Zespół policystycznych jajników – 5 objawów

Objawy towarzyszące zespołowi policystycznych jajników bywają bardzo uciążliwe oraz negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości chorej kobiety.
Zespół policystycznych jajników – 5 objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół policystycznych jajników to popularna choroba wśród kobiet w każdym wieku. U źródeł tej dolegliwości leżą zachodzące w organizmie silne zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do tworzenia się niebezpiecznych dla zdrowia cyst w obrębie dróg rodnych.

Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się szeregiem objawów, których w żadnym wypadku nie powinnyśmy lekceważyć. To właśnie one pomogą Ci szybko wykryć chorobę i zareagować na wahania poziomu hormonów w ciele.

Chociaż w większości przypadków nie dochodzi do utworzenia się cysty, jeśli to nastąpi, pojawia się silny ból oraz ryzyko pęknięcia guza, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie należy jednak przedwcześnie panikować. Zespół policystycznych jajników można leczyć, i to już we wczesnym stadium choroby.

Warunkiem koniecznym dla szybkiego i skutecznego wyleczenia tej kobiecej dolegliwości jest wczesne wykrycie zmian. Pomagają w tym liczne objawy wysyłane przez organizm. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe szanse na pomyślne zażegnanie problemu. Kuracja zwykle zakłada przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych w celu zahamowania uwolnienia jajeczka przez jajniki.

Zespół policystycznych jajników – najczęstsze objawy

Zespołowi policystycznych jajników zawsze towarzyszą dość jednoznaczne objawy. Stąd też chorobę tę jest stosunkowo łatwo wykryć, by wcześnie rozpocząć leczenie. Nie bagatelizuj sygnałów ostrzegawczych, jakie wysyła Ci twoje ciało i szybko reaguj w obliczu niepokojących zmian.

Poniżej znajdziesz listę objawów, które towarzyszą zespołowi policystycznych jajników niemalże od samego początku rozwoju choroby. Zaobserwuj, czy któryś z nich nie dotyczy i Ciebie!

1. Trądzik

Warto uświadomić sobie, że trądzik jest zupełnie normalnym objawem w okresie dojrzewania. Jeśli jednak pojawia się w dorosłym wieku, zwykle bywa objawem rozwijających się w organizmie chorób. Zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów wewnętrznych ciała objawiają się bardzo często w postaci wyprysków o różnym natężeniu.

Jeśli burzę hormonów wywołaną okresem dojrzewania masz już dawno za sobą, a dermatolog nie potwierdził u Ciebie tłustej skóry ze skłonnością do trądziku, koniecznie wykonaj podstawowe badania ginekologiczne, aby sprawdzić stan zdrowa swoich narządów intymnych.

Trądzik na twarzy

Staraj się regularnie poddawać badaniom ginekologicznym przynajmniej raz w roku. Bez względu na to, czy mówimy o zespole policystycznych jajników czy jakiejkolwiek innej chorobie dróg rodnych, regularna kontrola pomaga wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju zmiany.

2. Nadmierne owłosienie twarzy i innych części ciała

Jednym z charakterystycznych symptomów zespołu policystycznych jajników jest nagłe pojawienie się nadmiernego owłosienia w miejscach, w których generalnie u kobiet zarost nie występuje.

Budzące alarm, ciemne i grube włoski pojawiają się zwłaszcza pod nosem (charakterystyczny wąsik), na klatce piersiowej (głównie w okolicy sutków), na podbródku i szyi, a także pod pępkiem (maluje się charakterystyczna ciemna kreska). Jeśli zauważysz ciemne włoski rosnące w dziwnych miejscach ciała, pójdź do lekarza, aby ustalić przyczynę ich występowania.

Goląca zarost kobieta, zespół policystycznych jajników

Ponieważ niecodzienne włoski negatywnie wpływają na estetyczny aspekt kobiecego ciała, większość pań natychmiast bierze się za ich usuwanie. Warto jednak zaznaczyć, że takie działanie może doprowadzić do zaostrzenia problemu. Stąd też zaleca się obserwację pojawiającego się niecodziennego zarostu, a następnie opisanie szczegółów lekarzowi.

Wszelkiego rodzaju informacje na temat nowych włosków na ciele mogą okazać się bardzo przydatne. Zaobserwuj, na których obszarach ciała włoski są najgrubsze, jaki jest ich kolor, gdzie pojawiły się w pierwszej kolejności itp.

3. Nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączki mogą być objawem wielu różnych dolegliwości i chorób rozwijających się w drogach rodnych kobiety. Również zespół policystycznych jajników objawia się między innymi zaburzeniami w miesięcznym cyklu menstruacyjnym.

Nie mamy tu na myśli jednak kilkudniowego przyspieszenia lub opóźnienia miesiączki. W przypadku zespołu policystycznych jajników krwawienie może nie pojawić się nawet przez kilka miesięcy z rzędu. Może być też odwrotnie – okres przychodzi co dwa tygodnie.

Jeśli Twoje miesiączki od jakiegoś czasu są nieregularne i nie znasz przyczyny, czym prędzej powinnaś umówić się na wizytę u ginekologa. Wykona Ci on serię podstawowych badań oraz podpowie kurację leczniczą. Dzięki odpowiedniemu leczeniu opanujecie sytuację i wkrótce poczujesz się znaczne lepiej.

4. Plamy i przebarwienia na skórze twarzy

Kolejnym symptomem, który może wskazywać na zespół policystycznych jajników są niecodzienne plamy skórne, występujące głównie na twarzy. Podobnie jak w przypadku trądziku, należy zadbać o odpowiednią codzienną higienę cery oraz wesprzeć się naturalnymi metodami rozjaśniającymi naskórek.

Plamy skórne będące konsekwencją rozwoju zespołu policystycznych jajników są bardzo podobne do przebarwień wywołanych nadmierną ekspozycją organizmu na słońce bez należytej ochrony przeciw promieniowaniu UV.

Przebarwienia skórne

Ich barwa również jest ciemnobrązowa, a rozmiar może różnić się w zależności od natężenia problemu. Jeśli jednak przebarwienia nie znikają nawet mimo stosowania silnych środków wybielających skórę, można podejrzewać, że plamy są objawem rozwoju zespołu policystycznych jajników.

W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Pomoże Ci on rozpoznać źródło problemu oraz przepisze odpowiednią kurację leczniczą.

5. Problem z utrzymaniem zdrowej masy ciała

Zespół policystycznych jajników może objawiać się również nieuzasadnionym i niekontrolowanym przyrostem masy ciała. Chociaż objaw ten nie występuje we wszystkich przypadkach, może być sygnałem alarmowym, aby poddać się odpowiednim badaniom na wykrycie zmian w jajnikach.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć zaburzenia pracy tarczycy. To właśnie nieprawidłowości w uwalnianiu hormonów przez ten gruczoł zwykle prowadzą do wzrostu masy ciała u kobiet. Jeśli dodatkowo pojawia się któryś z powyższych objawów, nie ma wątpliwości – wszystko wskazuje na to, że rozwija się u Ciebie zespół policystycznych jajników.

Na zakończenie

Czy kiedykolwiek zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów? Jeśli tak, nie bagatelizuj ich i upewnij się, jaka jest ich przyczyna. Nie ma na co czekać. Zwłaszcza jeśli twoje cykle miesięczne są od dawna nieregularne. Krótka wizyta u lekarza pomoże Ci ustalić źródło problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Wizyta u ginekologa

W przypadku zespołu policystycznych jajników mogą pojawiać się również inne objawy, takie jak:

  • Nadmierne wypadanie włosów
  • Ciemne plamy pod pachami i na karku
  • Wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • Nadciśnienie tętnicze krwi

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stanu swojego zdrowia, nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę u ginekologa. Pamiętaj, że zlekceważony problem może prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia cyst, które mogą urosnąć do tego stopnia, że pewnego dnia po prostu pękną.

Często z braku czasu, a jeszcze częściej ze zwykłej niechęci do lekarzy, bagatelizujemy objawy wielu chorób. Pomyśl o swoim zdrowiu i zastanów się, czy warto igrać z ogniem. Wizyta u lekarza niewiele kosztuje i z pewnością nie zajmie Ci wiele czasu. W zamian może uratować Ci zdrowie, a nierzadko nawet i życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguirre, M., Benvenuto, C., Urrutia, S., & Teresa, M. (2005). Calidad de vida en mujeres con síndrome de ovario poliquístico. Revista chilena de obstetricia y ginecología70(2), 103-107.
  • Apablaza, D. (2000). Síndrome ovario poliquístico. Sociedad Chilena de Obstetricia y Ginecología Infantil y de la Adolescencia7, 50-56.
  • Builes, C. A., Diaz, I., Castañeda, J., & Pérez, L. E. (2016). Caracterización clínica y bioquímica de la mujer con Síndrome de Ovario Poliquístico. Revista colombiana de obstetricia y ginecología57(1), 36-44.
  • Vargas-Carrillo, M. A., Sánchez-Buenfil, G., Herrera-Polanco, J., & Vargas-Ancona, L. (2003). Síndrome de ovarios poliquísticos: abordaje diagnóstico y terapéutico. Revista Biomédica14(3), 191-203.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.