Zespół napięcia przedmiesiączkowego – nie daj się!
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (zwany PMS) to zespół objawów fizycznych i psychicznych występujący od kilku do kilkunastu dni przed miesiączką. Czasami może towarzyszyć kobiecie również na początku menstruacji.
Różne czynniki, takie jak nasza dieta i aktywność fizyczna mogą zmniejszyć dokuczliwość PMS i sprawić, że będzie wpływać na nas w mniejszym stopniu. W tym artykule opiszemy jak wyciszyć zespół napięcia przedmiesiączkowego i jego objawy na siedem sposobów.
Czytaj dalej!
Obniżenie dokuczliwości PMS nie należy do łatwych zadań. Szacuje się, że ponad 70% kobiet cierpi na dość silny zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z tych kwestii, które są najbardziej uciążliwe dla kobiet. Jeśli masz szczęście, przed okresem cierpisz tylko na lekkie skurcze w podbrzuszu. W przeciwnym razie może się okazać, że masz do czynienia z wahaniami nastroju, silnym bólem, wzdęciami i często niemożnością wykonywania codziennych zadań.
Na szczęście nie zawsze zespół napięcia przedmiesiączkowego jest tak silny i łatwo można go opanować, wykonując kilka sztuczek. Czytaj dalej i odkryj nasze sposoby!
Oto co należy zrobić!
Ananas- pomocne remedium, jeśli cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego
Jedzenie ananasa pomaga zapobiegać silnym bólom przedmiesiączkowym. Poza tym, że jest pyszny, ananas jest owocem, który jest dość łatwo dostępny.
Jest również idealny ze względu na zawartość bromelainy. Bromelaina jest ważnym enzymem, który ułatwia trawienie białek, zmniejszając dyskomfort żołądkowo- trawienny związany z PMS.
Napoje i smoothie na bazie ananasa mogą również pomóc złagodzić ból, ponieważ owoc ten zmniejsza retencję płynów i poprawia krążenie krwi i limfy.
Zalecamy spożywanie kilku plastrów (ok. 150 g) ananasa w dniach poprzedzających menstruację. Jeśli nie lubisz jeść surowego pokrojonego w kostkę ananasa, możesz dodać go do swoich zielonych koktajli, na przykład z dodatkiem banana. To pomoże złagodzić cierpki smak owocu.
Masaże podbrzusza
Kolejnym bardzo skutecznym remedium na zespół napięcia przedmiesiączkowego jest masowanie podbrzusza okrężnymi ruchami. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lekkiego nacisku w tym obszarze, na przykład za pomocą termoforu wypełnionego ciepłą wodą.
Druga opcja to masaże przy użyciu naturalnych olejków:
Składniki:
- 1 łyżeczka słodkiego oleju migdałowego (5 g)
- 1 łyżeczka oleju cynamonowego, oleju geraniowego lub oleju imbirowego (5 g)
Przygotowanie:
- Wymieszaj oba oleje w dłoniach.
- Naciskaj podbrzusze palcami i wykonuj okrężne ruchy między biodrami i brzuchem, aż do ud.
Ciekawy artykuł: Konstruktywny ból – rodzaj cierpienia, które łączy ludzi
Zdrowsze i mniejsze posiłki
Czy często przed miesiączką czujesz, że Twój brzuch jest wzdęty i boleśnie napięty? Ten dyskomfort z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale można go z łatwością uniknąć.
Najlepszym sposobem na zapobieganie nadmiernym gazom jest zmniejszenie porcji podczas posiłków. Jeśli spożywasz duże ilości węglowodanów prostych i tłuszczów, uczucie wzdęcia i niestrawność są murowane.
Staraj się ignorować ochotę na ciężkie, tłuste i słodkie pokarmy, a wybieraj posiłki zdrowe i lekkie. Ponadto staraj się jeść częściej (5 lub 6 razy dziennie), ale w mniejszych porcjach.
Poniżej możesz zidentyfikować problematyczne pokarmy, które mogą powodować dyskomfort trawienny:
Warto ograniczyć spożycie pokarmów takich jak:
- Sól (dania gotowe, fast foody)
- Kawa
- Czekolada (biała, mleczna)
- Owoce cytrusowe
- Tłuszcze nasycone
Pij rumiankową herbatę, aby zmniejszyć dolegliwości spowodowane PMS
Herbata z rumianku jest kolejnym wielkim sprzymierzeńcem w radzeniu sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Poza tym, że jest pyszna i relaksująca, poczujesz fizyczną ulgę pijąc ciepły napar.
Rumianek ma właściwości przeciwbólowe, które zmniejszają dyskomfort. Zalecamy spożywanie takiego naparu, gdy czujesz bolesne skurcze w jamie brzusznej.
W ten sposób możesz szybciej pozbyć się nagromadzonej w organizmie wody. Jeśli będziesz pić ten napar i ograniczysz drażniące pokarmy, Twój PMS przebiegnie bezproblemowo.
Bądź aktywna, wyjdź na spacer!
Kiedy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego, wiele kobiet decyduje się pozostać w łóżku i przeczekać ten niemiły stan. Prawda jest taka, że niektóre z nas mają do czynienia z bardzo dużym dyskomfortem, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, takich jak zespół policystycznych jajników.
Warto zwalczyć chęć pozostania w łóżku. Ćwiczenia fizyczne są bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zalecamy podjęcie lekkiej aktywności fizycznej, takiej jak: wyjście na spacer, praktyka jogi czy zajęcia pilatesu.
Przeczytaj także: Joga – te pozycje pomogą Ci szybko schudnąć
Zobaczysz, że poczujesz się lepiej w ciągu kilku minut i że będziesz mogła kontynuować codzienne obowiązki.
Żyj zdrowo
Czy często wychodzisz ze znajomymi na kilka drinków? A może palenie tytoniu jest ważną częścią Twojego życia? Wiemy, że słynne trio: alkohol, papierosy i kawa jest nieodłączne w codzienności wielu ludzi.
Mimo, że te używki są tak powszechne, warto jest zadać sobie pytanie: czy oddasz się nałogowi czy zdecydujesz, by przestać nadmiernie konsumować alkohol, kawę i papierosy?
Przeczytaj także: Zdrowie kobiety – nie ignoruj tych 8 objawów
Wszystkie te produkty pogarszają Twój stan zdrowia, a w szczególności zaogniają dyskomfort w dniach poprzedzających okres menstruacyjny. Używki zwiększają stan zapalny w organizmie i wpływają na procesy krążenia krwi.
Aby rozwiązać problem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, należy unikać tych trzech elementów i zamiast tego wybierać zdrową żywność i zmineralizowaną wodę naturalną. Może nie jest to aż tak atrakcyjne jak popularne używki, ale na pewno poprawi Twój ogólny stan zdrowia i zmniejszy dolegliwości przed okresem.
Zrelaksuj się i odpręż, aby odgonić napięcie i stres
Ostatnią sztuczką w walce z zespołem napięcia przedmiesiączkowego jest wejście w stan relaksacji, na tak długo jak to tylko możliwe.
Prawdopodobnie nie jest to takie proste z powodu Twojej pracy i życia rodzinnego. W takim przypadku zalecamy skorzystanie z dowolnych technik relaksacyjnych, które pozwolą trzymać się z daleka od stresu i napięcia.
W celu osiągnięcia stanu relaksacji, możesz:
- Przed pójściem spać poczytać ciekawą książkę. Spróbuj wybrać spokojną powieść, która Cię odstresuje.
- Praktykować jogę. Oprócz nadania ciału lepszej elastyczności i sprawności, joga pomaga wykrzesać więcej energii w ciągu dnia i uniknąć dyskomfortu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
- Słuchać muzyki. Jeśli nie możesz odejść od swoich obowiązków, wybierz dobrą playlistę z muzyką, która jest spokojna i przyjemna.
Pamiętaj, że stres bezpośrednio wpływa na twoje hormony. Z tego powodu, gdy nadchodzi cykl miesiączkowy, dyskomfort może być bardziej zauważalny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Síndrome premenstrual (SPM). https://espanol.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome
- Ciclo menstrual: qué es normal y qué no.
https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186