Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym - prosty przepis

Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym wydają się daniem skomplikowanym do przygotowania. Jednak wcale nie musi tak być. Oto nasz przepis.
Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym - prosty przepis
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2023

Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym to przysmak często spotykany w azjatyckich restauracjach. Jest to jednak jedno z tych dań, które wydają się skomplikowane, choć w rzeczywistości są łatwe do wykonania.

Zasadniczo sekret smaku tego dania tkwi w słodko-kwaśnym sosie. Największą zaletą żeberek jest to, że ich struktura i soczystość podobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Może to być doskonała opcja do zapoznania dzieci z innymi rodzajami smaków. Czytaj dalej, a my zdradzimy Ci przepis.

Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym

Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym

Chociaż może się wydawać, że sos słodko-kwaśny stanowi jedynie dodatek, ma on znaczne właściwości odżywcze. Mieszanka produktów spożywczych użytych do jego wytworzenia dostarcza witamin z grupy B, C, E, jodu i innych pierwiastków, które w niewielkich ilościach są dla nas korzystne.

Najlepsze jest to, że będzie on wykonany w większości z naturalnych składników. Dlatego lepiej przygotować go w domu niż decydować się na komercyjne opcje dostępne w sklepach.

Przepis na żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym

Ilości poniższych składników pozwalają przygotować porcje dla czterech osób:

Składniki

  • 1 ½ kilograma żeberek wieprzowych
  • 4 główki sałaty
  • 1 cebula dymka
  • 1 łyżka czerwonej papryki (15 g)
  • ½ zielonej papryki
  • 3 łyżki octu (45 ml)
  • Oliwa z oliwek
  • Sól do smaku
  • Czarny pieprz do smaku
  • Woda
  • Pietruszka

Składniki na sos

  • ½ szklanki sosu pomidorowego lub ketchupu (100 g)
  • 3 łyżki octu ryżowego (45 ml)
  • 2 łyżki białego wina (30 ml)
  • 2 łyżki mąki kukurydzianej rafinowanej (30 g)
  • 3 łyżki cukru (45 g)
  • Woda

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw przygotuj sos słodko-kwaśny. Aby to zrobić, umieść cukier, ocet ryżowy, białe wino i ketchup w rondlu. Dodaj trochę zimnej wody i podgrzewaj przez kilka minut, aż zredukuje się i nabierze konsystencji.
  2. Oddziel żeberka i umieść je w dużej misce. Mięso doprawi solą i pieprzem. Każdy kawałek równomiernie posmaruj olejem.
  3. Umieść wszystko na blasze do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200ºC na około 25 minut.
  4. Nie umieszczaj mięsa zbyt blisko górnej krawędzi piekarnika, aby się nie przypaliło.
  5. Pięć minut przed końcem pieczenia wyjmij żeberka i polej sosem. Dzięki temu sos przylgnie do mięsa i się skarmelizuje.
  6. Przygotuj winegret. W tym celu dymkę i zieloną paprykę pokrój na drobne kawałki. Wymieszaj oba składniki w misce z oliwą z oliwek, papryką, solą i odrobiną octu.
  7. Następnie otwórz główki sałaty i rozłóż je w misce lub na talerzu. Na nie wylej przygotowany winegret.
  8. Każda porcja może obejmować 4 żeberka wieprzowe i środkowa część sałaty. Aby zakończyć przygotowanie tego soczystego dania, jako elementu dekoracyjnego użyj posiekanej natki pietruszki.
  9. Dodaj sól do smaku i podawaj na gorąco.

Wartość odżywcza potrawy

Pieczone mięso.

Żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym to danie dobrze zbilansowane. Chociaż wieprzowina ma znaczną zawartość kalorii i tłuszczu, brak ciężkich węglowodanów sprawi, że posiłek będzie zdrową opcją.

Proces ieczenia i użycie oliwy sprawia, że danie jest nieco mniej tłuste. Olej ten jest niewyczerpanym źródłem kwasów tłuszczowych, które mają ogromne korzyści dla naszego organizmu. Jego spożycie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Nasz przepis na żeberka wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym jest prosty w przygotowaniu i zawsze się udaje. Najważniejszym aspektem żywieniowym jest natomiast połączenie tłuszczów i warzyw w celu zapewnienia zdrowej równowagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Figueroa Y, Lucio N. (2018). Aplicación de pasta de pimiento rojo (Capsicum Annuum) como aditivo antioxidante en la elaboración de un chorizo parrillero. Universidad de Guayaquil, Facultad de Ingeniería Química. Disponible en: http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/35913
  • Mahecha M, Cortes M, Rodríguez E. (2010). Evaluación del Secado de Perejil Aplicando Técnicas de Deshidratación Osmótica Como Pretratamiento. Revista Facultad Nacional de Agronomía, Medellín, 63(2), pp. 5693-5705. Disponible en:   https://www.redalyc.org/pdf/1799/179918602022.pdf
  • Prado G. (2011). Usos y beneficios de la cebolla en la cocina ecuatoriana. Trabajo de titulación para la obtención del título de Ingeniera
    en Administración de Empresas Gastronómicas.
  • Zamora M, Bánez F, Bánez C, et al. (2004). Aceite de oliva: influencia y beneficios sobre algunas patologías. Anales de Medicina interna, Madrid, 21(3). Disponible en: https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-71992004000300010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.