Zespół pęcherza nadreaktywnego: unikaj tych produktów

Mimo tego, że pikantne potrawy oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia, to jednak gdy cierpisz na zespół pęcherza nadreaktywnego, lepiej unikać takiego jedzenia. Wynika to z tego, że może ono podrażnić tkanki wnętrza pęcherza moczowego i spowodować niekontrolowany upływ moczu.
Zespół pęcherza nadreaktywnego: unikaj tych produktów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół pęcherza nadreaktywnego to choroba, która objawia się przede wszystkim pilną i nagłą potrzebą oddania moczu. Jest to problem fizjologiczny spowodowany głównie mimowolnym skurczem mięśni otaczających ten narząd. A to z kolei może wywołać niekontrolowany upływ moczu (określane także jako nagłe sytuacyjne nietrzymanie moczu).

Dla tych wszystkich osób, które cierpią na zespół pęcherza nadreaktywnego, może to być dość wstydliwy kłopot. Nie tylko dlatego, że jest to zjawisko trudne do kontrolowania. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że taki nagły upływ moczu jest bardzo krępującym zjawiskiem, które może znacząco ograniczyć Twoje życie towarzyskie i zawodowe.

Najbardziej niepokojące jest to, że wielu ludzi ignoruje ten problem. Nie poddają się przy tym odpowiedniemu leczeniu, w efekcie mogą zacząć chorować na ciężki przypadek chronicznego nietrzymania moczu i inne stany chorobowe.

Dlatego też tak ważne jest, aby dowiedzieć, jakie środki zaradcze należy podjąć w takim przypadku. Pozwolą Ci one wtedy kontrolować zespół pęcherza nadreaktywnego. Warto pamiętać także o tym, jakie produkty spożywcze mogą mieć szkodliwe skutki, gdy stanowią część standardowej diety osoby chorej na tę krępującą przypadłość.

W naszym dzisiejszym artykule omówimy niektóre z głównych przyczyn tej choroby. Zaprezentujemy Ci także 5 produktów spożywczych, których lepiej w takim przypadku unikać. W ten sposób unikniesz potencjalnego nasilenia objawów choroby, a także innych związanych z nią komplikacji.

Jakie są główne przyczyny wywołujące zespół pęcherza nadreaktywnego ?

Zespół pęcherza nadreaktywnego rozwija się wtedy, gdy mięśnie wokół tego narządu zaczynają mimowolnie kurczyć się. Szczególnie zauważalne jest to wtedy, gdy skurcze następują mimo tego, że pęcherz nie zawiera zbyt dużych ilości moczu, więc w normalnym przypadku nie ma potrzeby jego oddania.

Oddawanie moczu

Skurcze te powodują pilną potrzebę oddania moczu. Jest ona na tyle nagła i silna, że w wielu przypadkach może zakończyć się niepożądanym upływem moczu, jeśli osoba chora nie uda się od razu w stronę toalety.

Czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na zespół pęcherza nadreaktywnego

Przyczyny, dla których pojawia się utrata kontroli nad własnym pęcherzem w wielu przypadkach nie są znane. Istnieją jednak różne czynniki wyzwalające tę dolegliwość, a które są jednoznaczne powiązane z jej rozwojem. Są to między innymi:

  • Picie nadmiernych ilości płynów
  • Problemy o charakterze neurologicznym
  • Zażywanie silnych leków moczopędnych
  • Infekcje dróg moczowych
  • Cukrzyca
  • Powiększona prostata
  • Zaparcia
  • Pogorszenie funkcji poznawczych spowodowane starzeniem się
  • Spożywanie nadmiernych ilości kofeiny lub alkoholu
  • Anomalie w pęcherzu moczowym, takie jak guzy lub kamienie
  • Niekompletne opróżnienie pęcherza podczas poprzedniej wizyty w toalecie
  • Dyskopatia lub jej początki
  • Stres

Typowe objawy cechujące zespół pęcherza nadreaktywnego

Zespół pęcherza nadreaktywnego to choroba, która powoduje szereg zmian w nawykach związanych z oddawaniem moczu. Jego główne objawy to:

  • Pilna i nagła potrzeba oddania moczu
  • Mimowolny upływ moczu
  • Oddawanie moczu częściej niż zwykle. Zazwyczaj granicą jest osiem lub więcej razy w ciągu dnia
  • Konieczność oddawania moczu w nocy (nykturia)

Produkty spożywcze, których należy unikać przy nadreaktywnym pęcherzu

Spożywanie niektórych produktów spożywczych w nadmiernej ilości może okazać się bardzo szkodliwe dla pacjentów cierpiących na zespół pęcherza nadreaktywnego. Wynika to z tego, że zawarte w nich składniki zwiększają stopień podrażnienia i stan zapalny w tym narządzie.

Bardzo ważne jest zatem ograniczenie ilości spożywanych tych produktów, przynajmniej podczas leczenia. Przyczyna jest bardzo prosta – ich jedzenie może negatywnie wpływać na proces zdrowienia.

1. Pomidor

Nie można zaprzeczyć, że pomidor jest jednym z najbardziej pożywnych pokarmów. I do tego powszechnie polecanym z uwagi na swoje cenne właściwości dla naszego zdrowia. Jednak w przypadku pacjentów zmagających się z opisywanym tutaj problemem zdrowotnym nie jest to zalecany produkt spożywczy.

Pomidory

Ten owoc zawiera kwasy drażniące drogi moczowe i tkanki pęcherza. Jego działanie moczopędne zwiększa wytwarzanie moczu przez nerki, co może powodować zwiększoną podatność na niekontrolowane upływy moczu.

Z drugiej strony sytuacja może się nawet pogorszyć po ugotowaniu pomidora, ponieważ stopień jego kwasowości nasila się po procesie obróbki termicznej. Co więcej, niektóre gatunki pomidorów wydzielają w takim przypadku większe ilości cukru.

2. Kawa

Kawa i ogólnie rzecz biorąc produkty zawierające kofeinę mogą mieć szkodliwy wpływ na pacjentów mających trudności z kontrolowaniem pęcherza moczowego.

Ten stymulant może powodować nasiloną aktywność mózgową i nerwową (nadpobudliwość). Nawet jeśli jest spożywany w małych ilościach.

Efekty jego działania zakłócają działanie procesów fizjologicznych sterujących funkcjami pęcherza. Oznacza to zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, nawet gdy Twój pęcherz nie zawiera zbyt dużych ilości płynu do wydalenia.

3. Pikantne przyprawy

Mimo tego, że pikantne potrawy oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia, to jednak gdy cierpisz na zespół pęcherza nadreaktywnego, lepiej unikać takiego jedzenia. Wynika to z tego, że może ono podrażnić tkanki wnętrza pęcherza moczowego i spowodować niekontrolowany upływ moczu.

Pikantne produkty

Pikantne potrawy wywołują także reakcję zapalną, która może sprawić, że Twój pęcherz moczowy będzie musiał pracować ciężej.

Idealne rozwiązanie obejmuje całkowite wykluczenie ze swojej codziennej diety pieprzu cayenne, papryki chili, kurkumy i innych ostrych przypraw.

4. Soki z owoców cytrusowych

Owszem, wiemy doskonale o tym, że soki z owoców cytrusowych są bardzo smaczne i że są także ważnym dla nas źródłem witaminy C. Jednak ze względu na wysokie stężenie różnego rodzaju kwasów pacjenci chorujący na zespół pęcherza nadreaktywnego powinni ich unikać.

Skład soku z owoców cytrusowych może podrażniać pęcherz moczowy, zwiększając częstotliwość i siłę skurczów, które sprawiają, że czujesz potrzebę natychmiastowego odwiedzenia toalety.

Dodatkowo soki takie mają lekki efekt moczopędny, który może dać Ci niechciany impuls do wydalenia zawartości pęcherza, powodując tym samym niekontrolowany upływ moczu.

5. Produkty słodzone

Wszystkie rodzaje słodkich pokarmów, w tym także produkty spożywcze zawierające spore ilości sztucznych substancji słodzących mają szkodliwy wpływ na Twój organizm po spożyciu ich w nadmiernych ilościach.

Słodkie produkty

Rafinowany cukier drażni tkankę śluzową w Twoim ciele i zaburza równowagę w poziomie stanu zapalnego. Efektem tego jest brak kontroli nad pęcherzem moczowym oraz pojawienie się bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu.

Pamiętaj zatem, aby unikać ciast, słodyczy i innych słodkich potraw jeśli chorujesz na zespół pęcherza nadreaktywnego.

Jeśli masz objawy cechujące zespół pęcherza nadreaktywnego, przede wszystkim skonsultuj się najpierw z lekarzem. Chociaż istnieją czynniki, których nie można kontrolować, to jednak dostępne są liczne terapie i leki, które mogą pomóc Ci zmniejszyć krępujące objawy tej choroby tak, aby nie wpłynęła ona znacząco na jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Wooldridge, L. S. (2016). Overactive bladder. In The Nurse Practitioner in Urology. https://doi.org/10.1007/978-3-319-28743-0_14
    • Dallosso, H. M., McGrother, C. W., Matthews, R. J., & Donaldson, M. M. K. (2003). The association of diet and other lifestyle factors with overactive bladder and stress incontinence: A longitudinal study in women. BJU International. https://doi.org/10.1046/j.1464-410X.2003.04271.x
    • Romanzi, L. J. (2004). Management of Overactive Bladder. CNS Spectrums. https://doi.org/10.1017/S1092852900009767
    • Bladder irritating foods. (2013, August 28). Retrieved from
      my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Bladder_Irritating_Foods
    • Lohsiriwat, S., Hirunsai, M., & Chaiyaprasithi, B. (2011). Effect of caffeine on bladder function in patients with overactive bladder symptoms. Urology Annals. https://doi.org/10.4103/0974-7796.75862
    • Tomas, L. (2008). Which foods are associated with incontinence, and how does evidence for electrical and magnetic devices stack up? Journal of Complementary Medicine.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.