Zielistka Sternberga - jak dbać o tę roślinę i jak ją rozmnażać

Dowiedz się, jak rozmnożyć zielistkę Sternberga. Jest to bardzo proste i można to zrobić samodzielnie w domu. Podpowiadamy również, jak dbać o roślinę, gdy zacznie rosnąć.
Zielistka Sternberga - jak dbać o tę roślinę i jak ją rozmnażać

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2023

Czy wiesz, zielistka Sternberga to roślina, którą możesz rozmnażać używając młodego kłącza? Ten proces jest bardzo prosty i można go przeprowadzić w glebie lub w wodzie, w zależności od preferencji. Czytaj dalej, ponieważ powiemy Ci, jak pielęgnować i rozmnażać te piękne rośliny!

Narzędzia do rozmnażania zielistki Sternberga

Oto, czego będziesz potrzebować:

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Rośliny wymagające minimalnej pielęgnacji

Zielistka Sternberga rozsadzana w glebie

Propagar la planta de araña en tierra es sencillo, necesitas cortar los brotes que salen de los tallos.
Rozmnażanie zielistki w glebie jest proste. Musisz po prostu odciąć pędy wyrastające na rozłogach.

W innych językach zielistka Sternberga nosi charakterystyczne nazwy „roślina pająk” lub „zła matka”. Zawdzięcza je właśnie specyficznej formie rozmnażania.

Na łodydze zielistki z czasem pojawiają się drobne kwiatki, z których następnie wyrastają nowe, młode pędy. To właśnie ich używa się do procesu rozmnażania. Tak więc, jeśli chcesz wyhodować swoje nowe zielistki, wykonaj kroki, którymi się z Tobą dzielimy poniżej.

1. Odetnij pędy, które zamierzasz hodować

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby rozmnożyć zielistkę jest odcięcie pędów, które zamierzasz wyhodować. Aby to zrobić, musisz zdjąć je z długich gałęzi, na których rosną małe roślinki.

Kiedy już je zidentyfikujesz, odetnij je, pamiętając o zachowaniu guzków, które mają. Chodzi o to, że w tym miejscu pojawiają się początki korzeni, które albo wrosną w glebę, albo rozwiną się w wodzie, w zależności od tego, czego użyjesz do ich uprawy.

2. Umieść sadzonki w szklance wody

Jeśli małe zielistki nie mają dobrze rozwiniętych korzeni, należy je umieścić w szklance lub pojemniku z wodą. Następnie codziennie sprawdzaj, czy korzenie rosną i uzupełniaj parującą wodę, nie dopuszczając do zanurzenia liści.

Pamiętaj, że ten krok może zająć kilka tygodni. Dlatego pamiętaj, aby znaleźć miejsce z bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeśli jednak wycięte kiełki mają już korzenie, pomiń ten krok.

3. Posadź zielistkę Sternberga w ziemi

Gdy małe roślinki wypuszczą korzenie, nadszedł czas na sadzenie. Następnie musisz wypełnić doniczki dobrej jakości glebą, która zatrzymuje odpowiednią wilgotność. Idealne podłoże powinno zawierać korę sosnową, wermikulit, torf lub perlit.

Podobnie należy zadbać o to, aby doniczki miały dobry drenaż. Jeśli te, które masz, nie mają wystarczającej liczby otworów, wykonaj nowe za pomocą gorącego śrubokręta. Pamiętaj, aby umieścić podstawki pod spodem, aby zatrzymać wodę.

Po napełnieniu doniczek ziemią, wykop dziurę pośrodku i umieść młode zielistki. Ich korzenie powinny być dobrze przykryte. Aby to zrobić, wypełnij otwór ziemią i dociśnij, aby unieruchomić sadzonkę.

4. Młoda zielistka Sternberga wymaga natychmiastowego podlania

Podlej rośliny natychmiast po ich posadzeniu. Ilość płynu, którą należy wlać, ustalić obserwując moment wypłynięcia przez otwory drenażowe.

Uwaga! Oto sztuczka, której nie możesz przeoczyć: wylej wodę pozostałą na podstawce.

Ta wskazówka jest bardzo ważna, ponieważ chociaż podłoże powinno być wilgotne, uważa się, że pozostawiony nadmiar uniemożliwi dalsze wchłanianie z podstawek. Może to spowodować gnicie korzeni i śmierć rośliny.

Od tego momentu podlewaj co drugi dzień, aż wzrost się wyrówna. Następnie za każdym razem, gdy zauważysz, że podłoże wysycha, ponownie podlewaj, aby utrzymać niezbędną wilgotność.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Jak zrobić domowe wiszące donice dla swoich roślin

Zielistka Sternberga hodowana w wodzie

La planata de araña también puede propagarse y mantener en agua, luce hermosa.
Zielistka Sternberga może również rosnąć i pięknie wyglądać w szklance lub wazonie z wodą.

Jeśli nie chcesz rozmnażać zielistki w glebie, użyj pojemnika z wodą. To dobra opcja do dekoracji domu lub biura.

Oto, co musisz zrobić:

  1. Przygotuj szklankę lub pojemnik z wodą, w którym zamierzasz umieścić swoje małe rośliny.
  2. Zauważysz, że małe zielistki rosną na pędach, które wychodzą z rośliny matecznej. Odetnij je, pozostawiając część tej łodygi.
  3. Użyj łodygi, aby umieścić roślinę w szklance i nie dopuść, aby liście dotykały pąków. Jeśli pędy mają już wykształcone korzenie, należy wyregulować poziom wody tak, aby ledwo dotykała końcówek pędów. Jeśli nie ma korzeni, podnieś poziom płynu tak, aby dotykała podstawy rośliny.
  4. Codziennie zmieniaj wodę, aby nie pojawił się grzyb.
  5. Za około 15 dni twoje rośliny zostaną ukorzenione.
  6. W tym momencie możesz przenieść swoje zielistki do końcowego pojemnika.
  7. Gdy rośliny się ukorzenią, pamiętaj o regularnej wymianie wody i ciesz się nowymi zielistkami.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) jest wytrzymałą byliną, którą łatwo rozmnażać i pielęgnować w domu. Jest przyjazna dla zwierząt, co oznacza, że nie ma problemu, jeśli zwierzęta ją ugryzą (chociaż nie jest to idealne rozwiązanie).

Chociaż wymaga jedynie podstawowej pielęgnacji, należy zwrócić uwagę na jej potrzeby, aby rosła pięknie i zdrowo:

  • Rodzaj światła: zielistka Sternberga lubi światło słoneczne, ale nie bezpośrednie, ponieważ może zepsuć jej ładne liście. Docenia również miejsca zacienione i półcieniste.
  • Temperatura: ta roślina wytrzymuje maksymalne temperatury 30 stopni Celsjusza i minimalne temperatury -2.
  • Podlewanie: latem podlewanie powinno być częste (2-3 razy w tygodniu), a zimą co tydzień.
  • Nawóz: wiosną nawozić co 15 dni. Nawóz podaje się razem z wodą do podlewania.

Oto, jak łatwo rozmnażać i dbać o zielistkę Sternberga. Dzięki tym metodom możesz wyhodować własne pędy, aby mieć więcej roślin w domu lub podarować członkowi rodziny lub przyjacielowi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Poole, R. T., & Zimmer, K. (2019). Chlorophytum Comosum. In CRC Handbook of Flowering (pp. 236-237). CRC Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.