Żel krzemionkowy: 11 zastosowań
Nawet jeśli nie kojarzysz jego nazwy, to jednak żel krzemionkowy jest jednym z tych produktów, które spotkasz praktycznie wszędzie. Często spotykany jest na przykład w małych, papierowych torbach na zakupy lub pudełkach z butami.
Jeśli nie wiesz, jaką pełni on rolę, to zazwyczaj po prostu go ignorujesz lub wyrzucasz do kosza na śmieci natychmiast po otwarciu pudełka z nowymi butami. Żel krzemionkowy jest granulowaną lub porowatą formą dwutlenku krzemu, który jest związkiem chemicznym syntetycznie wytworzonym z krzemianu sodowego, wody i szkła.
Zadaniem tych małych saszetek jest wyeliminowanie nadmiaru wilgoci podczas dłuższego przechowywania lub nieużywania danego produktu.
Ze względu na porowatą naturę torebek, w jakie pakowany jest żel krzemionkowy, pozwalają one uzyskać pewność, że chronione w ten sposób przed wilgocią produkty będą w idealnym stanie, gdy nadejdzie pora ich użycia, w przeciwnym razie mogłoby dojść do ich uszkodzenia lub obniżenia jakości.
Ale producenci zalecają usunięcie saszetek z żelem z produktu po jego otwarciu, ponieważ torebki te są bardzo delikatne i łatwo ulegają rozpruciu.
Żel krzemionkowy: krótka historia
Żel krzemionkowy towarzyszy ludziom od około 1640 roku i jest doskonale znany w środowiskach naukowych. Ale choć był już dawniej wykorzystywany do różnych celów, to został opatentowany po raz pierwszy przez profesora chemii Waltera A. Patricka w 1919 roku.
Ten produkt wykorzystywany był w niosących masową zagładę komorach gazowych podczas II wojny światowej, gdzie służył do pochłaniania gazów i oparów.
Co ciekawe, także w trakcie tej samej II wojny światowej żel krzemionkowy był używany do uchronienia zapasów penicyliny przed dostępem wilgoci, z tego też powodu można uznać go za nieocenioną pomoc, pozwalającą uratować wiele istnień ludzkich.
Jakie interesujące nas zastosowania może mieć żel krzemionkowy?
Żel krzemionkowy jest znakomitym środkiem osuszającym, który może być wykorzystywany przy licznych czynnościach i zadaniach w domu.
Powinnaś jednak mieć na uwadze to, że choć żel sam w sobie nie ma właściwości toksycznych, to jednak niektóre związki, które są czasem dodawane do saszetek w celu zwiększenia skutków jego działania, takie jak chlorek kobaltu, mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.
Granulki, które znajdują się w omawianych saszetkach mają zwykle przezroczysty lub białawy kolor, który zmienia się na niebieski lub różowy pod wpływem wilgoci.
Oznaczenie na torebce z zawiera informację na temat tego, czy znajdujący się wewnątrz żel krzemionkowy jest toksyczny, czy też nie. Ale spójrzmy na niektóre z możliwych alternatywnych zastosowań dla tego produktu:
Suszenie kwiatów
Wyobraź sobie, że masz doskonały kwiat lub bukiet, który chcesz zachować z różnych powodów, może z uwagi na jego piękno, albo też z sentymentu. Możesz łatwo przechowywać go w stanie zasuszonym przez całą wieczność, wystarczy, że posypiesz go żelem krzemionkowym.
Upewnij się, że kwiat został całkowicie przykryty i odczekaj około dwóch do trzech dni, aż wyschnie (ale nie dłużej, niż pięć dni).
Utrzymywanie połysku biżuterii ze srebra
Jak wiecie, srebro zazwyczaj pod wpływem wilgoci pokrywa się matowym nalotem. Możesz tego uniknąć poprzez włożenie saszetki zawierającej żel krzemionkowy do swojej szkatułki ze srebrem.
Ochrona starych fotografii
Stare papierowe fotografie mogą ulec pożółknięciu wraz z upływem lat. Można tego uniknąć, wystarczy do pudełka ze zdjęciami dodać torebkę zawierającą żel krzemionkowy.
Likwidowanie nieprzyjemnego zapachu mokrej odzieży
Kiedy idziesz na basen, plażę lub na siłownię, to zazwyczaj mokrą odzież wkładasz do plecaka lub torby, w efekcie czego uzyskuje ona po chwili niezbyt przyjemny zapach. Aby tego uniknąć, wystarczy do tej samej torby włożyć wcześniej kilka saszetek z żelem krzemionkowym.
Ochrona metalowych części
Wilgoć powoduje utlenienie metalu i rdzę niszczącą na przykład narzędzia i przyrządy. Włóż jedną saszetkę do swojej skrzynki z narzędziami, co pozwoli Ci uniknąć takiej sytuacji.
Przechowywanie ziarna lub nasion
Ziarno i nasiona mogą gnić, gdy wystawione są długotrwałe działanie wilgoci. Oczywiście możesz tego uniknąć, jeśli będziesz je przechowywać wraz z saszetkami zawierającymi żel krzemionkowy.
Osuszanie telefonu komórkowego
Niekiedy nasze urządzenia elektroniczne mogą zmoknąć, na przykład wskutek używania ich podczas deszczu. W takich przypadkach być może masz w zwyczaju wkładać je do worka z ryżem, co wprawdzie jest dość skuteczną metodą, ale jednocześnie narażającą Twój telefon na negatywne działanie pyłu zawartego w ryżu.
Granulki żelu krzemionkowego spełnią to samo zadanie pochłaniania wilgoci znacznie lepiej, a na dodatek nie niosą za sobą niebezpieczeństwa w postaci pylenia.
Inne zastosowania saszetek z żelem
- Aby zapobiec kondensacji wilgoci wewnątrz samochodu, warto wozić torebkę zawierającą żel krzemionkowy pod siedzeniem swojego auta.
- Żwirek do wypełniania kocich kuwet jest wytwarzany na bazie krzemionki, dzięki czemu charakteryzuje się tak doskonałą chłonnością.
- Możesz wykorzystać żel krzemionkowy, aby przechowywać przez dłuższy czas jedzenie w idealnym stanie – musisz jednak wcześniej upewnić się, że żel, jakim dysponujesz nie zawiera toksycznych dodatków. Należy także pamiętać, aby nigdy nie jeść samego żelu.
- Żel krzemionkowy może uchronić Twój aparat fotograficzny i jego obiektyw od zalania.
Te i wiele innych zastosowań są wystarczającymi powodami, dla których warto się zaopatrzyć w większą liczbę saszetek zawierającą żel krzemionkowy, ponieważ mogą od czasu do czasu Cię uratować w różnych sytuacjach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ruthruff, R. F., Booth, H. S., & Dolance, A. (2007). Silica Gel. In Inorganic Syntheses. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/9780470132333.ch26
- Gurav, J. L., Jung, I. K., Park, H. H., Kang, E. S., & Nadargi, D. Y. (2010). Silica aerogel: Synthesis and applications. Journal of Nanomaterials. https://www.hindawi.com/journals/jnm/2010/409310/
- Silvera, A. J. B., & Juvinao, J. (2004). Comportamiento del gel de sílice como filtro deshumidificador en sistemas de acondicionamiento de aire por compresión de vapor. Revista Facultad de Ingeniería Universidad de Antioquia, (31), 73-83. https://www.redalyc.org/pdf/430/43003106.pdf