Zdrowie tętnic: poznaj 6 nawyków, aby o nie zadbać

Regularna aktywność fizyczna i zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc w ochronie tętnice przed zniszczeniem i zapobiegać rozwojowi chorób.
Zdrowie tętnic: poznaj 6 nawyków, aby o nie zadbać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dbanie o zdrowe nawyki w trosce o zdrowe tętnice stało dziś się koniecznością. Niestety wiele osób ignoruje ten fakt i w konsekwencji zdrowie tętnic jest zagrożone. Wiele z obecnych problemów sercowo-naczyniowych jest wynikiem zniszczenia, jakiemu ulegają tętnice pod wpływem nadmiaru cholesterolu i toksyn.

Najbardziej niepokojące jest to, że siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe są głównymi czynnikami, które sprawiają, że zdrowie tętnic ulega pogorszeniu.
Chociaż na początku nie ma wielu przekonujących objawów, później jednak czynniki te znacząco wpływają na choroby serca i krążenia.

Jak dbać o zdrowie tętnic?

Zanim dopuścimy do tego, że rozwinie się u nas jakakolwiek poważna choroba, idealnym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy, jak zmienić styl życia, aby temu zapobiec.

W dalszej części artykułu, chcemy podzielić się z Tobą szczegółami na temat 6 ważnych zaleceń, które pomogą Ci zadbać o zdrowie tętnic.

1. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3

Nie wszystkie źródła tłuszczu są szkodliwe dla tętnic. Na przykład żywność, która dostarcza kwasy tłuszczowe omega 3, ma dla nich bardzo korzystne działanie.

Ten rodzaj lipidów zwiększa poziom dobrego cholesterolu (HDL) i ułatwia obniżenie stężenia złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów.

Regularne spożywanie kwasów omega 3, nawet w postaci suplementów, zmniejsza ryzyko miażdżycy, wysokiego ciśnienia krwi i ataków serca.

Pożywienie bogate w kwasy omega 3.

Ponadto mają one działanie przeciwzapalne, dzięki czemu korzystnie wpływają na zdrowie układu krążenia i mózgu.

Pokarmy, które zawierają ten ważny składnik to:

  • Niebieskie i tłuste ryby (sardynki, łosoś, makrela, tuńczyk, śledź).
  • Orzechy i nasiona.
  • Awokado
  • Oliwa z oliwek
  • Soja.

2. Ćwiczenia fizyczne mogą wydatnie poprawić zdrowie tętnic

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest jednym z zalecanych nawyków mających na celu dbanie o zdrowie tętnic. Utrzymywanie ciała w aktywności fizycznej optymalizuje krążenie krwi i wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-oddechowy.

Dlatego, niezależnie od rodzaju sportu, aktywność fizyczna idealnie nadaje się do zwalczania zaburzeń, takich jak nadwaga, wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie.

Okazuje się, że poświęcenie co najmniej 30 minut dziennie na ćwiczenia zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru.

3. Zachowywanie zrównoważonej diety

Trzymanie się zrównoważonej diety ma wiele zalet, zarówno, jeśli chodzi o o zdrowie tętnic, jak i o utrzymywanie odpowiedniej masy ciała.

Odpowiednio ułożona dieta powinna zawierać połączenie zróżnicowanej i zdrowej żywności. Dzięki zdrowym proporcjom, stanowi ona najlepszy sposób, aby schudnąć i utrzymać cholesterol i trójglicerydy na odpowiednim poziomie.

Zdrowe warzywa i błonnik.

W żadnym wypadku nie chodzi tu jednak o przestrzeganie skrajnej diety lub stosowanie jakichś ograniczeń żywieniowych. Ten rodzaj jadłospisu sugeruje jedzenie “wszystkiego po trochu”, ale w odpowiednich ilościach.

Ponadto zdrowa dieta obejmuje ograniczenie spożycia soli i cukru. Te dwa składniki stanowią bezpośrednie zagrożenie, jeśli chodzi o zdrowie tętnic. A zatem, zrównoważona dieta zawiera:

  • Świeże owoce i warzywa
  • Całe ziarna i rośliny strączkowe.
  • Orzechy i nasiona.
  • Chude mięso i ryby.

4. Kontrolowanie stresu

Kiedy organizm poddawany jest ciągłym lub długotrwałym sytuacjom stresowym, pojawia się szereg reakcji chemicznych, które mogą wpływać na problemy z tętnicami. Serce przyspiesza, ciśnienie tętnicze rośnie i bardzo często zaburza krążenie krwi.

Nieoczekiwane zmiany nastroju nie są wprawdzie bezpośrednio odpowiedzialne za pogorszenie stanu naszych arterii, jest to jednak czynnik negatywnie wpływający na zdrowie tętnic.

Dlatego niezbędne jest wdrożenie technik relaksacyjnych i oddechowych, jako sposobu na pozbycie się negatywnych emocji.

5. Unikanie pokarmów z wysokim poziomem cholesterolu

Organizm wykorzystuje niewielką ilość cholesterolu do prawidłowego funkcjonowania pewnych istotnych procesów. Jednak jego nadmierne gromadzenie się w tętnicach jest czynnikiem, który wpływa na rozwój chorób serca.

Chociaż znaczna część lipidu jest wytwarzana w wątrobie, to jest on również pozyskiwany z pewnych produktów spożywczych, które zawierają go w nadmiarze.

Tak więc, jeśli Twoim celem jest dbanie o zdrowie tętnic, najlepiej unikaj tych pokarmów. Wysoki poziom cholesterolu występuje w produktach takich jak:

Wędliny.
  • Czerwone mięsa i podroby.
  • Pełny nabiał i masło.
  • Kiełbasy i wędzone wędliny.
  • Produkty smażone i kupne przekąski.
  • Przemysłowe produkty piekarnicze

6. Ograniczenie spożycia napojów alkoholowych i tytoniu

Mała szklanka czerwonego wina dziennie dostarcza organizmowi silnych przeciwutleniaczy, które pomagają dbać o serce. Jednakże picie wina lub innych napojów alkoholowych w dużych ilościach ma szkodliwy wpływ na zdrowie tętnic i krążenie.

Coś podobnego dzieje się z papierosami. Ze względu na wysokie stężenie toksycznych związków, nikotyna powoduje pogorszenie stanu tętnic u palaczy. Ponadto, obniża się dobry cholesterol (HDL) i zwiększa się podatność na hipercholesterolemię.

Wreszcie, należy również pamiętać, że regularne wykonywanie kontrolnych badań lekarskich jest niezbędne, jeśli chcemy dbać o zdrowie tętnic. Dzięki temu, możliwe będzie wykrycie chorób, nawet gdy jeszcze nie ma objawów klinicznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinosa González, L. (2004). Cambios del modo y estilo de vida; su influencia en el proceso salud-enfermedad. Revista Cubana de Estomatología41(3), 0-0.
  • Restrepo, S. L., Morales, R. M., Ramírez, M. C., López, M. V., & Varela, L. E. (2006). Los hábitos alimentarios en el adulto mayor y su relación con los procesos protectores y deteriorantes en salud. Revista chilena de nutrición33(3), 500-510.
  • Vinaccia, S., Margarita Quiceno, J., Gómez Lina, Á., & Montoya, M. (2007). Calidad de vida relacionada con la salud en pacientes con diagnóstico de hipertensión arterial leve. Diversitas3(2), 203-211.
  • Weschenfelder Magrini, D., & Gue Martini, J. (2012). Hipertensión arterial: principales factores de riesgo modificables en la estrategia salud de la familia. Enfermería Global11(26), 344-353.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.