływających negatywnie na ogólny stan zdrowia. Kiedy jednak dojdzie do odkładania się tych toksycznych związków w tym narządzie, może to mieć poważne skutki na prawidłowe funkcjonowanie innych organów Twojego ciała.

Zielona herbata wypijana w liczbie co najmniej jednej filiżanki każdego dnia może być wszystkim, czego potrzebujesz do oczyszczenia swojej wątroby i przywrócenia jej normalnego funkcjonowania.

Regularne picie tego napoju pomaga także uniknąć negatywnych skutków spowodowanych przez toksyny zawarte w takich produktach, jak np. alkohol i uniemożliwia rozwój stanu zapalnego wątroby.

5. Stymulacja Twojego metabolizmu oraz ułatwianie zrzucania nadmiaru kilogramów

Badania wykazały, że zielona herbata może pomóc w zapobieganiu odkładania się zapasów tłuszczu w Twoim organizmie i zredukować nadmierną masę ciała.

Jedno z badań wykazało zdolność tego napoju do redukcji poziomu tłuszczu w organizmie, jako że uczestnicy biorący przez trzy miesiące udział w testach rzeczywiście zdołali schudnąć.

Stwierdzono również, że zielona herbata pomaga przyspieszyć metabolizm, poprawia zdolność spalania kalorii i dodatkowo zapewnia poprawę stanu zdrowia serca.

6. Pomoc w sprawnym funkcjonowaniu układu pokarmowego

Filiżanka zielonej herbaty

Zielona herbata wykazuje łagodne działanie przeczyszczające, które pomaga w zapobieganiu lub leczeniu zaparć, oprócz tego wpływa na redukcję gazów, wzdęć i innego rodzaju problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego.

7. Ochrona przed cukrzycą

Niektóre właściwości omawianego napoju mogą okazać się przydatne do kontrolowania poziomu cukru we krwi oraz zapobieganiu cukrzycy. Najnowsze badania wykazały, że zielona herbata może nawet uchronić Cię przez rozwojem cukrzycy typu 1, a nie tylko pomagać ludziom w radzeniu sobie z typem 2 tej choroby.

8. Poprawa stanu uzębienia

Zielona herbata znalazła szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej, która korzystała z jej właściwości w celu ochrony stanu zębów, zwalczania zakażeń jamy ustnej i kontrolowania problemów z nieświeżym oddechem.

9. Zapobieganie reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Liczne badania wykazały, że zielona herbata stanowi silny lek przeciwbólowy oraz zwalcza zapalenia, co jest niezwykle przydatnymi cechami w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz innych chorób wiążącymi się z występowaniem stanów zapalnych.

Picie zielonej herbaty może pomóc zatrzymać reakcję organizmu przejawiającą się wytworzeniem stanu zapalnego, a nawet uniemożliwić nieprawidłowy rozpad tkanek u osób uskarżających się na dolegliwości wywołane opisanymi powyżej chorobami.

10. Wzmocnienie układu immunologicznego

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, jakimi cechuje się zielona herbata powoduje, że jest ona jednym z najlepszych naturalnych sojuszników Twojego układu odpornościowego.

Zielona herbata jest niezwykle skuteczna w przypadku leczeniu różnych rodzajów infekcji, jak również typowych schorzeń dróg oddechowych, takich jak przeziębienie i grypa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.