Zespół pieczenia w jamie ustnej: rozpoznanie i leczenie
Zespół pieczenia w jamie ustnej to schorzenie, które charakteryzuje uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej. Towarzyszy mu suchość i zmiany w odczuwaniu smaku. Jak można go rozpoznać? Na czym polega jego leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Zespół pieczenie w jamie ustnej, nazywany również glosodynią, to zmiana chorobowa, którą charakteryzuje sjalopenia u kobiet powyżej 50. roku życia.
Ślina odgrywa kluczową rolę w zachowaniu higieny jamy ustnej, ponieważ stanowi naturalny lubrykant tkanek ustnych. Jest również niezwykle ważna w procesie trawienia, ponieważ tworzy kęsy jedzenia. I w końcu chroni przed występowaniem takich schorzeń jak próchnica czy choroby przyzębia.
Na czym polega sjalopenia?
Sjalopenia to zmniejszenie produkcji śliny w stanie spoczynku. Pojawia się częściej powyżej 50. roku życia, zwłaszcza u kobiet, za względu na zmiany hormonalne.
Może być to przemijająca zmiana chorobowa, która wiąże się na przykład z takimi czynnikami jak stan niepokoju i infekcja. Jednak może być również trwała, na przykład gdy wiąże się ze spożyciem alkoholu, używaniem tytoniu, chemioterapią, itp.
Przeczytaj również: Próchnica zębów – co to jest i jak powstaje?
Czy jest zespół pieczenia w jamie ustnej?
Jak już stwierdziliśmy wcześniej, zespół pieczenia w jamie ustnej to zmiana chorobowa, którą cechuje sjalopenia, pojawiająca się zwłaszcza u kobiet, które przekroczyły 50. rok życia. Zazwyczaj wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, na przykład z menopauzą. Dotyka trzy razy częściej kobiety niż mężczyzn.
Pacjenci cierpiący na ten zespół doświadczają również zaburzeń smaku, czyli trudności z przełykaniem. Niewystarczająca ilość śliny wiąże się z rozwojem stanu zapalnego dziąseł, próchnicy lub halitozy. Ślina staje się zazwyczaj gęściejsza i bardziej zbita, a błona śluza w jamie ustnej jest wysuszona, podrażniona i zaczerwieniona.
U pacjentów można często zaobserwować następujące objawy:
- Pieczenie jamy ustnej i języka.
- Spękane usta.
- Suchość w ustach.
- Obecność wrzodów.
- Ciągłe uczucie pragnienia.
- Zwiększone odkładanie się płytki nazębnej.
Uczucie dyskomfortu zwiększa się zazwyczaj pod wieczór. Pacjenci opisują również odczuwanie metalicznego lub gorzkawego posmaku. Poza tym bardzo często w okolicach szyjek zębów i ich korzeni pojawia się próchnica. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie naturalnej autolizy produkowanej przez ślinę.
Jak możemy go leczyć?
Jeśli przyczyna jest peryferyjna, związana z lekami lub innymi schorzeniami, to zespół pieczenia w jamie ustnej zniknie po ustąpieniu przyczyny pierwotnej. Jeśli jednak zespół nie ma związku z innymi przyczynami, to leczenie będzie się koncentrowało na zwiększeniu produkcji śliny, aby uniknąć skutków ubocznych niedoboru śliny.
Lekarze często udzielają wskazówek natury dietetycznej i zdrowotnej, które mają prowadzić do zwiększenia produkcji śliny. W tym celu często stosuje się środki pobudzające produkcję śliny oraz produkty zastępujące ślinę. Zazwyczaj są one dostępne w formie sprayów, past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
Jak można uchronić się przed jego wystąpieniem?
Aby uchronić się przed rozwojem tego zaburzenia lub w sposób naturalny poradzić sobie z jego objawami, można podjąć następujące działania:
- Postaraj się prowadzić bardziej zrelaksowane życie, zmniejszając poziom stresu.
- Zwiększ spożycie płynów, upewniając się, że pijesz co najmniej dwa litry wody dziennie.
- Wypróbuj różne łagodne pasty do mycia zębów, które nie mają silnego mentolowego smaku.
- Unikaj spożywania kwaśnych napojów i produktów spożywczych, napojów gazowanych czy kawy.
- Unikaj cynamonu.
- Zmniejsz ilość napojów alkoholowych w swojej diecie lub całkowicie je z niej wyklucz. To samo dotyczy innych produktów zawierających alkohol.
- Wyklucz ze swojej diety ostre produkty.
- Przestań palić lub maksymalnie zmniejsz ich liczbę.
Nie przegap: Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?
Podsumowując
Jeśli zauważasz u siebie zmiany w ilości śliny, podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej lub jakiekolwiek inne długotrwałe objawy, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Dzięki temu nie tylko uporasz się z dręczącymi Cię objawami, ale również wykluczysz istnienie innych schorzeń, takich jak choćby cukrzyca czy guz. Twój lekarz lub dentysta będzie w stanie zidentyfikować pochodzenie zaburzeń, aby jak najszybciej zacząć je leczyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bookout GP, Short RE. Burning Mouth Syndrome. [Updated 2019 Mar 9]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519529/
- Aravindhan R, Vidyalakshmi S, Kumar MS, Satheesh C, Balasubramanium AM, Prasad VS. Burning mouth syndrome: A review on its diagnostic and therapeutic approach. J Pharm Bioallied Sci. 2014;6(Suppl 1):S21–S25. doi:10.4103/0975-7406.137255
- Feller L, Fourie J, Bouckaert M, Khammissa RAG, Ballyram R, Lemmer J. Burning Mouth Syndrome: Aetiopathogenesis and Principles of Management. Pain Res Manag. 2017;2017:1926269. doi:10.1155/2017/1926269
- Nasri-Heir C, Zagury JG, Thomas D, Ananthan S. Burning mouth syndrome: Current concepts. J Indian Prosthodont Soc. 2015;15(4):300–307. doi:10.4103/0972-4052.171823