Żel krzemionkowy i jego zastosowanie w domu

Oto kilka zastosowań woreczków z żelem krzemionkowym, które zawsze znajdują się pod ręką. Przekonaj się sam i zacznij z nich korzystać!
Żel krzemionkowy i jego zastosowanie w domu

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy ktoś nadmienia żel krzemionkowy, nie od razu możesz wiedzieć do czego się odnosi. Żel krzemionkowy, nazywany też silikażelem, zwykle spotykamy w formie tych woreczków z celulozy wypełnionych twardymi kuleczkami.

Powszechnie znajdujemy je w pudełkach z butami lub w środku torebek. A to dlatego, że substancja ta posiada niezwykłe właściwości wchłaniające wilgoć. W rzeczywistości to jeden z najskuteczniejszych produktów na pozbycie się wilgoci.

Żel krzemionkowy to chemiczna substancja, która ma krystaliczny kolor i wygląd, jest porowata i bezzapachowa. Nie można rozpuścić jej w wodzie, ani żadnym innym płynie.

Żel krzemionkowy

Jego właściwości są niezwykłe i właśnie dlatego w dzisiejszym artykule, pragniemy przekazać Ci, dlaczego warto posiadać żel krzemionkowy w domu.

Żel krzemionkowy i jego zastosowania w domu

Z reguły do tych woreczków z kuleczkami nie ma załączonej instrukcji obsługi, dlatego często kończą one w śmietniku.

Opakowanie mówi nam tylko, że to “silikażel” lub żel krzemionkowy, i że produkt ten nie powinien pod żadnym pozorem być spożywany. Jednakże pragniemy podzielić się innymi zastosowaniami, które posiadają te małe woreczki.

Narzędzia

Zapobiega rdzy

Możesz przedłużyć życie swoich żyletek, jeśli przechowujesz je w szufladzie, w której znajduje się żel krzemionkowy. Jakakolwiek wilgoć pozostająca na ostrzach wysuszy się, a żyletka nie ulegnie rdzewieniu. 

I podobnie, jeśli chcesz, żeby Twoje narzędzia, takie jak młotek czy śrubokręt nie rdzewiały, włóż kilka woreczków z kuleczkami do skrzynki, w której są one przechowywane.

Odzyskanie zmoczonego smartfona

Jeżeli przydarzyło Ci się nieszczęście i Twój smartfon zamoczył się w wyniku nieuwagi, możesz skorzystać z woreczków z silikażelem, by wyciągnąć wilgoć z urządzenia.

My wszyscy znamy sposób z umieszczeniem telefonu w ryżu. Jednak o wiele skuteczniejsze są te magiczne kuleczki, które zadziwią Cię swoim działaniem.

Utrzymywanie papieru z dala od wilgoci

Następnym zastosowaniem jest utrzymanie jakości starych fotografii. Jeżeli obawiasz się, że Twoje zdjęcia ulegną zniszczeniu pod wpływem czasu, zalecamy, abyś umieścił je w pudełku wypełnionym kilkoma woreczkami silikażelu.

Żel krzemionkowy poza ochroną starych fotografii, może też dobrze zachować jakość ważnych dokumentów.

Torba podróżna

Suche płaszcze, walizki i plecaki

Skóra zwierzęcia poci się, a futrzane płaszcze są tak delikatne, że wymagają specjalnej dbałości. Aby uchronić je przed uszkodzeniami możesz włożyć woreczki z silikażelem do ich kieszeni.

Dodatkowo znajdują one również zastosowanie, jeśli chodzi o worek z ubiorem treningowym, jako że poza wilgocią wchłaniają również nieprzyjemne zapachy

Na koniec, walizki, które pozostają schowane przez kilka miesięcy, mogą ulec zniszczeniu, zacząć brzydko pachnieć lub zatrzymywać wilgoć. Jeżeli jest to dla Ciebie problem, umieść te małe woreczki w środku, aby mieć pewność, że walizki pozostaną suche.

Inne zastosowania silikażelu

Poza powyższymi korzyściami, żel krzemionkowy jest również świetny w radzeniu sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie. Wystarczy położyć kilka woreczków na desce rozdzielczej, a od razu zauważysz, że szyba nie będzie ulegać zaparowaniu z taką łatwością.

Poza tym, żel krzemionkowy zatrzymuje właściwości nasion. Jeśli interesuje Cię ogrodnictwo i kupujesz ich dużo, możesz umieścić kilka woreczków z silikażelem w tym pojemniku, w którym przechowujesz nasiona – w ten sposób zachowają dłużej swoje właściwości.

Oczywiście możesz też umieścić je w dużych workach z karmą dla zwierząt. Jeżeli mieszkasz w regionie o dużej wilgotności powietrza, uwolnisz się od problemu psującej się karmy. Tylko nie zapomnij ich usunąć podczas karmienia zwierzaka i uważaj, żeby się nie rozerwały. 

Żel krzemionkowy

Jak widzisz, istnieje mnóstwo sposobów na wykorzystanie żelu krzemionkowego. Jeżeli posiadasz jakikolwiek przedmiot, ubranie lub mebel, który może zniszczyć się w wyniku wilgoci czy upływu czasu, włóż do nich kilka torebeczek z silikażelem, by dłużej utrzymać ich jakość i dobry stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.