Zespół jelita drażliwego - wylecz herbatą imbirowo-rumiankową

Dzięki właściwościom przeciwskurczowym i przeciwzapalnym jego składników, napar ten jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o rozluźnienie jelit i złagodzenie wszelkiego rodzaju dyskomfortu w obrębie przewodu pokarmowego.
Zespół jelita drażliwego - wylecz herbatą imbirowo-rumiankową
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie jelita grubego w terminologii medycznej określa się jako zespół jelita drażliwego. Zasadniczo jest to choroba, w której występują okresy wzdęcia brzucha i zmiany w trybie wypróżniania się. Objawy te występują zazwyczaj naprzemiennie, między epizodami zaparć i biegunki.

Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Prawdopodobnie ma coś wspólnego z czynnikami psychologicznymi. Może być to spowodowane na przykład stresem, lękami czy nerwowością.

Co więcej, zapalenie jelita może mieć również związek ze zmianami hormonalnymi, nietolerancją pokarmową i predyspozycjami genetycznymi.

Chociaż schorzenie to nie jest uznawane za bardzo poważną chorobę, osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego szukają pomocy lekarza, ponieważ niektóre z jego objawów zakłócają ich styl życia, a w niektórych przypadkach powodują komplikacje.

Istnieją na szczęście naturalne środki, których właściwości zmniejszają nasilanie się objawów. Pośród nich znajduje się lecznicza herbata z imbirem i rumiankiem. Pomaga ona w trawieniu i łagodzi stan zapalny.

Chciałbyś wypróbować ten sposób? Dowiedz się, jak ją przygotować!

Napar z imbiru i rumianku na złagodzenie zespołu jelita drażliwego

Zarówno korzeń imbiru, jak i kwiaty rumianku mają wiele leczniczych zastosowań (zwłaszcza w przypadku problemów trawiennych).

Obie rośliny zawierają substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i odtruwającym – dzięki czemu wspomagają pracę jelit. Dodatkowo zmniejszają dyskomfort związany z zespołem jelita drażliwego.

Rośliny te są bardzo delikatne dla naszych żołądków. Ponadto regulując poziom pH neutralizują kwasy, dzięki czemu możesz uniknąć podrażnienia błony śluzowej jelit.

Korzyści płynące z imbiru

Głównym związkiem aktywnym imbiru jest gingerol. Jest to substancja, która nadaje mu charakterystycznego, pikantnego smaku. Ma ona również właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz wspomaga funkcje trawienne.

imbir na zespół jelita drażliwego
  • Imbir od wieków stosowany jest jako alternatywny środek przeciw problemom trawiennym, ponieważ ułatwia wchłanianie się środków odżywczych i  wspomaga proces pozbywania się produktów przemiany materii nagromadzonych w okrężnicy.
  • Zawiera substancję znaną jako oleożywica, która nadaje imbirowi właściwości neutralizowania kwasów, właściwości przeczyszczające i przeciwskurczowe.
  • Jest to naturalny środek wiatropędny, który pomaga zatrzymać nadmierną produkcję gazów.
  • Dodatkowo imbir poprawia krążenie krwi i dzięki temu pomaga w wydalaniu toksyn, które znajdują się w krwiobiegu.
  • Jest to jeden z najlepszych środków na nudności, zgagę i refluks.

Korzyści płynące z rumianku

Kwiaty rumianku są wykorzystywane w medycynie alternatywnej jako środek przeciwbólowy, sposób na obrzęki oraz rozwiązanie problemu z ruchami jelit.

rumianek na zespół jelita drażliwego
  • Rumianek zawiera substancje czynne, takie jak kwasy organiczne, terpeny i alkohole, które działają przeciwzapalnie i kojąco.
  • Idealnie nadaje się do zmniejszenia rozstrzenia spowodowanego przez zespół jelita drażliwego i, nawiasem mówiąc, pomaga regulować pH całego układu trawiennego.
  • Kontroluje problemy z biegunką i zaparciami oraz pomaga zmniejszyć nagromadzone gazy.
  • Ma właściwości przeciwskurczowe i zobojętniające kwasy, idealne do niwelowania uczucia zgagi i ciężkości.
  • Przyspiesza proces odbudowy tkanek, zwłaszcza w przypadku podrażnienia błony śluzowej żołądka i owrzodzeń.

Jak przygotować herbatę z imbiru i rumianku?

W ramach stosowania naturalnych środków leczniczych, możesz przygotować sobie herbatę z imbiru i rumianku. Napar ten pomaga zmniejszyć nieprzyjemne objawy zespołu jelita drażliwego.

Pomimo korzyści zdrowotnych należy go jednak spożywać w umiarkowany sposób, ponieważ nadmierne spożycie imbiru może powodować reakcje odwrotne.

leczenie zespołu jelita drażliwego

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 łyżeczka startego imbiru (5 g)
  • 1 łyżka kwiatów rumianku (10 g)
  • 2 łyżki miodu (50 g) (opcjonalnie)
  • Lód (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • Wlej wodę do garnka i doprowadź do wrzenia.
  • Po osiągnięciu punktu wrzenia dodaj starty korzeń imbiru i kwiaty rumianku.
  • Zmniejsz ogień i pozwól naparowi parzyć się przez 2-3 minuty.
  • Pozostaw napar w temperaturze pokojowej na 10-15 minut.
  • Odcedź napar i jeśli chcesz dodaj do niego miód i lód.

Sposób spożywania

  • Wypij szklankę naparu codziennie na pusty żołądek, a następnie kolejną szklankę w środku dnia.
  • Spożywaj przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Masz do czynienia z objawami zespołu jelita drażliwego? Czy masz problemy trawienne lub zaparcia? Jeśli tak, przyrządź sobie ten naturalny napój i przekonaj się o jego korzyściach, aby przywrócić zdrowie swoim jelitom.

Oczywiście dla uzyskania optymalnych rezultatów, stosuj zdrową dietę o umiarkowanej zawartości tłuszczu i produktów, które mogą podrażniać Twoje jelita.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.